Kapalı

İş Bankası Fon Hesabı

İş Bankası, müşterilerine değişik fon hesap alternatifleri sunarak müşterilerinin paralarını değerlendirmeyi amaçlamıştır. Yatırım fon hesapları açısından en geniş yelpazeye sahip bankalardan biridir.

İş Bankası fon hesaplarından ilki Para Piyasası Fon hesabıdır. Bu hesap ile fonların vade süresi en fazla 45 gün olan ve devamlı olarak portföyünde vadesine en fazla 184 gün kalmış piyasa araçlarına yatırılan bir fon hesap türüdür. Diğer bir fon hesabı ise Fon Biriktiren Talimat hesabıdır. Bu hesap ile para piyasa fonu, kumbara fonu, TEMA değişken fonu, Privla hisse ve değişken fon talimatları verilmektedir.

Bu fon hesabında en az 20 TL, en fazla 80.000 TL tutarında talimat verilmektedir. İş Bankasının bir diğer fon hesabı ise Maksimum Hesap’tır. Maksimum Hesap’tan yararlanabilmek için öncelikle SOS – Sınırsız Otomatik Servis hizmetimizden yararlanıyor olmanız gerekmektedir. Bu fon hesabında, her iş günü hesabınızda 500 TL üzerinde kalan hesabınızla Maximum Hesap Kısa Vadeli Borçlanma Araçları Fonu satın almaktadır. Üstü Kalsın Fon hesabı ise, kredi kartı ile önceden vermiş olduğunuz bir üst tutara yuvarlanma esasına dayanan bir fon hesabıdır. 50 veya 100 yuvarlama sistemi geçerlidir.

Bir örnek vermek gerekirse sizin aylık kredi kart borcunuz ortalana 520 TL geldiğini farz edelim. Siz 50 veya 100 yuvarlama talimatı ile banka 550 veya 600 TL olarak kredi kart borcunuzun olduğunu hesaplar ve ana borç dışında kalan para ile ( 30 TL veya 80 TL )sizin adınıza fon satın almaktadır. Sizin vereceğinizi talimat doğrultusunda belirttiğiniz yuvarlama tercihinizden sonra, belirtmiş olduğunuz yuvarlama tutarına göre otomatik fon satın alan bir hesaptır.  Talimat kapsamındaki tutarlar Maximum Kart Kısa Vadeli Borçlanma Araçları Fonu’nda değerlendirilecektir.

İş Bankası, çocukları da düşünmüş ve Kumbara Fon Hesabı ile A tipi karma bir yatırım fonu olup portföyünün aylık ağırlıklı ortalama bazda en az %25’i hisse senedi ve en az %20’si kamu borçlanma araçlarında değerlendirilmektedir. Geri kalanı da repo, altın ve Türk lirası ya da döviz cinsinden diğer yatırım araçlarında değerlendirilmektedir. İş Bankası, yurt dışında emekli olmuş ve aylık maaşlarını döviz olarak alan müşterileri için de Euro Bond fon hesabını hizmete sokmuştur. Bu hesap ile devlet ya da şirketlerin, kendi ülkeleri dışında kaynak sağlamak amacıyla, uluslararası piyasalarda yabancı para birimleri üzerinden satışa sundukları, genellikle uzun vadeli borçlanma esasına dayanan bir fon hesap türüdür.

Diğer fon hesap türleri ise, Portföylerinin devamlı olarak en az %80’ini yerli veya yabancı kamu veya özel sektör borçlanma araçlarına yatıran, fon portföyünün aylık ağırlıklı ortalama vadesinin 25-90 gün olduğu fonların oluşturduğu Kısa Vadeli Borçlanma fonu, %80’i hisse senetlerinden oluşan Hisse Senedi Fon Hesabı, fonların en az %80’i yurt dışı piyasalarında işlem gören fonlardan oluşan Uluslar Arası İçerikli Fon Hesabıdır.

Ayrıca fonların altın piyasalarına ait fonlarda değerlendirilen Altın Fonu Hesabı ve TEFAS elektrik şirketinin fonlarından oluşan Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu fonlarıda diğer fon hesap türleridir.

Konuya ilişkin bir diğer yazımız olan İş Bankası B Tipi Likit Fon Nedir başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top