Kapalı

İş Bankası Kredi, Kredi Kartı ve Ek Hesap Yapılandırma

İş Bankası tarafından yeni yapılandırma kanunu ile sunulan kredi yapılandırma ve yeniden refinansman imkanları faiz oranları ve vadeleri

27/09/2016 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelik uyarınca bankalar kendilerine göre bir düzenleme yapmışlardır, bu yazımızda İş Bankası Yeniden yapılandırma kapsamında nasıl bir yol izlediğini size izah etmeye çalışalım.

Öncelikle Bireysel Kredi Yapılandırma ile başlarsak 72 aya kadar yapılandırma imkanı vermektedir bu krediler kapsamında olan konut ve taşıt kredileri ve yine ek hesap 72 ay yapılandırma kapsamı dışındadır. Yani 72 ay vadeli yapılandırma sadece Bireysel İhtiyaç kredileri için geçerli olacaktır. Yine masraf olarak alınan kredi tahsis ücreti yapılandırma sırasında alınmayacaktır. Birde diğer bankalar gibi kredi hayat sigortası parası sizden talep edilmeyecek ve krediye dahil edilecek olup bireysel kredi yapılandırma faizi ise 1,38 olarak belirlenmiştir.

Yapılandırmaya konu kredi 27/09/2016 tarihinden önce çekilmesi gerekir ancak o şekilde 72 ay yapılandırma kapsamında olacaktır. Bu tarihten sonra çekilen krediler kredi vadesi olan 48 ay ile sınırlı olacaktır. İş Bankasının yapılandırma faiz oranı ise 1,38 ile başlamaktadır yine kampanyalı 48 ay vadeli kredi ise 1,22 ile sağlanmaktadır.

Yine Kredi kartı yapılandırma için ise banka şimdilik azamı 48 ay vade seçeneği sunmaktadır, gecikmeye düşmeyen ve azami icraya düşmemiş ancak gecikmesi olan kredi kartı borçları bankadan yapılandırmaya tabi olacaktır. Çekilen yapılandırma kredisi nakit olarak verilmeyecek ve mutlaka kredi kartı borcu banka tarafından yapılacaktır. Kredi kartı yapılandırma faizi 2,02 olarak belirlenmiştir.

Yapılandırılan kredi kartı kullanıma kapatılmaktadır. yapılandırma müşteri isteği ile yapılmış ise borç bitince kart açılacaktır. Ancak gecikmelerden dolayı yapılandırılan kredi kartı açılıp açılmayacağı konusu ise Bankanın elinde olup açılıp açılmayacağına ödeme performansına göre banka karar verecektir.

Düzenli ödenen ve aksayan kredi yada kredi kartı yapılandırma için bankaya gitmeniz gerekiyor ancak size birde ince ayrıntı verelim. Kredi borçları için Bankanın Müşteri İletişim hattı olan 08507240724 numarayı aramak suretiyle de yapılandırma imkanı vardır. Şubeden yapılandırma durumunda %5 peşinat alabilirler ancak telefon ile yapılan taleplerde bu parayı ödemezsiniz. Yine 72 ay vade ile başka bankada bulunan kredinizi iş bankasından yapılandırma imkanı yoktur, kredi şartlarınız uygun ise banka size bu konuda 48 ay vadeli ve 1,22 den başlayan faiz oranları ile kredi sağlayabilir.

Özetle, İş Bankasında bulunan düzenli ödenen veya 1-2 taksit aksamış, yasal takibe daha düşmemiş kredinizi 72 aya kadar yapılandırabilir siniz ancak 27/09/2016 tarihinden sonra çekilen krediler en fazla 48 ay olmak şartı ile yeniden finanse edilebilir. Kredi kartı ise banka şimdilik 48 ay olarak sınırlamış görünse de 2,02 faiz oranı ile 72 aya kadar olanak sunacaktır.

İş Bankası Ek Hesap yapılandırma ise azami 48 aya kadar yapılandırmaya konu olabilecek. Tüm kredi ürünlerinin icraya, yasal takip birimine veya avukata devredilmemiş olmaması gerekiyor yani zaten borcunu düzenli ödeyenlere şimdilik bir yapılandırma yok ek hesap özelinde  1-2 dönem ödeme aksatanları kapsıyor diyebiliriz. Konuya ilişkin yorumlarınızı veya iş bankası ile yaptığınız işlemleri yorum olarak yazı altına eklerseniz başka ziyaretçilerimiz ve biz de bilgilenmiş oluruz iş akışı yönünden. 09/10/2016 güncellendi.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Yorumlar

  1. Admin benim akbank ve iş bankasında 2 şer aylık 50 günlük gecikmelerim var. Akbank bize yapılandırmayla ilgili bir bilgi gelmedi diyor.iş bankası şubenizle görüşün 72 ay yapılandırmamız mevcut diyor.yarın iş bankasına gidicem .kamuda çalışıyorum. Sonuç ne olur acaba

  2. Admin, rica etsem vakıfbank ile yapı kredi bankasını da yazabilir misiniz?

  3. İs bankasi eminmisiniz 1.25 yapilandirma yaptigina bana 1.69 demisti musteri temsilcim cevaplarsaniz sevinirim

    1. Yapılandırma 1,25 ten başlar yapılandırma demek herkes 72 ay vade ile yapılandıracak olarak değil 12 ay vadeli yapılandırma faizi olarak düşünün biz bu şekil yorumladık. Ancak yazı da ferekirse vade ve faiz oranlarını belirterek yazmak daha iyi olacak gibi.

      1. Kredi çekin onun yerine diyorlar. Kredi çekilmesi gerektiğini herkes biliyor.Kredi notuna bakılmadan kredi veriyorsalar sorun değil çekelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top