Kapalı

İş Bankası Konut Kredileri

Mortgage sisteminin tüm dünyada yayılmasıyla beraber Türk bankaları da konut kredilerinde yapmış olduğu avantaj paketleri, düşük faiz uygulamaları gibi kolaylıklardan dolayı konut kredilerinde patlamalar yaşanmış ve eskiye nazaran konut kredileri alımları cazip hale getirilmiş ve kolaylaştırılmıştır. Konut kredisi veren ve konut kredi paketleri yönünden en zengin olan banka ise İş Bankasıdır. Bu yazımızda da İş Bankasının konut kredi paketlerini inceleyeceğiz.

İş Bankası, konut kredi paketlerini ödeme şekilleri, değişken faiz ve kişilerin çalışma durumlarına göre çeşitlendirmiştir. İşte İş Bankasının uyguladığı konut kredi paketleri;

1- Maksimum Ev Paketi: Maksimum kredi kartı olan İş Bankası müşterilerinin yararlandığı konut kredi paketidir. Bu paket ile konut kredisi kullanan müşterilerin maksimum kredi kartlarına 100 TL maksi puan verilmektedir. Tek şart, maksimum kartınızın geriye dönük borcu olmamasıdır. Bu paketten yararlanan ve konut kredisi kullanan kişiler, konut sigortalarını İş Bankasına yaptırıldığı zaman Su ve Sıhhi tesisat tamiri, elektrik tesisat tamirleri, çilingir hizmetlerini ücretsiz yaptırabilecektir.

2- Sabit Taksitli Konut Kredisi:  Konut kredisi ödemelerinin vade sonuna kadar sabit olmasını isteyen müşterilerin kullanabileceği konut kredisidir. 120 aya kadar vade ile sabit ödemeli konut kredisidir.

3-Eşit Anapara Ödemeli Ev Kredisi: Bu konut kredisinde, her taksit ödemesi aynı zamanda anapara ödemesi yapar. Böylece toplamda yapmış olduğunuz faiz ödemesini, sabit taksitli bir krediye göre çok daha düşük tutabilirsiniz.

4- Her Şey Dâhil Konut Kredisi: Bu konut kredisi paketinde, konut alımı sırasında yaşanacak tapu, ipotek ücreti, nakliye, ev taşıması gibi masraflarda, konut kredisi ile beraber kredilendirilir. Böylece tek paket ile tüm masraflar karşılanmış olacaktır.

5- Düşük Ödemelerle Başlayan Konut Kredisi: Konut kredisi kullanan kişinin, her yıl maaşının artacağını düşünmesi veya konut alımı sırasında meydana gelecek tadilat, mobilya, tapu, nakliye, ev taşıması gibi masraflar olacağı için konut kredi taksitlerinin başlangıçta düşük tutulup, her yıl artması ile oluşacak kredi türüdür.

6-Evden Eve Kredisi: Bu konut kredisinde ki amaç yeni konut almak isteyen ancak sahip olduğu konutu satamayan kişiler için düşünülmüştür. Bu kredi ile yeni konuta beklemeden hemen sahip olduğunuz gibi sahip olmuş olduğunuz evin değerinde satılması için banka size 6 ay vade süresi tanımaktadır.

7-Kişiye Özel Konut Kredisi: Bu konut kredisi paketinde ise belli dönemlerde paraya sahip olacak müşterilerin, her ay sabit taksit ödemektense belli dönemlerde yapacağı ara ödemelerle taksit miktarını ve vade süresini düşürebilmektedir. Yine harcamaların çok olduğu dönemlerde ise sadece faiz ödemesi ile konut kredisi ödemesine devam edilebilmektedir.

8-Konut Yapım ve Tamamlama Kredisi: Yeni konut yapımı için veya yapımı yarıda kalmış konutlar için sağlanan kredi türüdür. Konut yapımı kredisi kullanabilmek için bir başka gayrimenkul banka tarafından ipotek edilmektedir. Yarım kalan konutlarda ise binanın %80’nin tamamlanma şartı bulunmaktadır.

9-Çevre Dostu Ev Kredisi: Çevre dostu tasarıma sahip binalar enerjiyi etkin olarak kullanan binalar için kullandırılan kredilerdir.

10-Emeklilikte Evim Olsun Kredisi: Emekliliğine 5 yıldan az kalmış ve bunu ispatlayan müşteriler için düşünülmüş konut kredi türüdür. Bu konut kredisinde, müşterinin emeklilik ikramiyesinin tamamını veya bir kısmını bankalara ödeme balonu olarak göstermeleri gerekmektedir. Böylece konut kredisi vadelerinde ödemeniz gereken taksit miktarı da düşmüş olmaktadır.

11-Kamu Çalışanlarına Özel Ev Kredisi: Adından da anlaşıldığı gibi kamu çalışanlarının hedeflendiği bu konut kredisinde, konut kredisi kullanan kamu çalışanı, kredinin geri ödeme süresi boyunca İş Bankasından kullanacağı bireysel kredi veya taşıt kredilerinde, konut kredi için kullanılan faiz oranı esas alınacaktır. Yani 1.15 faiz ile konut kredisi kullanmış ve konut kredinizin ödemesi bitmeden bireysel ve taşıt kredisi için başvurulduğunda uygulanacak kredi faiz oranı 1.15 olacaktır.

12- Yabancılara Özel Konut Kredisi: Türkiye’de yaşayan ve oturma izni olan yabancı uyruklu kişiler için düşünülmüş konut kredisidir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top