Kapalı

İnternet Bankacılığı İle Yatırım Yapma

Bankaların şubeleri kadar internet bankacılık sistemlerinden de tüm bankacılık hizmetleri ve ürünlerinden faydalanılabilmektedir. Kredi talebi, kredi kart müracaatı, faiz oranlarını öğrenme, vadeli ve vadesiz hesap açma gibi birçok hizmetleri bilgisayar başında yapılabilmektedir. İnternet bankacılığı sayesinde yapılacak diğer bir işlem ise yatırım araçlarına yatırım yapmaktır. Bu yazımızda internet bankacılığı üzerinden ne gibi yatırımlar ve nasıl yapılacağı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Bankalara ait internet bankacılık sistemleri üzerinden yatırım yapabilmek için öncelikle bir yatırım hesabımızın olması gerekmektedir. Bunu yine internet bankacılık sistemi üzerinden yapabiliriz. İnternet bankacılık üzerinden yapılacak ilk yatırım ürün Altın hesabı açmaktır. Altınını o gün ki gram değeri fiyatından altın alımı yapılabilmektedir. Bu alım kuyumculardan alınan altınlar gibi fiziki değil sanal bir alım olacaktır.

Altın alım yaparken dilerseniz gram olarak alabildiğiniz gibi arzu ettiğiniz tutarın değeri kadar da altın alınmaktadır. Bankalar altın hesap limitini en az 100 ila 150 arasında belirlemişlerdir. Bu alım yine verilecek talimatla kredi kartlarından düzenli şekilde de tahsil edilmektedir. Hesabınızda ki altınları dilediğiniz zaman satma hakkınız bulunmaktadır. Bu hesaptan dolayı da herhangi bir ücret ödenmektedir.  İnternet bankacılığı üzerinden altın alım satımın en büyük avantajları çalınma, kaybolma riskinin olmaması ve altın fiyatlarında ki değişimleri anlık takip edebilmenizdir.

İnternet bankacılık üzerinden yapılacak diğer yatırım ise Altın fonudur. Altın fonu ise bankaların belirlediği altın fon ücreti ile fon olarak altına yatırım yapmanıza imkân tanır. Altın fonu fiyatı, piyasadaki altın fiyatlarından farklıdır, belirlenen fon fiyatı üzerinden yatırımınız değerlenir. Diğer bir yatırım ise dövizdir.

Yine internet bankacılığında açacağınız yatırım hesabı ile Dolar, Euro, Sterlin gibi döviz araçları satın alabilirsiniz. Altında olduğu gibi sanat bir alım olup, dövizde ki fiyat değerlerine göre anlık alıp satma avantajınız bulunmaktadır. VİOP’da internet bankacığı üzerinden yatırım yapılacak diğer bir yatırım aracıdır. Açılımı Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası olan VİOP, Borsa İstanbul bünyesinde işlem gören vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin alım satımının gerçekleştiği piyasanın kısa adıdır.

Bu işlem sayesinde vereceğiniz emire göre bankalara ait hisse senetleri gibi bankanın aracılık ettiği diğer şirketlere ait hisse senetlerinin alım ve satımı yapılabilmektedir. Bankaların internet bankacılık sistemlerinde, borsada anlık işlemleri, değeri düşen ve yükselen piyasa araçlarını, yıllık, aylık, haftalık borsa raporları ve bankaya ait borsa uzmanlarından da yardım alına bilinmektedir. VOİP işlemlerinde bankaların komisyon aldıklarını hatırlatmak isteriz.

Son olarak internet bankacılık sistemi üzerinden fon yatırımı da yapılabilmektedir. Bankaların portföy uzmanlığı yaptığı kendi fonları ya da diğer anonim şirketlere ait fonlar da internet bankacılığı üzerinden yatırım amacıyla alınıp, satılabilmektedir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top