Ana sayfa Banka Haber İş Bankası Ek Hesap Nedir Nasıl Kullanılır?

İş Bankası Ek Hesap Nedir Nasıl Kullanılır?

21
İş Bankası Ek Hesap Nedir Nasıl Kullanılır?

Ek hesap, İş Bankası tarafından sunulan ve hesabınızda paranız olmasa dahi açılan limitler dahilinde nakit para çekme borç ödeme fatura ödeme kredi veya kredi kartı borcu ödeme olanağı sunan günlük faiz işleyen kredili mevduat hesabıdır.

Gündelik hayatımızda sürekli nakit ihtiyacı doğmaktadır, para temin etmenin bir çok yolu vardır arkadaşınızdan isteyebilirsiniz, ailenizden isteyebilirsiniz ki en doğru ve makul olanı da budur.

Ama maalesef herkesin para isteyebileceği bir arkadaşı, dostu, akrabası bulunmuyor, buda nakit para arayışında kredi kartından nakit avans çekmeye yönlendiriyor. Bilindiği üzere kredi kartından nakit avans çekmek, oldukça maliyetlidir. Nakit avans ücreti, nakit avans çekim ücreti gibi kalemlerden birde faizi eklendiği zaman oldukça maliyetli olmaktadır. Bankaların ek hesap yani vadesiz hesabınıza eklemlenen ve bir diğer adı da kredili mevduat olan halk arasında eksi bakiye, ek hesap olarak ta bilinir.

İş bankası ek hesabı kullanmak kredi kartı nakit avansını kullanmaktan daha mantıklıdır. İş bankası ek hesap 250 ile 5000 Tl arası limit sağlanmaktadır. Açılan limiti kullanmak zorunda değilsiniz ve kullanmadığınız sürece de herhangi bir maliyet ücret tahakkuk ettirilmemektedir.

Paranız bittiği an kendini yenileyen hesap! Demek daha doğru, gelelim teknik incelemeye,

“Ek Hesap” sayesinde vadesiz hesap bakiyeniz yeterli olmasa da para çekebilir; havale, EFT gibi her türlü işleminizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Ek Hesap, her ihtiyacınız olduğunda otomatik olarak devreye girer. Böylece kiranız, taksitleriniz ve faturalarınız gibi düzenli ödemelerinizi aksatmamış olursunuz.

Ek Hesabınızdan kullandığınız parayı geri ödemek için şubenize gitmeniz geremez. Çünkü kullandığınız miktar vadesiz hesabınıza para yatırıldığı an otomatik olarak alınıyor ve kullandığınız tutar için sadece kullandığınız gün kadar faiz ödersiniz.

Siz de Ek Hesabın kolaylıklarından yararlanmak isterseniz İş Bankası İnternet Şubelerinden, Netmatiklerden, Telefon Şubesinden veya İş Bankası Şubenize uğrayıp başvurabilirsiniz.

Peki Ek Hesap İşleyişi Nasıl Olur?

Hesabınız eksi bakiyedeyken Ek Hesabınızın bağlı olduğu vadesiz hesabınıza herhangi bir para girişi olduğunda hesap otomatik olarak krediyi kapatır. Kullandığınız krediye sadece kullandığınız gün kadar faiz işler. Ek Hesabınızın faiz ödemelerini başvuru sırasında belirleyeceğiniz gün de ödeyebilirsiniz.

Bu kapsamda, ay içinde kullandığınız kredinin faizi için, bir sonraki ay faiz ödeme gününde, vadesiz hesabınızda faiz borcunuzu karşılayacak tutarın bulundurulması gereklidir. Hesabınızın eksi bakiyeye düştüğü tarihi izleyen faiz ödeme gününde hesabınızı artı bakiyeye geçirmeniz halinde ek hesabınızı aktif olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Hatta vadesiz hesabınıza vereceğiniz her türlü ödeme (otomatik ödeme talimatları) hesabınızda nakit olmadığın da sizin yerinize ödeme yapar. Bir diğer avantaj ise faiz oranları çok düşüktür, kullandığınız süre ve tutar kadar faiz ödersiniz, hesaba para ödemesi yapıldığı an hesap düzelir ve faiz sora erer.

Umarım ihtiyacınız kalmaz ve kullanmak zorunda kalmazsınız, ancak kullanılacaksa da en mantıklısını ve en düşük oranlı parayı kullanmak daha mantıklı olacaktır, inceleme ve araştırma yapmaktan çekinmeyin çünkü harcayacağınız o parayı geriye siz ödeyeceksiniz.

Faiz Oranları;

İş Bankası Ek Hesap faizi  oldukça düşük olmaktadır genelde%1,90 ile %2.02 arasından gidip gelmektedir buda oldukça cazip olmakta, nedeni ise masrafsız olmasıdır.

Örnek: 1500 TL ek hesaptan kullanılması halinde 30 gün sonra ödeyeceğiniz tutar 36-40 Tl olur yani 36-40 tl arası fazladan ödemeniz gerekir veya 10 gün sonra yatırmanız halinde ise ödeyeceğiniz fark sadece 15-17 Tl arasındandır.

21 Yorum

 1. ek hesabı kllandım hesabma para yattı kulladgm kadar kesintisi yapılmış fakat ek hesabma baktıgımda kalan ek hesap gözüküyo bnden kesilen para neden gözükmuyo

  • ek hesaplardan kullanılan para aynen geri yatırılması halinde hesap düzelir, yani siz 15 inden önce yatırmışsanız borcunuzu faiz kesintisi olmaz. Ancak iş bankası ek hesap faiz ödeme günü 15-17. gün olmasından dolayı faiz tahsilatı o tarihte yapılacaktır.

  • örneğin 21 nisanda kullandınız, faiz hesaplama tarihi 15 mayıs ve ödeme tarihi 17 mayıs olacaktır. faiz oranı 2,02 olduğuna göre en fazla 6 tl faiz ödersiniz yani toplam 256 TL, erken öderseniz günlük işlediğinden daha az ödersiniz. (yaklaşık hesaplamadır)

 2. İs bankasindan maas alan herkese ek hesap acilirmi ornegin kredi notum dusukse yine ek hesap acarlarmi bilgilendirirseniz sevinirim

  • Genelde maaş müşterilerine bu ek hesaplar otomatik açılır. ancak en hesaplarda kredi kapsamında olduğundan kredi notunuz önemli bir etkendir. yasal takipte ve icra gibi durumlar yok ise bankaya bizzat başvurmanız halinde kredi notunuz düşük olsana alt limit 250 TL olarak açılabilir.

 3. İs bankasindan maasimi aliyorum internetten basvurdum ek hesap icin onaylanmadi ek hesap acmak icin bankayami gitmek gerekli

 4. Ben başka bi bankadan icralık oldumerhaba ama avukata düzenli olarak öödüyorum borcumu maaş kartliyim ek hesap limiti 200 veya 250 olarak alabilirmiyim az önce uğraşma 500-2.000 arası Dio yani 200 250 açılmamiyomus bilginiz varmı bu konu hakkında

  • Evet ek hesap taban limiti 500 TL ancak ek hesaplarda kredi gibi değerlendirildiğinden, icra takibinde olan borç yüzünden ek hesap açılmaz

  • Ek hesaba para yatırıldığında, hesap bakiyesi artar yani hemen eksi bakide ise hesap oraya eklenir ancak dilediğinizde geri çekebilrsiniz.

 5. Ek hesabimdan 1150 tl kulandim ve 2 ay kadar gecikmeler yaşadim yakin zamanda bbunu komple ödeyip kapatsam hizli kredi cekebiliyor muyum?

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin