Ana sayfa Ekonomi İhracat Nedir?

İhracat Nedir?

0
İhracat Nedir?
bankatik.net

İhracat Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İhracat en basit tanımı ile ülke içerisinde üretilen mal ve hizmetlerin diğer ülkelere satılmasına verilen isimdir. Halk arasında dış satım olarak da bilinmektedir. İthalat ile kıyaslama yağıldığında ihracat oranının fazla olması her ülke için istenen bir durumdur.

Çünkü ihracat miktarı ne kadar fazla olursa ülkeye o kadar çok para girecektir. Ülke içinde üretilen mallar ihracat ile yurt dışında bulunan ülkelere gönderilmektedir. Bu da ülkeye gelir kaynağı yaratmaktadır. Gerçek veya tüzel kişiler ihracat yapmaktadır.

İhracat Yapmanın Şartları Nelerdir?

İhracat yapmak için herhangi bir izin sertifikası almaya gerek bulunmamaktadır. Yurt dışına mal ve hizmet satışı yapmak isteyen tacirlerin ihracatçı birliklerine üye olması gerekmektedir. İhracatçı birliğine üye olmak isteyen kişilerden tacir olduklarını doğrulayacak nitelikte olan belgeler istemektedirler.

İhracatı Yasak Olan Mallar Hangileridir?

Ülkemizde yurt dışına mal satışında bazı mallara sınırlamalar getirilmiştir. Bunun nedeni ülkemizin taraf olduğu bazı anlaşmalardan ileri gelmektedir. Yasak olan malların sayısı zamana göre değişiklik göstermektedir.

Yani zaman içerisinde bu mallara yenisi eklenmekte ya da mevcut olanlardan bazıları listeden çıkarılmaktadır.  Hint keneviri, sığla ağacı, zeytin incir fındık Antep fıstığı fidanları, tiftik keçisi, tütün fidesi, tütün tohumu, kültür ve tabiat varlıkları gibi malzemelerin yurt dışına satışına kısıtlamalar getirilmiştir.

İhracatı İzine Bağlı Olan Ürünler Nelerdir?

İhracat yapmak için önceden izin almak gereken mallar vardır. Bunların izin alınacağı kurum ihraç edilecek ürüne göre değişiklik göstermektedir. Örneğin afyon ve haşhaş kellesi ihraç edebilmek için Sağlık Bakanlığı’ndan izin almak gerekmektedir. Bunun yanı sıra şeker, tohum, gübre, uyuşturucu maddeler gibi malların ihracatını yapmak için izin alınmalıdır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin