Ana sayfa Banka Haber İl İl Kredi Oranları

İl İl Kredi Oranları

0
İl İl Kredi Oranları

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi üyesi kuruluşları tarafından yapılan açıklama ile kullandırılan nakit kredilerin 2017 Temmuz ayı itibari ile 2016 yılının aynı aylarına göre % 23 oranında artarak 2 trilyon 59 milyar lira olduğunu belirtti.

Kredi Türlerine Göre Artış Oranları

Takipte olan krediler hariç bireysel nitelikli ürüne sahip olan kişi sayısı son 1 yıl içinde tam olarak 2,4 milyon artış göstererek 29 milyon kişiye ulaştı. Belirlenen ortalama kredi ise 17.000 TL olarak belirlendi. Bu kredinin ise kişi başına düşen ortalama kredi miktarı ihtiyaç ve diğer krediler için 8.000 TL iken konut kredileri için bu oran 78.000 TL olarak belirlenmiştir. Bireysel kredi kartları ve kredilerin gerçek kişilere kullandırılan payı ise Temmuz ayından itibaren geçen yılın bu dönemlerine göre 0,9 puanlık bir azalış göstererek % 24,2 ‘ye kadar gerilemiş oldu.

Kredi Miktarının İller Bazında Değerlendirilmesi

Belirlenmiş olan tüm bu oranlar kentler bazında değerlendirecek olursak bireysel nitelikli kredi kartları ve kredi bakiyesi kentler içinde en çok İstanbul olarak belirlendi.

  • Temmuz ayı içinde İstanbul’da 172 milyar lira, Ankara’da ise 49 milyar lira ve İzmir için 32 milyar lira oranlarında kredi kartları da dahil olarak bireysel nitelikli kredi bakiyesi bulunduğu tespit edilmiştir.
  • İstanbul’dan sonra ise Hakkari % 47,1 ile son 12 ay içinde yine kredi kartları dahil olmak üzere bireysel kredi alanında kullanımın en çok olduğu kentler arasında yer alıyor. Ankara, Van ve Mersin ise kredi kartları dahil olarak kişi başına ortalama bireysel nitelikte kredi miktarı en yüksek kentler olarak bu listedeki yerini alıyor.

İller bazında belirtilen kredi miktarları aynı zamanda bu illerdeki kişilerin yaşan standartlarını da belirliyor. Her ildeki asgari ücretin o ilde ne kadar yaşamaya elverişli olduğu ise kullanılan kredi miktarlarının yüksek yada alçak olması ile anlaşılabiliyor.

Açıklamalara göre kullanılan nakit kredilerin tam olarak 1 trilyon 959 milyar liralık kısmı bankalar tarafından, 44 milyarlık bölümü ise finansal kiralama şirketleri tarafından kullanılmakta, 30 milyarlık bölümü finansman şirketleri ve kalan 27 milyar liralık payı ise faktöring şirketleri tarafından kullanıldı olarak belirtildi. Bu dönemde tasfiye olunacak alacaklar 2016 yılının Temmuz ayına göre yaklaşık olarak %23 artış göstererek tam olarak 71 milyar liraya kadar ulaşmış oldu.

 

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin