Ana sayfa Banka Haber İpotekli Kredi Nedir Nasıl Alınır?

İpotekli Kredi Nedir Nasıl Alınır?

0
İpotekli Kredi Nedir Nasıl Alınır?

İpotekli Kredi Ne Anlama Gelir?

Bankalar müşterilerine kredi verirken teminat olarak bir mal göstermelerini isterler. Çoğunlukla bu şekilde kredi verirler. Bu duruma ipotekli kredi adı verilmektedir. İpotek olarak gösterilecek şeyler ev, arsa, işyeri gibi yerler olabilmektedir.

Kredi çekecek olan kişinin bunlara sahip olması ve bu malları banka ipotek ettirmesine gerek duyulmaktadır.  İpotek koymanın amacı kredi verilen kişinin borcu ödememe ihtimaline karşı tedbir almaktır. Böyle bir durum ortaya çıkarsa banka üzerine ipotek koyulan mallara el koymaktadır.

İpotekli Kredi Tutarı Nasıl Belirlenir?

Bankalar ipotekli kredi tutarını belirlerken ekspertiz raporundan yardım almaktadır. İpotek edilecek olan mal için eksperler bir değer belirleyip bunu rapor ederler. Banka da kredi verirken bu raporu göz önünde bulundurmaktadır. Raporda belirlenen değerin yarısına denk gelecek şekilde bankalar kredi vermektedirler. Örneğin ipotek olarak gösterilecek bir arazinin değeri rapor sonucu iki yüz bin Türk lirası değerinde ise banka ortalama bu değerin yarısı olan yüz bin Türk lirası tutarında kredi vermektedir.

İpotek Ne Zaman Sona Erer?

Bankadan çekilen kredinin ödeme süresi boyunca ipotek süreci devam etmektedir. Bu süreç bankaya olan borcun tamamen kapanması ile son bulmaktadır. Gerekli işlemleri yerine getirerek mal üzerindeki ipotek kolaylıkla ortadan kaldırılabilir.

İpotekli Kredi Nasıl Çekilir?

İpotekli kredi çekmek için öncelikle en uygun faiz oranları ve vadeye sahip banka belirlenmelidir. Bunun için de detaylı bir araştırma yapmak gerekmektedir. Kredi çekmek için uygun banka bulunduktan sonra kredi başvurusunda bulunulur. Banka en kısa zamanda ilgili müşteriye geri dönüş sağlamaktadır. İpotek edilecek mülk üzerinde bir uzman tarafından inceleme yapılır. Uygun değer belirlenir. Belirlenen bu bedel iki tarafa da uyarsa kredi çekme işlemi gerçekleşir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin