Kapalı

Ingbank Yapılan Eft Nasıl İptal Edilir?

ING Bank ileri tarihli eft iptali

EFT işlemi bankaların kullanıcılarına sunduğu hizmetlerden biridir ve farklı banka hesapları arasında yapılan para transferine denir. ING Bank da bu sistemi kullanıcılarına sağlayarak müşterilerin daha hızlı ve güvenli para transferi yapabilmelerini sağlar. ING Bank kullanıcıları para transferlerini yapabilmek için internet bankacılığı dahil bütün bankacılık platformlarını kullanabilirler. İşlem şubelerden yapılabileceği gibi banka kullanıcıları bireysel olarak da para transferini yapabilirler. Bunun için gerekli olansa para gönderilecek hesaba ait IBAN numarası ya da banka hesap bilgilerinin eksiksiz ve hatasız olarak girilmesidir. Eğer yapılan işlem sırasında girilen bilgilerde eksiklik ya da yanlışlık varsa ING bank EFT iptali yapılması gereklidir. Bilgiler hatalı girildiğinde, kullanıcılar iki farklı durumla karşılaşır.

Bunlardan birinde yanlış ya da eksik bilgi girilmesi durumunda kullanıcının karşısına direkt hata ekranı çıkar. Bu kullanıcı için risksiz bir durumdur çünkü işlem devam ettirilmeden girilen bilgiler düzeltilebilir ve doğru bilgiler girilebilir. Diğer durum ise para transferi yapılmak istenen hesaba değil de başka bir hesaba yapıldığında yaşanır. Hesap bilgileri hatalı olmadığı için kullanıcı hata ekranıyla karşılaşmaz ve para transferi işlemi tamamlanır. Para transferini yapan kullanıcı hatayı fark ederse vakit kaybetmeden ING b

Banka EFT iptali işlemine başlamalıdır. Bu durumda kayıp zaman EFT iptali işlemini zorlaştırır ve paranın iade süresi de uzar. ING bank EFT iptali üç durumda karşımıza çıkabilir. Bunlar, para transferi karşı hesaba ulaşmadan yapılan EFT iptali, para hesabının karşı hesaba ulaştığı durumda EFT iptali ve ileri tarihli EFT işleminin iptali olarak ayrı ayrı ele alınabilir.

Karşı Hesaba Ulaşmayan EFT İptali

EFT işlemlerinde para önce ING Bank yetkilisi sonrasında da paranın transfer edileceği bankanın yetkilisi tarafından incelenir. Bu inceleme işlemleri sırasında transfer edilen para EFT havuzunda beklemeye alınır. Para EFT havuzunda beklemeye alındıktan sonra geçen süre bankaların yoğunluk durumlarına göre ortalama olarak 10-15 dakika sürebilir. Bu yüzden para transferinde hatalı işlemi farkeden kullanıcı zaman kaybetmeden 08502220600 numaralı ING Bank müşteri hizmetlerine ulaşmalı ve hatalı işlem bildiriminde bulunmalıdır. Transfer edilmek için havuza alınan para ING Bank havuzunda ise EFT işlemi müşteri temsilcisi tarafından iptal edilir ve paranın iadesi gerçekleştirilir. Ama para ING Bank’ın havuzundan çıkmış ve paranın transfer edilmek istenen bankanın havuzunda ise karşı bankanın müşteri hizmetleri aranmalı ve EFT iptal talebinde bulunulmalıdır.

Karşı Hesaba Geçmiş EFT İptali

Bu durumda EFT iptali önceki durumdan daha zordur ve para iadesi de daha uzun sürmektedir. Hatalı işlem fark edildikten sonra ING Bank müşteri hizmetleri aranarak hatalı EFT bildiriminde bulunulur. Sonrasında ING Bank müşteri temsilcisi karşı banka müşteri temsilcisine oluşturduğu ING bank EFT iptali iade talebini iletir. Bazı bankalar bu işlemin başlatılabilmesi için şubeye gidilerek dilekçe teslim edilmesini isteyebilirler. Karşı bankanın müşteri temsilcisi iade talebini aldığında hesabın sahibiyle iletişime geçerek hatalı işlem hakkında teyit alır. Hesabına hatalı işlem yapılan müşteri onay verdiği takdirde paranın iadesi işlemi başlatılır. Bu durumda para iadesi işlemi de EFT işlemi olduğundan EFT ücreti hatalı işlemi yapan müşteriden tahsil edilebilir. Eğer karşı banka müşterisi EFT’nin hatalı olmadığını söylerse banka para iadesini yapmaz. Bu durumda yapılması gereken hatalı işlemi yapan ING Bank müşterisinin yasal yollara başvurması ve para iade talebinde bulunmasıdır.

İleri Tarihli Eft İptali

Hafta içi 09:00-16:00 EFT saatleri ile 16:00-17:15 geç EFT saatleri dışında ve haftasonu yapılan para transfer işlemleri ileri tarihli EFT işlemleri olarak değerlendirilir. Bu dönemlerde yapılan para transferleri EFT saati gelene kadar hesapta bekletilir ve saat geldiğinde işlem gerçekleştirilir.

Bu durumda hatalı işlem iptali ya da para transferinden vazgeçme durum daha basittir. Bunun için EFT saatinin gelmesini beklenmeden hemen mobil bankacılık ya da internet bankacılığı aracılığıyla para transfer menüsüne girebilirsiniz. Buradan EFT talimatları seçeneğinden “İptal” seçilir. EFT işlemi iptal edilmiş olur. Diğer bir yöntemse 08502220600 nolu telefondan ING Bank müşteri hizmetlerini arayarak EFT iptalini yapmaktır.

 

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top