Kapalı

İş Bankası Varant İşlemleri

Sermaye Piyasası Kurulu mevzuatında varant “Elinde bulunduran kişiye, dayanak varlığı ya da göstergeyi önceden belirlenen bir fiyattan belirli bir tarihte veya belirli bir tarihe kadar alma veya satma hakkı veren ve bu hakkın kaydı teslimat ya da nakit uzlaşı ile kullanıldığı menkul kıymet niteliğindeki sermaye piyasası aracı” olarak tanımlanmıştır.

Varant, piyasa değerinin daha düşük bütçeyle satın alınan ama yine aynı geliri kazanma imkanı veren yine piyasada ki düşüşlerde bile getiri sağlamanın yolunu açan bir yatırım türüdür. Sermaye Piyasası Kurulundan yetki belgesi olan İş Bankası, varant alım satım talimatlarını almaya yetkili bir kuruluştur.

Varant alım satım talimatları 2010 yılından bu yana İş Bankası İnternet Bankacılık sisteminden alabilmektedir. İş Bankasından Varan alım satımı yapabilmek için Yatırım hesabına sahip olmalısınız. Yatırım hesaplarını şubeler, internet – mobil bankacılık ve telefon bankacılık aracılığıyla açtırabilirsiniz. Yatırım hesabı açıldıktan sonra haftanın her günü gün boyunca ( 17.30- 18.15 saatleri hariç ) talimat verip varant alım- satımı gerçekleştirebilirsiniz.

Seans saatleri dışında verilecek varan alım- satım talimatları ise İ Bankası sisteminde hazır bekletilir ve ilk seans işlem saatinde talimat uygulanır. İş Bankası varant alımlarında limiti belirlenmeyen varant alım-satımı yapılamaz. Müşteri mutlaka alınacak ve satılacak varantların fiyatını kendisi belirleyecektir. İş Bankası Varantlarda serbest marj uygulanır. Baz, taban ve tavan fiyat uygulaması bulunmamaktadır.

Varantlara verilecek emirler Borsa İstanbul Piyasasında iptal edilebilir. Varantlara verilecek iptal emirlerine kötüleştirme, iyileştirme, bölme işlemi yapılabilir.İş Bankası varant işlemlerinde, yasal hakkı olan vade sonunda varantları alamama hakkı bulunduğu gibi vade günün beklemeden alım satım da yapabilmektendir. Varantların vade bitiminden iki gün sonra müşterilerin hesabından otomatikman silinir.

Varanttan elde edilen nakit yada fiziksel varlıklar en erken vade sonunda ki üçüncü işlem gününden itibaren, yatırımcının hesabına otomatikman aktarılmaktadır. İş Bankası aracılığı ile sermaye piyasasından alacağınız ve satacağınız varantlarda, piyasada ki işlem hacmine göre kar veya zarar edebilirsiniz.

Bu yüzden dolayı İş Bankası hiç bir zaman Varantlara kar garantisi vermemektedir. İş Bankasının burada ki görevi sadece aracı kurum vazifesi görmektedir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top