Ana sayfa Vadeli Mevduat İş Bankası Vadeli Mevduat Hesabı

İş Bankası Vadeli Mevduat Hesabı

0
İş Bankası Vadeli Mevduat Hesabı

Vadeli mevduat hesabı insanların ellerinde var olan paraların risk arz etmeksizin yatırım yapma şeklidir. Yapılması gereken Türkiye İş Bankası hesabına sahip olmak ve dilerseniz size en yakın banka şubesinden dilerseniz de internet şubesinden İş Bankası vadeli mevduat hesabı açmaktır. Mevduat hesabı açmak için öncelikle yatırım yapacağınız miktarı, yatırım yapacağını para birimini, belirlediğiniz vade süresini bildirmektir.

Daha sonra ise kolaylıkla hesabınıza açabilirsiniz vadeli mevduat hesabı işleyiş şekli belirlenen vade süresince hesaptan para çekimi gerçekleştirilmesi ve vade sonunda hesaba faiz kazancı sağlanır. Vade süresince eğer hesaptan para çekilirse vade bozulmuş kabul edilir ve faiz kazancı sağlamaz. Kazanç sağlamak için vade süresince beklenmesi gerekir.

Vade süresi genellikle, 1 ay, 3 ay, 6 ay, 12 ay, 2 yıl ve 3 yıl olarak belirlenir ancak dilediğiniz gün sayısı şeklinde vade belirlemeniz mümkündür. Türkiye İş Bankası vadeli mevduat hesabı açmak için alt sınır ödeme limitiniz 250 TL ve üzeri derler olmalıdır. Siz tarafından aksi belirtilmediği sürece vadeli otomatik olarak yenilenecektir. Ayrıca pekçok vade sonu seçeneği bulunur.

Örneğin vade sonunda faiz kazancı ve anapara yenilenir ve yeni vade süreci başlar. Bu seçeneğin dışında vade sonunda faiz kazancınız Bir hesaba aktarılabilir ve ana paranız yenilenebilir. Bu seçeneği de kullanmak istemiyorsanız vade sonunda anapara ve faiz kazancının bir kısmına vadesiz hesaba aktarabilir bir kısmını ise vadeye kullanabilirsiniz.

Faiz oranları belirlenirken yatırılan miktar ve yatırılan gün sayısı oldukça önemlidir. Her ikisi de arttıkça faiz oranı da artış gösterir. Aylık %9,5 faiz oranları ile, Örneğin 250 TL ile 10.000 TL arasında gerçekleştirdiğini yatırımda 28-30 gün arasında kazancınız 8 TL ve 9 TL arasında değişir. Faiz oranı her dönem güncellendiği için günden güne değişkenlik gösterebilir.

Piyasa koşulları ve borsa oranları faiz miktarının belirlenmesinde oldukça önemlidir. Yatırımlarınızda sabit faiz geliri olacağı için ekonomik dalgalanmalardan ve o anki faiz dalgalanmalarından vade sonuna kadar etkilenmeden vadeye başladığınız süre içerisinde ki kazancınız azalma olmaksızın devam edecektir. Yine yukarıda izah edilen vadeli hesap klasik vadeli hesaptır, Vadesi bozulmayan hesaplarda bulunmaktadır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin