Ana sayfa Banka Haber İpotekle Kredi Nasıl Alınır?

İpotekle Kredi Nasıl Alınır?Bankalar kredi kullandırırken, müşterisinin gelirinin olmaması veya gelirin krediyi taksitlerini ödeyemeyecek durumda olması durumunda kefil veya ipotek talep edebilir. İşte bu yazımızda ipotekli kredi nasıl alınır? Sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Kredi talebinde bulunan müşterinin kredi notunun düşük olması banka için risk taşımaktadır. Bu tür müşterilerin kredi taleplerine karşılık ipotek talepleri olabilir. Eğer ki müşteri üzerinde kayıtlı taşınır veya taşınmaz malları, kredi borcu bitimine kadar bankaya ipotek olarak göstermesi karşılığında kredi kullanabilmektedir. Diğer bir ipotek talebine sebep olan durum ise müşterinin gelir belgesinin yersiz olmasıdır.

Kredi talebinde bulunacak kişinin kredi taksitlerini karşılayacak düzeyde geliri olmaması durumunda banka kredi kullanacak kişilerden ipotek talebinde bulunabilirler. Diğer bir seçenek ise kredi talebinde bulunan kişinin maaşının olmaması, maaş dışında belgeleyebilecek bir gelirinin olmaması ancak kişinin üzerinde kullanmak istediği kredi tutarından daha değerli mallarının olması ve bu malları vade bitimine kadar bankaya ipotek göstermesi durumunda kredi kullanabilir.İpotek verilecek malın mutlaka kredi kullanacak kişinin üzerine olması şarttır. Kredi kullanacak kişinin eşi, çocukları, annesi, babası üzerine olan mallar ipotek rehini olarak kabul edilmemektedir. Üzerinde kayıtlı ipoteklerin değeri uzman incelemesi değeri belirlenir ve belirlenen değerin %50’si kadar kredi kullanılabilmektedir. İpotek verilecek malın alım satımı olmadığı için tapu ücreti ödenmez. Ancak bankaya ipotek edilecek mallara ipotek ücreti ve tapu işlem ücreti ödenecektir.

İpotekli krediler konut kredileriyle eş değerli olduğu için bankaların konut kredilerinde uygulamış oldukları prosedür ipotekli krediler içinde geçerlidir ve  % 5’i olan BSMV’den (Banka Sigorta Muameleleri Vergisi) muaf olursunuz. İpotekli kredilerde, ipotek olarak göstereceğiniz malın her yıl sigortası yapılmak zorundadır.

İpotekli kredilerde, ipotek masrafları ve sigorta bedelini göz önünde bulundurmazsak, klasik kredilere göre daha düşük faizli, diğer kredilere göre daha düşük vergiler ve diğer kredilere göre daha yüksek oranda kredi kullanabilme imkânı bulunmaktadır. İpotek vermek istediğiniz malın tapu belgesini bankaya teslim edilmesi ve bankanın yapacağı ekspertiz değerlendirmesinden sonra kredi talebinizi onaylanacaktır.BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here