Kapalı

İnternet Bankacılığından Döviz (Dolar ve Euro) Alım Satımı Nasıl Yapılır?

Yatırım araçlarından olan ve hiç şüphesiz ülkemizde oldukça rağbet edilen yatırım şekli dözviz almaktır yani Dolar veya Euro almaktır. Aldığız dolar veya Euro yu evimizde saklamak suretiyle birikim yapmaya çalışırız. Biz buna kısaca Döviz Hesabı açmak ta diyebiliriz.

Şimdi Dolar ve Euro hesabı nasıl açılır? Dolar, Euro yatırımında vadeli mi vadesiz hesap hangisi avantajlı? Online Dolar ve Euro alım satımı nasıl yapılır? İnternet’ten Dolar ve Euro alım satımı nasıl yapılır? Bankadan Dolar veya Euro nasıl alınır, satılır? Her zaman internetten Dolar veya Euro alınır satılır mı?  Gibi sorulara cevap arayalım.

Banka Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

Banka döviz hesabı açmak için, eğer herhangi bir bankanın İnternet Bankacılığı hizmetini kullanıyorsanız kolayca bir Vadesiz döviz Hesabı açabilirsiniz, tek yapmanız gereken Bankanızın İnternet Bankacılığı sistemine girmeniz ve hesap aç bölümünden hesap açmanız, ve hesap türü olarak artık ne isterseniz dolar veya Euro yeterli olacaktır.

Vadeli veya vadesiz seçeneğine gelecek olursak, eğer uzun vadeli bir yatırımınız olacaksa örneğin 500 dolar alıp ve bunu uzun vadede uğraşmayacaksanız vadeli döviz hesabı düşünebilirsiniz. Yok ben aylık 30-50 USD alacağım veya Euro düzenli alacağım derseniz size tavsiyemiz vadesiz hesap açmanız, yada Döviz piyasasını takip edip, yerine göre bozabilir veya döviz alabilirim diyorsanız yine vadesiz Dolar  hesabı açmanızı öneririz.

Online Dolar veya Euro Alım Satım Nasıl Yapılır?

Yine internet bankacılığı aracılığı ile Döviz hesabınıza vadesiz TL hesabınızda para olduğu sürece, istediğimiz tutarda Dolar alımı yapmanız mümkündür, örneğin 2,9800 TL den aldığınız dolarınız  5 gün sonra doların 3,0020 tl olması halinde bozmanız mümkündür hemde anında bozulur para hesabınıza anlık geçer.

Burada dikkat edilmesi gereken husus, mesai saatleri içerisinde bu işlemi yapmanız, hafta sonu, resmi tatillerde kur makası oldukça açık olması nedeniyle, işlem yapılması önerilmez, ancak işlem yapma yetkiniz vardır.

Örnek olarak; hafta içi X bankası Dolar alış; 2,8900 satış 3,0120 TL diyelim bu oran genelde tüm bankalar ile aynıdır, ancak saat 17:30 dan sonra, hafta sonu veya resmi tatiller yani bankaların kapalı olduğu her an   Dolar fiyatı şu şekil olacaktır, banka alış : 2,7800 satış 3,1500 gibi bir ortalama ile size hizmet veriler. Ancak mesai saatlerinde işlemler normale döner.

Burada size tavsiyemiz, uzun süreli yatırım yapacaksanız veya aylık sabit 50 USD alayım biriksin yatırım olur derseniz ideal bir yatırım aracıdır. Hatta bankanıza aylık olarak talimat dahi vermeniz mümkündür, maaş hesabınızdan veya vadesiz hesabınızdan düzenli talimatla döviz yani dolar, Euro hatta diğer para birimleri ile de  almanız da mümkündür.

Bu işlemlerin tamamını da bankaya giderek te yapmanız mümkündür. Aklınıza takılan konuları alt kısımda yorum yaparak ya da iletişim adresimizden bize ulaşırsanız size bilgi vermekten memnun oluruz.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Yorumlar

 1. lütfen tavsiye edebilirmisiniz, en ucuz doları hangi bankadan alabiliriz. ve alım satım işlemleri yapılırken en az komisyonu alan banka hangisidir.. teşekkürler.

  1. Öncelikle banka dolar alım satım makasları en dar olan banka iş bankası ve ziraat bankasıdır, tabi bu veriler anlık güncellenebilir. yani tavsiye ve telkin değildir.

 2. Ziraat bankasında bir euro döviz hesabı açıp,mesai saatleri içersinde istediğim gün ve zamanlarda , Euro düşünce alıp yükselince satış yapabilir miyim?

  1. Aynen dediğiniz gibi mesai saatleri içerisinde, anında alım ve satım yapabilirsiniz. Yine Tüm Para Birimleri ile açılan Vadesiz Döviz Hesapları, Gram Altın Hesaplarında da aynı işlemi anlık yapmanız mümkündür.

 3. Merhaba, internet bankacılığı üzeri hesabımda bulunan 3000 doları bankadan nakit olarak alabilir miyim ?

  1. Döviz Hesabınızın olduğu şubenizden alabilirsiniz. Bu tür Hesaplarda sadece Gram Altın Hesaplarından Altın olarak alınamaz.

 4. Ya benm bıraz brıkmısım var 38 bn tl kadr kımısı dıyor kı bankaya koy ayşık faızı gelır dıyorlar kımısıde dıyor kı euro al kurşarı takıp ederek bankanın verdıgını bı gunde alabılme sansında war dıyorlar bn euro aldm ne yapmalıyım nasl eurodan kar yaparım ve bu euro ne kadrken bozulur yada ne kadrken alınır kac tl fark gorunce bozulmalı

  1. aylık faiz sağlamcı işidir. döviz alım satımı ile kazanma ise biraz şans faktörü önemlidir piyasayı takip etmek gerekir ve en önemlisi küçük karları görünce al sat yapılmalı. kendinize bir kriter yani hedef belirleyin. örneğin 3,24 ten aldınız 3,35 olunca TL geçme hedefi belirleyin ve oraya gelince satın euronuzu. Yine TL de iken bir bant belirleyin Euro 3,10 a inince alın gibi. Acele etmeyin agresif hareket etmeyin manupüle olmayın. Küçük yatırımcının en büyük hatası gündemin rüzgarına çabuk kapılırlar. Bir gecede zengin olma imkanı yok ama akıllı hareket ile 10 bin euro ile küçük küçük paralar ile kazanç biriktirmeniz mümkün

 5. vadesiz döviz hesabında dolar veya euro anlık alım satım yapıldığında banka tarafından herhangi bi hesap işletim ücreti veya aidat gibi ücretler elınıyormu?

 6. Foreks hk biraz bilgi verir misimiz. Forekste paramizi nereye yatiririz. Ornek araci foreka firmas8nin hesabina m8 aktariyoruz paramizi. Sonra verdiklero panelden al sat islemi mi yapiliyor.

 7. bankaların gun ıcınde alım satımlarda dolar euro alım satımda bı sınırlama varmıdır

  1. sınırlama var bankalara göre değişmek ile birlikte ortalama 500.000 USD/EUR sınırlaması mevcuttur.

 8. vadesiz mevzuatda 1000 dolarım var zıraat bankasından bunu vakıf banka doviz olarak internet uzerinden aktarabilirmiyim

  1. Yapabilirsiniz ancak bu masraflı olur 10-15 Dolar maliyeti olur size, Bu tür yabancı para birimi ile yapılan havaleler yurtdışına para göndermek ile aynıdır.transferler kısmında da swift yazar. Bizce elden götürüm patırım daha karlı olur.

 9. iyi günler döviz hesabında para birimi soruyor TL mi seçicez yoksa euro dolar mı ? ben günü güne doları takip edip alıp bozdurmayı düşünüyorum bana yardım olabılırmısınız ?

  1. Eğer dolar ise USD Euro ise EUT Seçerek vadesiz dolar yada euro hesabını açabilirsiniz.

 10. Merhaba ben bir seferinde banka hesabımdan 10$lık bir işlem yapmak istedim baktım dolar alış fiyatı satış fiyatın biraz fazlaydı. örn:alış 2.9770 satış2.9664 gibiydi neyse deneme amacı aldım kurları takip ettip tvde satış 3.0200 yakındı ama benim banka hesaptaki döviz kısmına bakıp ona göre satış yapacakken farklı bir durum vardı? anlayamadlm hesabım iş bankasıdır. yardım ederseniz sevinirim

  1. Dolar alış ve satış fiyatı banka belirler burada anladığım kadarı ile sizin alış ve satış fiyatlarını gördünüz örneğin tl den dolara geçerken size 2,9770 dolardan tl ye geçerken ise 2,9664 olur. Siz internet bankacılığından alım satım yaparken banka kurlarını takip etmeniz anlık olarak daha mantıklıdır. bazen haber kanallarında satış 3,020 iken bankada 2,999 olabilir. bu yüzden bankadan dolar alırken aldığını kuru not edin, kuru takip edin ve bunun üsnüne çıktığından zaten kar görür dilerseniz çıkarsınız.

 11. Mesai saatleri dışında döviz alıp satmak Mümkünmüdür. İşbankasında hesapları var. Yardımcı olursanız sevinirim. Birde dövizin düşüşün durduğunu artık yükselişe geçeceğini nasıl anlayabiliriz.

  1. Güzel bir soru mesai saatlerinde alım satım uygundur ancak mesai saati dışında internet bankacılığından alım satım mantıklı değildir. Diğer sorunuz için ne zaman düşer ne zaman çıkar bunu kestirmek zordur ancak mesela dolar 2,8200 bizce alım için uygun bir noktadır tabi bu görüşümüz sizde kendinize bir band belirleyin be örneğin 2,8500 ten alım yapın sabırlı olun 2,9900 da çıkış bandınız olsun bunun gibi hedefler oluşturun birde piyasayı takip etmeniz konuya ilişkin makaleleri okumanız gerekir.

 12. internet bankacılığından döviz alıp satmaktan elde edilen kar için vergi vermek yada beyanname vermek gerekli midir?

 13. ıyı gunler ben ani degişliklerden yararlanıp dolar alıp satabılir miyim yani an an kuru takip En duşuk fiyattan kur alıp sonra en yuksek lımıtı kendımce belırleyıp o lımıtı yakaladıgı an satmak gıbı .. ınternetten arastırıkı şu yazıyla karşılastım.. yazıda suc sayılabılecegı ve bankanın hesabımızdan para kesıntısı yapacagını soylemektedır sızce durum nedır ?

  1. Şimdi oradaki olay farklı bir olay banka açıkları daha doğrusu bankanın hatasından kaynaklanan bir durum söz konusu banka bilgi işlem hatasından dolayı banka zararını oradan tahsile gitmiş, mahkeme kararı olmadan para kesemez. Kur farkından dolayı kazançtan dolayı kimse size hwsap sormaz banka limitleri dahilinde işlemlerinizi sorunsuz yapabilirsiniz. Ancak 20 bin üzeri alım satımlar BDDK nin radarına takılır ancak legal para olması ve kaynağı belli olan paralardan sorun olmaz. Dilediğiniz gibi alım satım yapabilirsiniz,

   Son olarak belirttiğiniz haberde banka türkieden çıkma kararı almış bir bankadır aklınca kıllık yapmış mahkemede tüketici mutlaka haklı çıkacaktır. O yüzden kamu veya büyük özel bankalar la çalışmak en güzeli.

 14. Merhaba ben 100 bin tl lik bir döviz alış ve verişi yapmak istiyorum. Vergi falan istenir mi ? İkincisi tl ile döviz almada sınır var mı ?

  1. Bankalar döviz alım satımlarında sınır koyarlar günlük yüz bin gibi bir sınır olabilir ancak her banka farklıdır bankanız internet sitesinde bu bilgiler vardır.

 15. Merhaba benim hem dolar hem de auro internet hesabım var, dolar kullanarak auro satın alabilirmiyim. Tl ile almak mı yoksa başka para birimi ile auro satın almak mı daha karlı

  1. Şimdi euro satılırken bir kayıp olacak, yine dolar alırken bir alım kur makasından kayıp olacak. Tavsiyemiz tl hesabınızı havuz hesap olarak tutun ve dolar euro alım satımlarını ayrı ayrı takip edin. Dolar ve euro kurları birbirine ters orantılıdır biri düşerken diğeri yükselir.

 16. Merhabalar. Hocam ben kısa bir araştırma yaptım ama pek etkili olmadı. Şuan ziraat bankasını kullanıyorum kur farkı biraz fazla geldi bana. Sizce en az kur farkı hangi bankada bulunmaktadır.

  1. İş Bankası bu konuda fena değil, kamu bankaları bu konuda biraz cimriler. Ancak İş bankası daha önceki tecrübelerime baktığımda en uygun ve dar makas sunan banka diyebilirim.

 17. merhaba kolay gelsin. Ben öğrenciyim ve bursumdan biriktirdiğim biraz param var ve bunu değerlendirmek istiyorum. Öğrenci olarak iş bankasından hesap açtırdım. Aklıma takılan şu: makas aralığına takılmadığım sürece ben bundan zarar eder miyim ? ve ilk başlangıçta öğrenmek adına kaç tl ile başlasam uygundur ? son olarak bu işlemlerden öğrenci olduğum halde bir kesim yapılır mı ? iş bankası temel bankacılık ürün bilgilendirme ve talep formunu okuduğumda 59 tl kesim olduğunu görüyorum bu benim içinde geçerli mi ?

  1. genelde bankalar döviz hesaplarından hesap işletim ücreti kesmezler nedeni ise bir tasarruf hesabı gibi görüldüklerinden banka için hazır para konumunda dadır. her ne kadar sözleşmede yazsa da genelde kesmezler. makas olayı ise alım fiyatınızın üstünde her satış size kar olur. Yine satışınızın altında her alım size yine kar olarak yansır. alım satım tutarı size kalmış ancak büyük alımlarda kısmı alım önerilir.

 18. internetten döviz alış satış işlemlerinde dab ve dsb alınması gerekmezmi
  ? zorunlu değilmi?

  1. Onu zaten banka alaıyor 🙂 internet bankacılığından alım satımda bu tür DAB. Döviz Alım Belgesi. DSB. Döviz Satım Belgesi bireysel tüketicilere gerek yok

 19. slm admin onceliklle yaptığınız acıklamalar içimn tşk.benimde bir kaç sorum var.1bankalarda ki döviz alış satış farkları neden daha fazla bu bize zarar ettirirmi anlık geçişlerde 2 bankadan döviz alıp satmak mı daha karlıdır yoksa döviz bürolarından mı 3 mesele mesai dışında kar gördüğümüzde bankadaki online sistemden alışveriş yapabilirmiyiz şimdiden tşk

  1. Öncelikle anlık kur farkından alış yakalamak banka daha kolay olmaktadır, döviz bürosundan alınan yastık altına ve uzun vadeli daha mantıklı bankanın riski elinizin altında olduğundan hemen online satarak bozma riski var. mesai saatleri dışında kur makası çok açık olduğundan alım satımlarınızı mesai saatleri içinde yapmanız gerekir.
   Bankalardaki alım satık farkı bankaların kendi insiyatifleridir. belirli bir aralık içerisinde serbstçe belirleme hakları vardır. Alım satım konusunda İş Bankası ve Ziraat Bankası idealdir tabi bu bizim görüşümüz

 20. Merhaba sayın admin ben banka’dan döviz alım satımı yapmak istiyorum.
  Mesai saatleri içinde tabi gün içinde en fazla iki yada en fazla üç defa, hemen anlık alım ve satım alış kuru ile ve o an ki satış kuru ile ortalama 270,280 bin 290 gibi bir rakamla yapmayı planlıyorum.
  üç tür döviz alım satımı gerçekleştirecem.
  USD,DKK,GBP her birinden alıp satma kaydı ile ve çalışacam banka iş bankası olacak ve takiplerime göre ana parama ciddi alım satımlarla kazanç getireceğini düşünüyorum.
  Mesela ortaya sana bir para koyup bu şekilde alım satım yaptığım zaman ciddi kazançlar oluyor. 1500 2000 3000’e kadar hemen hemen bu konuda bana yardımcı olurmusunuz açaba yanılıyormuyum

  1. Bizim yardımcı olmamamız mümkün değil ancak bizizm izah ettiğimiz işin teknik boyutu, tabiki kur takibi yaparak ve anlık düşüşleri çıkışları takip etmek suretiyle kazanç elde edebilirsiniz. ancak gün için de 2-3 alım satım yani parite riskli olur bir günde o kadar açık yakalamanız çok zor yine alım satım makaslarına dikkat edin.

   kısaca piyasayı iyi takip edebilirsiniz örneğin hafta başı misal 2,99 aldınız 3 gün sonra 3,05 ile çıkmanız size gelir sağlar ancak 3,05 ten çıktınız belki 2 gün sonra 3,12 olacak veya 2,99 aldınız 2 gün sonra belki 1 saat sonra 2,88 olur. yani kurlar çok stabil değildir. öngörü çok zordur.

