Ana sayfa İhtiyaç Kredileri İhtiyaç Kredisi Türleri Nelerdir?

İhtiyaç Kredisi Türleri Nelerdir?

0
İhtiyaç Kredisi Türleri Nelerdir?

İhtiyaç kredileri bankaların tüketici amaçlarını göz önünde bulundurarak kredileri ürün haline getirip çeşitli isimlerle pazarlama uygulamasıdır. Bankalar tüketici ihtiyaçlarına göre özel günlerde ya da bayramlarda farklı isimler altında ihtiyaç kredilerini reklama dönüştürmektedir. Şeker bayramı kredisi, anneler günü kredisi, yeni yıl kredisi ihtiyaç kredisi örneklerinden sadece birkaçıdır. İhtiyaç kredileri bankanın şartlarına göre uygulanmakla birlikte genel olarak vade süresi 60 ay olarak belirlenmektedir. Bankaların tüketici ihtiyaçlarına yönelik olarak sağladıkları ihtiyaç kredisi türleri ise şöyle;

Eğitim Kredisi: Bankaların tüketicilere eğitim ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kullandırdıkları ihtiyaç kredisi çeşididir.

Nakit Krediler: Tüketicilere nakit acil ihtiyaçlarının karşılanmasında sağlanan kredilerdir.

Konut Geliştirme Kredisi: Tüketicilerin ev ile ilgili tadilat, bakım ve onarım işlemleri için sağlanan ihtiyaç kredileridir.

Düğün Kredisi: Bankaların müşterilerine düğün organizasyonları için gerek duydukları masraflar için kullandırdıkları kredi çeşidi.

Sağlık Kredisi: Sağlık ile ilgili durumlarda tüketicilere sağlanan kredi türüdür.

Tatil Kredisi: Gezi ve tatil ihtiyaçları amacıyla tüketicilere kullandırılan ihtiyaç kredisidir.

İş Geliştirme Kredisi: Serbest olarak çalışan meslek gruplarının ihtiyaçlarına yönelik sağlanan kredidir. Doktorlar, avukatlar, eczacılar genellikle bu kredi ile işlerini geliştirebilmektedir.

İhtiyaç kredileri tamamen tüketicinin amacına yönelik olarak kullandırılabilmektedir. Bunun dışında ise bankalar özel günlerde tüketicilerin ihtiyaçları doğrultusunda kredi kampanyaları hazırlamaktadır. Özellikle bayram için ihtiyaç kredisi bunun en güzel örneğidir. Bayram öncesi hazırlanan krediler bankalar arasında adeta bir rekabet yarışına neden olmaktadır. İhtiyaç kredileri tüketicilere belirli faiz oranları üzerinden kullandırılmaktadır. Acil ihtiyaçlara yönelik olarak tüketicilerin aldıkları bu kredilerde diğer kredilere oranda faiz oranları daha yüksek olmaktadır. Özellikle dosya masrafları ve diğer giderler ismi altında eklenen faizler ihtiyaç kredilerinin tüketiciler için uzun vadelerde borçlanmasına neden olmaktadır.

İhtiyaç kredisi çeşitleri tüketicilere nakit ihtiyaçların karşılanması amacıyla sağlanmaktadır. Bu kredilerden faydalanmak isteyen tüketicinin banka sicili göz önüne alınmaktadır. Bu nedenle sicilinizde sorun bulunmaması önemlidir. İhtiyaç kredisi çeşitleri arasında ipotek karşılığı verilen krediler de bulunmaktadır. Tüketicinin hali hazırda mevcut bir gayrimenkulü ipotek edilerek karşılığında kredi kullandırılmaktadır. Bu kredi çeşidinde bankalara göre 120 aya varan vadeler uygulanabilmektedir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin