Kapalı

İhtiyaç Kredi Faizleri Düştü

Bilindiği üzere Ağustos 2016 tarihinde Ziraat Bankasının öncülüğünde başlayan ve Konut kredilerinde çeşitli vadelerde yüzde 1’in altına çeken bankalar, ihtiyaç kredisi faizlerinde de 15-35 baz puanlık indirime gitti ve gidecekler. Merkez Bankasının Mart 2016 tarihinden itibaren faiz üst koridoruna uyguladığı ve bu güne kadar yaklaşık 2,5 Puanı bulan indirim baskısı sonunda tüketicilerin en çok kullandığı bireysel ihtiyaç kredilerine yansımaya başladı.

Konut Kredilerinde yapılan faiz indirimin ardından Ekim 2016 itibarı ile ihtiyaç kredilerinde de faiz indirimine giden bazı bankalar, indirim öncesi aylık bazda yüzde 1,49 seviyesinde olan faizi en düşük yüzde 1,18’e çekti. Yapılan indirim sonucu faiz oranları yüzde 1,18 ile yüzde 1,35 arasında kredi vadelerine göre değişecektir. Daha önce 1,55 lere varan faiz oranları görmek mümkündü. Bankaların ihtiyaç kredisi faizlerinde yaptığı indirim 15-35 baz puan arasında olduğunu da söyleyebiliriz.

Özetle, 3-12 ay vadeli 1,15 yine 12-24 ay vadeli kredileri 1,18 gibi oranlar almak mümkün 36-48 ay ise 1,35 faiz oranına kadar çıkabilir. Ancak şimdilik yapılandırma furyası olduğundan banka şubeleri bu oranları en azından biraz saklayacaklardır.

Yine Kredi yapılandırma faizlerinde, gündem olan şikayetlerin de etkisi ile birlikte kredi veya kredi kartı borcunu yapılandırmak isteyenlerinde bu konuda faydalanacağını söylemek yerinde olacaktır. İhtiyaç kredisi faizlerindeki indirimlerle tüketici,  artık daha az faiz ödeyecek ve dolayıyla ödenen aylık taksitte küçülecektir.

Yine Yapılandırma faizleri de mevcut tüketici kredi faiz oranlarının 0,10 puan üstü olacağı düşünülürse 1,40 ile hatta banka mevcut faiz olan 1,22 ile de kredi kartı veya kredilerinizi yeniden yapılandırma yapabilir. Burada takip ettiğimiz kadarı ile yapılandırmaya tabi tutulan banka borcu aksamış veya gecikmesi var ise banak faizi yüksek tutuyor ancak düzenli ödenen kredilerin ise daha düşük ve makul oranlar ile yapılandırıldığı görüyoruz.

Ek olarak, yapılandırma talebinde bulunan tüketicinin başka bankadan kredi çekebilme yeterliliği var ise banka o müşteriye düşük faiz sağlıyor, ama yok gecikmeye düşmüş başka bankadan kredi alma durumu olmayana banka nasılsa mecbur diye faiz konusunda biraz acımasız oluyor gibi.

Konumuza dönersek bireysel ihtiyaç kredileri özelinde yine kamu bankaları öncülük etmiştir ardından da özel bankalar rekabet nedeniyle faiz düşüreceklerdir.  Ziraat Bankası, VakıfBank, Halkbank, İş Bankası, Akbank ile birlikte Türk Ekonomi Bankası (TEB) tüketici kredi faizlerini düşüren bankalar diyebiliriz. En azından Genel Merkezlerin ilanı bu şubeler ne yapar… göreceğiz.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top