  1. Enpara iyidir ancak döviz vb için iş bankası be ziraat bankası kur makası iyi olan bankalar, ancak enpara şubesiz banka olduğunuda hatırlatalım

 21. Admın bankadan dovız hesabı açtığınızda banka bızden para kesermı 6 ayda yada yıllık olu yorya onun hakkında bılgı ıstıyorum

  1. Hesap aktif kullanıldığında kesmiyorlar, ancak bankadan bankaya değişebilir. Ancak döviz hesaplarında hesap işletim ücretini bankalargenel de almaz.

 22. Döviz hesabı actirsam içinde 1000$ olsa ve mesai saatleri dışında atmeden hesabımda ki doları çekebilir miyim..Çekerken banka kuruna goremi doları cekecm yoksa piyasada ki kura goremi cekecem

  1. Mesai saati dışında, çok maliyetli olur ayrıca her banka buna müsade etmez, tl ye çevirir öyle çekersiniz.

 23. Mrh internet bankaciligindan euro tl ye çevirmek istiyorum nasıl yol izlemem lazim

  1. Vadeli veya Vadesiz euro hesabızdan satış yapıldığı zaman para tl olarak klavuz vadesiz tl hesabına yansır. Öncelikle bankanız internet bankacılığı veya mobil bankacılığı ile giriş yaparak döviz alım satım kısmıdan satış seçmek suretiyle işlemizi tamamlayabilirsiniz.

   Bu işlemi mesai saatleri içerisinde yapmanız gerekir kur makası nedeniyle.

 24. döviz hesabına atmeden dolar yatırabiliyormuyum yani piyasadan aldığım doları bankadaki döviz hesabıma atmden dolar olarak yatırabiliyormuyum

 25. dolar hesabına atmden dolar yatırabiliyormuyuz ve dolar hesabından dolar çekebilirmiyiz atmden

  1. Bankalar bu imkqnı sunmuyor, ancak satış yaparak haseba aktarılan tl olarak çekebilirsiniz

 26. Slm Ben is bankasi hesabimdan dolari tl cevirmek istiyorum bu konuda yardimci olabilirmisiniz? Hangi islemi tiklamam lazim

  1. Yatırım>doviz al sat kısmından dolar sat derseniz satışınız gerçekleşir ve TL niz klavuz hesabınıza veya belirleyeceğiniz vadesiz TL hesabına geçer. Hatırlatma: Mesai saatleri dışında doviz satışı kur makası nedeniyle karlı bir satış olmaz acelesi yok ise satışınızı mesai saatleri içinde yapınız.

 27. Merhaba evde doviz bulundurmak istemiyorum bu yuzden de internet bankaciligi ile almak istiyorum. Bunu bankaya gidip fiziki doviz olarak cekebilecegim banka var mi acaba? Iyi gunler.

  1. Döviz hesaplarınız, dan tüm bankalardan yatırıp çekebilirsiniz döviz olarak, sadece ATM lerden doviz olarak çekemez siniz.
   Yani internet bankacılığından açılan hesaptan şubenizden, çekebilirsiniz.

 28. Vadesiz dolar hesabi acmak istiyorum internet bankacılığı ile.bu durumda bankanin bizden para kesmesi mümkünmü ziraat ve halk bankaları ozellikle..

 29. Dolar alıp sattınız 150 000 tl kazanç elde ettiniz banka yoluyla bunun vergisi varmı varsa ne kadarı vergi

 30. Iyi günler ben ziraat bankasından telefondan türk parasını euro yapabilirmiyim 1000 tl yle olur mu para kazanılır mi?

 31. İnternet bankacılığıyla usd alım satım yaparken kar yapmak için nelere dikkat etmek gerekir

  1. İşlem yapmak istediğiniz bankanın web sayfası üzerinden demo hesaplar oluşturabilirsiniz. Bu sayede bir Parite hesabı sahibi olmuş olursunuz.

 32. Mrb bankalardan parite yapmak için hangi hesap açılır veya hangi sözleşme yapılır

 33. Ben yaklaşık bir saat önce 45 dolar aldım dolar kuru 6.16 ₺ yazıyor ama ben 6.68 üzerinden aldım. Hafta sonu diye mi böyle oldu. Hafta içi bu rakamlar düzelir mi yoksa yaklaşık 25 ₺ zararım mı oldu durup dururken. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top