Ana sayfa Banka Haber İdari Takip Ve Kanuni Takip Nedir?

İdari Takip Ve Kanuni Takip Nedir?

0
İdari Takip Ve Kanuni Takip Nedir?

Bankalar ve alacaklılar tarafından konulan idari ve kanuni takip terimlerini, kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarında gecikmeleri olanlar sıkça merak etmektedir. Bu yazıda idari takip nedir, kanuni takip nedir öğrenebilirsiniz.

İdari takip nedir nasıl olur?

Borçlanmış olduğunuz bankaya belirtmiş olduğunuz süreler içerisinde borçlarınızı düzenli olarak ödemeniz gerekmektedir. Kredi kullanmışsanız eğer ödemeleriniz aylık olur ve ayın sabit bir günü ödeme yaparsınız. Kredi kartı kullanıyorsanız kredi kartından yaptığınız harcamalar o ayın ekstresine yansır ve ekstre kesim tarihinden sonra 10 gün içerisinde ödemeniz gerekmektedir. Kredili mevduat hesabı kullanıyorsanız ve kredili mevduat hesabınızdan harcama yapmışsanız, kullanmış olduğunuz limit kadar günlük faiz işler ve bu faizi her ay belli günlerde ödemeniz gerekir.

Buradaki ödeme aralıklarında gecikmeli olarak ödüyorsanız öncelik olarak kredi notunuz düşer. Gecikmeleriniz bir ay ya da iki ay olursa ve bu sürelerden sonra ödemeler yaparsanız bu durumdan sadece kredi notunuz etkilenecektir. Ancak dikkat edilmesi gereken durum 90 günlük süreyi geçirmemektir. 90 günlük süre geçtikten sonra bankalar hakkınızda takip işlemlerini başlatacaktır.

İdari takip uygulamasını bazı bankalar gerçekleştirmektedir. İdari takip aşamasında ise banka sizlerle bir görüşme yapar. Borcunuzu yeniden yapılandırmak ister. Bu yapılandırma genelde 12 aylık bir süreye yayılır. Sizler de borcunuzu toplu bir şekilde ödemektense 12 aya bölerek ödeyebilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus ise borcunuz ana para sayılacaktır ve üzerine faiz eklenecektir. Bu faiz ise standart kredi faizlerinden daha yüksektir. İdari takip süreci faydalı gibi görünse de banka bu süre içerisinde temerrüt faizi de alacaktır. Bu faizler ise borcunuzu ciddi miktarda artıracaktır.

Kanuni takip nedir

90 günlük gecikme sonrasında idari takip seçeneği sunmayan bankalar sizlere 7 gün içerisinde toplam borcunuzu ödemenizi isterler. Eğer 7 gün içerisinde toplam borcunuzu ödemezseniz kanuni takip işlemleri başlatılır. Kanuni takip işlemlerinde ise bankanın avukatları borcunuza karşılık haciz başlatır. Bu aşamada banka gerekli hukuki işlemleri yaparak bankaya olan borcunuzu hukuki yoldan (haciz, icra) tahsil etmek ister.

Her iki durum da sizin zararınıza olacağı için kredi kullanmadan önce bütçe planınızı çok iyi yapmalısınız ve her zaman sürpriz bütçe açıklarına karşı tedbirli olmalısınız.

Ancak; Borcun ödeme tarihinden tarihinden sonra 3 yıl içerisinde idari takip başlatılmayan borçlar hakkında idari takip ve haciz işlemi tesis edilemez

Örnek: 1000 TL lik bir senet İmzaladınız Ödeme Tarihi ise 24/07/2014 olsun, eğer alacaklı 24/07/2017 tarihine kadar herhangi bir işlem tesis etmez ise senedin hükmü düşer ve alacak ortadan kalkar.

Bizlerden size kredi kullanırken bir tavsiye;

  • Kredi kullanırken kullanmak istediğiniz kredi tutarına ilk ay taksitini ekleyerek kullanın. Örnek olarak 1000TL kredi kullanacaksınız ve aylık 100TL ödeyeceksiniz. Siz 1100TL kredi kullanın ve bankaya ilk taksitini hemen ödeyin. Bu yöntem sayesinde her zaman bir ay önceden kredinizi ödemiş olacaksınız ve sıkıntı yaşadığınız aylarda kredi tutarınızı ödememeniz sizi zora sokmayacaktır.
  • Ayrıca sakın Kredinizi Kredi ile ödemeyin emin olun en fazla 2 ay idare edersiniz ve bu sizi kısır bir döngü içerisine alır ve telafisi mümkün olmayan yaptırım ve sıkıntılara muhattap olabilirsiniz

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin