Kapalı

İkinci El Araç Kredisi Nasıl Alınır?

İnsanların arabalarını yenilemek veya yeni bir araba almak için gerekli olan finansman desteklerini bankaların araç kredilerine başvurarak karşılamaktadır. Tüketici kredileri içerisinde en fazla talep edilen ikinci kredi (birinci bireysel tüketici kredisi ) olan araç kredileri için bankalar 48 aya kadar vade süresi hizmeti vermektedir. 0 kilometre araba almaya maddi gücü yetmeyen kişilerin başvurdukları yöntem ikinci el araba satın almalarıdır. Peki, ikinci araç kredileri nasıl alınır? Hangi yollar izlenmeli ve bankaların araç kredilerinde ki talepleri ve kriterleri nelerdi?

İkinci el araç kredilerinde uygulanan araç yaş sınırı genellikle 5 olsa da bazı bankalar bu yaş sınırını 8 yaşına kadar uzatmaktadırlar. İkinci el araç kredilerine başvurulurken dikkat edilmesi gereken aracın yaşıdır. Yine araca ait bir borcun bulunmaması ve araç üzerinde herhangi bir rehin olup olmamasına dikkat edilmelidir. Tüm bu kriterler sağlandıktan sonra bankalara ikinci el araç kredileri kredi için başvurulur. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir detay ise bankaların uygulayacağı kredi faiz oranlarıdır.

Bankadan bankaya değişen bu oranları en iyi tespit etme yöntemi internettir. Bankaların internet banka şubelerinin ziyaret edilmesi ile en uygun kredi faiz oranını tespit edilmesidir. Hatta internet bankacılık şubelerinden, kredi hesaplama bölümünden alınacak kredi ve vade süresi belirlenip, ödeme miktarları hakkında bilgi sahibi olmuş olabilirsiniz. Banka tespitinden sonra banka ziyaret edilir ve kredi başvurusu yapılır. İkinci el araç kredilerinde, kullanılacak kredi miktarını kişiler değil bankalar karar vermektedir.

İkinci el araçlarda banka aracılığı ile ekspertiz raporu tutularak araç değeri hakkında eksperden rapor alınmaktadır. Alınacak olan raporda ikinci el araca verilen değerin %50 ila %75’ine kadar bankadan finansman sağlanabilecektir. Geri kalan kısmı ise müşteri kendisi tamamlamak zorundadır. Eğer ki tamamlayamıyorsa bireysel ihtiyaç kredisi kullanıp, kalan ücreti de tedarik edebilir.

Bankalar, ikinci el kredisi verirken müşterilerinden, gelir belgesi, ehliyet, aracın borcunun ve rehinin olmaması, noter onaylı satış sözleşmesi noter tasdikli ikametgâh belgesi ve gerçek kişiler için de sigorta talebinden bulunmaktadır. Bankalar kredi onayından sonra, müşterilerine 48 ay ile 18 ay arası vade hizmeti sunmaktadır.

Yazımızda sonra olarak önemli bir konuya değinmek istiyoruz. Araç kredileri ile bireysel ihtiyaç kredileri arasında çok ciddi farklar bulunmamaktadır. Araç kredilerinde bankaların istemiş oldukları resmi kanal belgeleri ( noter ) ve kredi masrafları ile bireysel ihtiyaç kredi masrafları karşılaştırılmalı ve hangi kredi türünün daha avantajlı olduğu tespit edilip, kredi kullanılmadır

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top