Kapalı

İpotek Türleri Nelerdir? (Mortgage Çeşitleri)

ipotekli kredi

Ülkemizde faal olarak ipotek çeşitleri 2 farklı bölümde incelenir. Bunlar Kanuni ve Akdi ipotek olarak karşınıza çıkıyor. Bu nedenle bireyler ipotek türleri nelerdir sorusuna yanıt aramakta. Mortgage çeşitleri olarak da bilinen ipotek türleri hakkında bilmeniz gereken tüm detayları sunmak istedik.

İpotek Çeşitleri Nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi kanuni ve akdi ipotek olmak üzere bunları açıklamak istersek;

  • Akdi İpotek Nedir? Sorusuna yanıtımız şu olurdu; Günümüzde veya sonraki dönemlerde olması muhtemel olan bir alacağın temini için yapılan anlaşma olarak görülür. İpotek veren birey borçlu olduğu gibi taraflar arasında 3. bir kişi de olabilir. Biraz daha detaylandırırsak ; İpotek, belirli bir alacak için tesis edilebildiği gibi değişken alacaklar için de tesis edilebilir anlamı çıkabilir. Bundan dolayı akdi ipotek incelendiğinde, ana para ipoteği ve maksimal ipotek olmak üzere 2 alt grupta detaylandırabiliriz.
  • Kanuni İpotek Nedir? Sorusuna yanıt aradığınızda şu ifadeler ile açıklayabiliriz; Olaya kanunların yani yasa mevzuatların girmesidir diyebiliriz. Burada satışı yapılan gayrimenkulun ücretini, paylaşım yapılmadan doğan ücretlerin temini ve bir gayrimenkulun yapım aşamasındaki işçi ve malzeme temin edenler arasındaki anlaşma. Bu gibi işlemlerde kanuni ipotek bazında akit yapılması gerekmediğini belirtelim.

Akdi ipotek de kendi arasında 2 alt başlığa ayrılmaktadır. Bunlar Ana para ipoteği ve maksimal ipoteği olarak geçmektedir. Bunların da tanımını yaptığımızda ;

  • Maksimal ipoteği nedir? Sorusuna yanıt şu şekilde verilebilir; Alacakların değişken olması ve bu şahıslara tesis edilmesi ile anılan bir ipotek türüdür. Alacaklının tutarı belli olmadığı için azami düzeyde düşünülen miktar için ipotek tesisi bırakılır.
  • Anapara ipoteği nedir? Sorusuna ise şu şekilde yanıt verebiliriz ; Belirli bir alacak için tesis edilen ipotek şeklidir. Belirli bir para için tesis edildiğinden, ödemede gecikme söz konusu olduğunda; bu miktara ayrıca temerrüt faizi ve tahsil için yapılacak masraflar da ilave edilir.

İpotek Karşılığında Kredi Verenler

Bankalar kredi onayı verirken genelde şahısların kredi notuna bakarak onay vermektedir. Ancak kredi notu puanı yeterli olmayanlardan bir takım evraklar ve şartlar dahilinde kredi onayı verecektir. Genelde ipotek karşılığında ana kredi tutarın %70 ine kadar kredi almak mümkün. Yani bir evi ipotek ettirip, evin değerine %70 bazında kredi çekmek mümkün. Konut kredileri için ekspertiz raporu çok önemlidir zira burada evin değerini genelde o görevli belirlediği için evin değeri 250 bin TL ise bankalardan %70 oranında yani 175 bin TL kredi çekebilirsiniz.

İpotek karşılığında kredi veren bankalar sıralamasında akbank, vakıfbank ve ziraat bankası başı çekerken, bunları sonrasında özel bankalar da takip etmektedir. Bunlara baktığımızda yapı kredi bankası, garanti bankası ve qnb finansbank ipotek karşılığında kredi verebilir. Bu nedenle bireyler kredi ararken; evi ipotek göstererek kredi olarak aramayı tercih eder. Aradığınız krediyi bulurken, kredi faiz oranları ve vade seçeneklerine dikkat etmeniz önerilir. Gelir ve gider durumları da göz önünde bulundurarak, ipotek karşılığında kredi alabilirsiniz.

Ülkemizde bir çok birey genelde 120 Ay Vadeli İpotek Teminatlı Taksitli kredi aramakta. 120 ay demek 10 yıl vade ile kredi başvurusu demektir. Yani bankaya 10 yıl boyunca borçlu kalacaksınız. Çekilen kredi tutarı genelde bu vadede %100 üzeri artmaktadır. Buna göre iyi bir hesaplama yapmanız önerilir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top