Ana sayfa Yatırım Fonları İş Bankası Yatırım Fonları

İş Bankası Yatırım Fonları

0
İş Bankası Yatırım Fonları

Yatırım fonları, yatırımcıların ellerindeki birikimlerini, sermaye piyasasında işlem gören araçlara yatırması ve bu fonların bir havuzda toplanıp, uzman yatırımcı Portföyler tarafından yatırımcının adına yönetilme işlemidir. İş Bankası da fon yatırımı yapabilen ve toplanan fonları sermaye piyasasında değerlendirme iznini Sermaye Piyasası Kurulundan almış bir kurumdur.

İş Bankasının yatırım uzmanları tarafından yönetilen fonların alınabilmesi için öncelikle yatırım hesabınız olması gerekmektedir. Yatırım hesabı olan kişiler için İş Bankası değişik fon türlerine yatırım yapmaktadır. Bu fonlar;

. Para Piyasası Fonu: Fon vade süresi 45 günü geçmeyen ve vadesine en fazla 184 gün kalmış, likite değeri yüksek araçlara yapılan fon türüdür.

.Kısa Vadeli Borçlanma Araçları Fonu: Maksimum Hesap kısa vadeli borçlanma araçları Fonu, İş Portföy Üçüncü Kısa Vadeli Borçlanma Araçları Fonu, Maximum Kart Kısa Vadeli Borçlanma Araçları Fonlarına yatırım yapılan ve Fon portföyünün en az %80’i sürekli olarak kamu veya özel sektör borçlanma araçlarına yatırılan, Fon portföyünün aylık ağırlıklı ortalama vadesi en az 25 en fazla 90 gün olan Kısa Vadeli Borçlanama Fonlarıdır.

. Borçlanma Araçları Fonu: İş Portföy Orta Vadeli Borçlanma Araçları Fonlarına, İş Portföy Uzun Vadeli Borçlanma Araçları Fonlarına, İş Portföy Özel Sektör Borçlanma Araçları Fonlarına yatırım yapılamaktadır. Bu fonun özelliği Fon portföyünün en az % 80’i devamlı olarak özel sektör borçlanma senetleridir.

. Hisse Senedi Fonları: İş Portföy Hisse Fon, İş Portföy İş Bankası İştirakleri Endeksi Fonu, İş Portföy BIST 30 Endeksi Fonu, İş Portföy BIST Mali Endeks Fonu, İş Portföy BIST Teknoloji Endeksi Fonu, Privia Hisse Fonu İş Bankasının yatırım yapmış olduğu Hisse Senedi fonlarıdır. Fon portföyünün devamlı olarak en az %80’i İş Bankası iştiraklerinin hisse senetlerinden veya Fon portföyünün en az %80’i BIST Ulusal Mali Endeksi içindeki hisse senetlerine yatırım yapılmaktadır.

. Uluslararası İçerikli Fonlar: Uluslar Arası İçerikli fonlar arasında olan ve İş Bankasının yatırım yapmış olduğu fonlar arasında; İş Portföy Emtia Yabancı BYF Fon Sepeti Fonu, İş Portföy Yabancı Hisse Senedi Fonu, İş Portföy Yabancı Borçlanma Araçları Fonu bulunmaktadır. Bu fonlar Fon portföyünün en az %80’i gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin borsalarında işlem gören hisse senetlerine ve/veya Amerikan ve Global Depo sertifikalarına sahip hisse senetleridir.

.Değişken Fonlar: Fon herhangi bir portföy sınırlamasında olmayan ve fon portföyü esnek olarak yönetilen ve sadece İş Bankası Müşterilerinin kullanabileceği fonlardır.

. Kumbara Fonu: Küçüklerin geleceğine yönelik olarak bugünden yatırım yapılmasını sağlayan %20’si kamu ve özel sektör borçlanma araçlarına ve en az %20’si hisse senetlerine yatırılan, kalan kısmı da diğer piyasa araçları arasında paylaştırılan fonlardır.

. Altın Fonu: Adından da anlaşıldığı gibi ağırlıklı olarak altın ve altına dayalı sermaye piyasası araçlarına yatırım yapılan fonlardır.

. Karma Fonlar: Fon toplam değerinin en az %30’u kamu/özel sektör borçlanma araçlarından oluşan fonlardır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin