Ana sayfa Banka Haber İş Bankası Ek Hesap Kapatma

İş Bankası Ek Hesap Kapatma

1
İş Bankası Ek Hesap Kapatma

Ek Hesap, hesabımızda para olmasa dahi banka tarafından kullanıma sunulan 250-15.000 TL arasında bankanın belirlediği limitle dahilinde müşteri kullanımına sunulan, nakit çekim, fatura ödeme, kredi kartı ödeme, bireysel kredi borcu ödeme gibi tüm harcamalarda kullanılan bir hesap türüdür.

Ancak kapatılmayan veya unutulan ek hesaplar ileriki dönemlerde sorun olabilmekte ve istenmeyen durumlara düşülmekte banka ile papaz olunmakta. Şöyle ki,

İş Bankasında Kredi aldınız 12 ay vadeli bu arada size 250 TL limitli bir ek hesap açıldı ama ihtiyacınız yok kullanmadınız kredi borcunuz bitti ve banka ile bağınız koptu. İşte o ek hesap halen durur, bir gün gelir ve adınıza tahakkuk eden bir vergi belki 1-2 TL veya talimat verdiğiniz bir telefon internet vb bir fatura oradan ödenir ve sizin haberiniz olmaz akabinde gecikmeye düşer ve bir bakmışsın yasal takip ve icra.

Kısa Bir Örnek verelim 2003 yılında yani 14 yıl önce kendimize ait bir sabit telefona otomatik ödeme talimatı verdik tabi 2 yıl sonra hattımızı kapattık ancak ne hikmetse aynı numara, 2012 yılında tekrar satılmış ve aktif olmuş sonuç olarak sisteme tanımlı olan bu numara ilk faturası bizim ek hesaptan ödendi.

İş Bankası ek hesap kullanan kişilerin yanında hesabını kapatmak isteyenler de olacaktır. Örneğin İş Bankası maaş müşterilere veya bankadan alınan bir kredi durumunda, açılan bir vadesiz hesap durumunda banka bazen ek hesap açmayı zorunlu kılabiliyor. İş Bankasından tüketici veya konut kredisi alan tüketiciye aynı zamanda ek hesap yani eksi bakiye, maaş eksisi gibi tabir ile de tanımlanan hesaplar açılmakta ve bazı tüketiciler bundan memnun olmamaktadır.

Peki, zorunlu açılan yada mevcutta bulunan ek hesap nasıl kapatılır? Ek hesabı kapatmak için nasıl bir yol izlenmeli kısaca izah etmeye çalışalım.

Öncelikle ek hesapların kapatılması için mutlaka ekside bulunan borcun kapatılması zarurettir borç kapatılmadan ve tahakkuk eden faiz ödenmeden hesabın kapatılması mümkün değildir. Sonuç olarak Borcu kapattınız yada ek hesabınızı hiç kullanmadınız ve borcunuz da yok. Öncelikle belirtmek gerekir Telefon Bankacılığı yada İnternet Bankacılığından İş Bankası Ek Hesabınızı kapatmanız mümkün değildir. Genelde Ek Hesabınızın bağlı bulunduğu İş Bankası Şubesine bizzat gitmeniz gerekecek Bankada Bireysel Müşteri temsilcisi ile görüşmek suretiyle İş Bankası Ek Hesabınızı kapatabilirsiniz.

Banka bu hesabınızı kapatmamanız için illaki size birkaç teklif sunabilir ama kapatma konusunda kararlı olmanız durumunda hesabınız borcu olmamak şartı ile anında kapatılır. Yine akabinde izniniz ve onayınız olmadan tekrar açılmaz dolayısıyla gözünüz arkada kalmaz.

1 Yorum

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin