Ana sayfa Piyasa-Yatırım İş Bankası EuroBond Nedir

İş Bankası EuroBond Nedir

0
İş Bankası EuroBond Nedir

Euro Bond diğer adıyla Euro tahvil, uluslararası platformlarda, hükümet, belediye ve uluslar arası kuruluşlar tarafından ihraç edilmek suretiyle uluslararası işlemlerde kullanılan konvertible bir tahvildir. Euro Bondlar uluslararası finans merkezlerince pazarlanmaktadır.

Euro Bondlar orta ve uzun vadeli olma üzere çıkarılır ve genellikle hamiline yazılmaktadır bu durumda Euro Bondların devrini ve satılmasını kolaylaştırır. Euro Bondlar itfaya tabi olarak çıkarılmaktadırlar. Belgenin üzerine belli başlı maddeler bulunmaktadır. Bu maddelerde Euro bondu çıkaran  kuruluşun adı, unvanı, faiz oranı ve nominal değeri gibi bilgiler yazmaktadır. Euro Bondlar, konvertible para cinsinden ihraç edilmektedir ve pazarlandığı ülkenin para birimi ile çıkarılamamaktadır.

Daha çok hükümetlerin, devletlerin ve uluslararası kuruluşların kullandığı bir yatırım aracı olduğundan amatör yatırıcılar için pek de uygun sayılmamaktadır. Euro bondların ana para ve faiz üzerinden vergi stopajı bulunmaması onu yatırımcı açısından cazip kılan özelliklerindendir. Dolar ile yazılı olanlar 6 ayda bir faiz ödenirken Euro yazlı olanlar genellikle bir yıl faiz ödemelidirler. Genellikle kuponlu tahvillerdir. Kupon faizler basit faize göre hesaplanmaktadır. Bu kuponlar yatırımcıya düzenli bir nakit akışı sağlamaktadır.

Euro bond yatırımlarını daha çok devletler, belediyeler ve dev kuruluşlar yaptığından piyasa riski oldukça düşük bir yatırım aracıdır. Euro bond zorunlu olmamakla birlikte borsaya kote edilebilir. Euro Bondların ikincil piyasaları oldukça güçlüdür, bu durum da birincil piyasanın da güçlenmesine yol açmaktadır.

Euro bondlar, İş Bankası vadesiz döviz tevdiat hesabı (DTH) şeklinde ister dolar, ister Euro olarak kolayca açılabilmektedir. Hafta içleri 11.00 ile 17.00 saatleri arasında dilerseniz iş bank şubelerinden dilerseniz internetten ve cep şubeden Euro Bond kupon ve anapara ödemesi alınabilmektedir. İnternetten yapılan işlemler için komisyon alınmamaktadır.

Türkiye İş Bankasında Euro bondlar için alt limit uygulaması  vardır, bu limit 1000 USD/EUR olarak belirlenmiştir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin