Kapalı

İcrada Takipte Olan Kredi ve Kredi Kartı Yapılandırma Olur mu?

Yapılandırmaya ilişkin Kanun resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş bulunmaktadır ilgili metin incelendiğinde kredi ve kredi kartı borçları yapılandırmaya tabi tutulacaktır.  Yapılandırma için bizzat bankaya gidilmesi ve borcun bulunduğu banka ile yapılandırma sağlanacaktır. Yine aynı bankada bulunan birden fazla kredi ürünü var ise onlar birleştirme yolu ile tek bir yerde toplanacaktır.

Yine başka banklarda veya 2-3 bankada ayrı ayrı borcu olan lar her banka için ayrı bir yapılandırma talebi oluşturmak zorundalar. Yine borçlarını ödeme zorluğu çeken kredi veya kredi kartı takibe düşmeyenler de bu yapılandırmadan yararlanma imkanına sahip bulunmaktadırlar. yapılandırma işlemlerinde tüketiciye hiç bir şekilde para verilmeyecektir. borç banka tarafından kapatılacaktır.

Peki icra da olan yasal takibe düşen krediler ise yine yapılandırma kapsamında olduğunu da belirtmek isteriz halen kesilen icranız olsa bile veya sıraya giren icralar da dahil olmak üzere avukat ta olan kredi ve kredi karları da dahil olmak üzere hepsi yapılandırma kapsamına girdiğini söyleyebiliriz. Yapmanız gereken borçlu bulunduğunu bankaya müracaat etmeniz onlar size işlem basamakları hakkında sağlıklı bilgi vereceklerdir.

İcrada olan kredi yada kredi kartı borçları bankanın sisteminde halen sizin adına borç bakiyesi olarak görünür ve güncel faiz oranları ile sürekli güncel tutulur. Ancak takibe düşen kredi ürünlerinde ihtarname ücretleri, icra masrafları ve vekalet ücretleri yasal sınırları içerisinde yapılandırma sırasında  maliyetlere eklenir.

Yapılandırma konusunda faiz oranlarına baktığımızda kredi kartlarında 2,02 ye kadar bir oran karşımıza çıkabilir zaten kredi kart yönetmeliğin de faiz alt limit 2,02 dir. Yine bireysel kredilerde faiz oranı ise 1,40 gibi bir oran karşımıza çıkacaktır.

Kredi ürünlerinizi yapılandırırken vadesini elinizden geldiğince küçük tutun vade ne kadar çok olursa faiz de o kadar fazla olacaktır. Ancak ödeyebileceğiniz şekilde vade yapın aman.. b,a an evvel bitsin diyerek kısa vade tutup ödeyecekseniz yapmayın çünkü bir daha yapılandırma şansınız olmayabilir. zaten bu 72 aya kadar bir defaya mahsus yapılandırma yapılacaktır.

05 Ekim Tarihinde BDDK bilgi edinme kanunu çerçevesinde yapılan başvuruda icrada olanların yapılandırma konusu na verilen cevapta icra ve yasal takipte olanların da kapsam içi olduğunu söylüyor ancak bankalar yanaşmayacaktır.

Son Olarak, Aynı bankada bulunan kredi kartı, kredi ve ek hesap borçlarınızı tek yapılandırma ile birleştirme imkanınız var. ana başka bankada ki borç birleşmez her banka için ayrı ayrı başvuru ve yapılandırma olacaktır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Yorumlar

 1. Yazınızda “Peki icra da olan yasal takibe düşen krediler ise yine yapılandırma kapsamında olduğunu da belirtmek isteriz halen kesilen icranız olsa bile veya sıraya giren icralar da dahil olmak üzere avukat ta olan kredi ve kredi karları da dahil olmak üzere hepsi yapılandırma kapsamına girdiğini söyleyebiliriz.” demişsiniz. Fakat az önce Akbank’a icrada olan kredi borcum dan dolayı Timurkaynak hukuk bürosunu aradım oradan bana “yeni yönetmelik ile 72 ay yapılandırma icrada olanları kapsamıyor.” dediler. Bu çelişkiyi nasıl çözebilirim. Bilgilendirirseniz çok memnun kalacağım.

  1. Bu konu netleşek 17 Milyar batık daha doğrusu ödenemeyen kredi ve kredi kartı borçlarının %70 i şu an icra ve avukatlarda o halde bu yapılandırmanın mantığına aykırı olacaktır. Siyaset bu konuya müdehale edecektir. aksi halde bir işe yaramayacaktır. yönetmelik metni buna müsade ediyor. Ancak hukuk bürosu tabiki yok olmaz diyecek. Konuyu bankanıza danışın ayrıca bankalar daha tam refleks geliştirmedi şubede kilerde bilmiyor. YArın genel merkezlerden talimatnameler gelir iş düzelir.

   1. Açıklamalarınız yüreğime su serpti doğrusu. Ne kadar teşekkür etsem azdır çok saolun.

    1. bızım de vakıfbank ta takıpte olan anaparası 54.000 faız ıle bırlıkte 80.000 olan borcumuz var ve bız de avukatlık burosunu aradık sızı kapsamıyor dedı Vakıfbank aradık 2 aylık kampanyamız var anaparayı hıc faızsız kapatabılırsınız dedı. neye ınanacagımı şaşırdım yenı cıkan yasa ıle ılgılı henuz bıze ulaşan bısey yok dedı.umarız bızı de kapsar aksı halde çıkan yasanın hıc bır onemı yok.

     1. Kredi ve kredi kartı konusunda avukatları değil bankanın dediği esastır vakıfbank genelde bu tür uygulamaları yapar. bankanın kabul ediyorsa avukatla muhattap olmak zorunda değilsim adı üstünde banka vekili siz asıl ile işleminizi yapıyorsunuz. ancak icra ve yasal vekalet ücretini ödersiniz.

 2. Harun çiçek gibi bende aradım hukuk bürosu banada aynı şeyi söyledi.Umarım sizin dediğiniz gibi icralıklar da bu olaya dahil olur ve elimiz rahatlar.Size sorum şu olacak aslında icradaki ve avukattaki doyalara biliyorsunuz faizler biniyor bunlar nasıl olacak biz o faizli parayımı ödeyeceğiz yoksa ana para üzerinden bir taksitlendirmemi yapılacak? Şimdiden teşekkürler.

  1. Avukatta bulunan dosyalara borç kapama üzerinden yapılandırmaya tabi olacak, ancak vekalet ücreti icra masrafları gibi kalemlerde eklenecek

   1. Admi benimde 2250 lira iş bankasına borcum var yasal takibe girdi beni tekrar aradılar 1200 ödeyip geriye kalanını 6 taksit yaparız avukata verilmeden siciline bozulmadan mahkeme masrafı avukat parası ödemeden sadece ana borcunu öder kurtulursun ve bunun için de bir hafta süre verildi ama ödeyemiyor bu gün de son gün ne olacak bunun bi çaresi yokmu hani 1200 ödeyemem daha az ödeme şansım yokmu dur

 3. Size çooook teşekkür ederim bu gece rahat bi uyku uyuyacağım avkatlar ufkumuzu kaçırdı

 4. Hocam bende aradım vergi dairesinden haciz varmış üzerime yapılandırma olmazmış

 5. Merhaba. Benim 30 bin kadar kredi borcum vardı . 1 senedir cok buyuk saglik problemlerim oldu ve hastane masraflari ilaclar derken odeyemedim ve icra lik oldu. Bugünde eve haciz gelmiş kağıt bırakıp gitmişler ışte çilingir ve polis yardımıyla gireceğiz diye. Bende bu borcu taksitlendirebilirmiyim eve haciz için geldikleri için olur mu yine de . Sabah erkenden bankaya gideceğim oluyorsa. Şimdiden teşekkür ederim .

  1. Şimdi eve bırakılan kağıttan çok korkmayın ancak borçlu bulunduğunuz banka ile görüşün ve bankanın hukuk bürosuyla iletişime geçin yani avukatı arayın.

 6. Peki 2 dönem ödenmemiş kredi kartı borcu ve 1 dönem ödenmemiş kredi borcu da yapılandırmaya dahil olacakmış. Yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Hepsi dahil olacak sadece bankaların işlem yönergelerini oluşturmasını bekleyin şubeler de şu an çok fikir yürütemiyorlar.

 7. bazı sitelerde kredi kartı ve ihtiyaç kredilerini düzenli ödeyenler sadece bu yapılandırmadan faydalanacaktır diyor.sizin yorumunuz nedir

  1. Arkadaşlar yapılandırmaya ilişkin bankaların izleyeceği yol Genel Merkezleri tarafından belirlenecek usul ve esaslara ilişkin bir talimat gelecek buda ekim ayı başını bulur sistemin sağlıklı işlemesi için
   birde sadece taşıt kredileri işin dışında, ayrıca sizin dediğiniz gibi olsa zaten bir anlamı olmaz. icrada avukatta olan lar da dahil olacak merak etmeyin.

 8. az önce hürrieyet gazetesinin internet sitesinde;yapılanmadan icradaki kredi ve kredi kartları yararlanamayacak haberi çıktı…yapılanma sadece canlı kredi borçları için miş…şimdi sizce bu mantıklı mı…adil mi….bi açıklama yapabilirmisiniz

  1. BDDK açıklama yapmadığından dolayı banka ve avukatlık bürolari sadece canlı krediler için geçerli diyor. Fakat önemli olan BDDK’dan gelecek düzenleme… İnşallah Hepimizin hakkında hayırlı bir düzenleme çıkar ve bu borc yükünün altından kalkariz.Aslinda bu olay bankalarında işine gelmesi gerek sonuçta paralarını alacaklar niye olmaz diyorlar anlamıyorum.

 9. Merhaba,ben bugün ziraat banakasına gittim,avukatlık ve icradaki borçları kapsamadığını söylediler,ozaman bu yapılandırmanın ne anlamı var dedim,sizce avukatlık icrada olan borçları kapsayacakmı sağlıklı bir bilgi verebilirmisiniz
  zaten insanlar madur olmuşki avukatlık icralık olmuşeğer durum böleyse bu yapılandırmanın hiç bir anlamaı mantğı yoktur bence.
  Saygılar…
  vakıflar bankasını arıyorum,daha hiçbişey yok belli değil diyorlar

 10. Saçma ya ödeyemeyen yararlanamayacaksa ya yasa zaten bunun için çıktı. Bankalar ödeyemeyene yapılandırma yapmayacakmış. İnternet haberleri hep böyle. Durumu kötü olan yapılandırma yok muş ya gerçekten böylemi lütfen bir açıklama acil.

 11. bugün 3 tane bankaya gittim sordum ve bana bize henüz bir talimat gelmedi ve ayrıca kesinlikle hacizlik kartları kapsamıyacak bu yapılandırma dedi bu kadar saçma bir uygulama ben görmedim medyada o kadar abarttılarki milleti boş yere heveslendirdiler yazık günah 60 ay vadeden 36 aya indirip millet borç batağına girdi şimdide yapamayız diyorlar

 12. Admin neye göre böyle bir yorum yapıyorsun aa haber ajansında bile böyle birşey yok diyor icra ve takipdeki krediler yararlanamayacak diyor. Bende icralık bir durumdayım zaten ödeyen ödüyor ödeyemeyende icraya düşmesin diye 72 yapmışlar yani icra patlaması yaşanmasın diye . Sizce bu mantıklımı adam zaten ödüyor yok yapılandırma yapacam kardeşim benim maaşomdan aylık 1200 tl icra kesiliyor ben aylık 1200 tl krediye versem 72 ayda 90000 tl para öderim ama bunlar gidip normal kredisi olan adamları yapılandırıyor banka kredi vermiyor eşime bile vermiyor benden ötürü, sizce bu yönetmelik anayasa elitlik ilkesine aykıtı degil mi ydk alsak olmaz mı herhangi bir yönetmelikte aksi bir karar olmadan takipli kredilere vermeleri yönetmeliğe aykırı degil mi

  1. yapılandırma çıkmazı şimdi yönetmelik tüm batık kredileri kapsıyor hatta 250 Milyar TL lik bir kredi toplamını kapsayan bir yapılandırma olduğunu Başbakan Yardımcısı söylüyor, öncelikle bankalar yapılandırma istemiyor, birde o kadar avukat ne yiyecek, nereden geçinecek zaten insan haklarını savunmak için hukuk okuyan avukatlar çoğu bu icra dosyalarından geçiniyor. Biz kamuoyu oluşması için mücadele ediyoruz.

   zaten icra ve takipteki kredileri kapsamayan yapılandırmanın anlamı yok. İcraya düşmeyen 1-3 ay arasında gecikmesi olan tüm kredi ürünlerini bankalar zaten yapılandırabiliyor. Dolayısıyla bu yönetmelik kapsaayaacaak sadece bekleyeceğiz, ha zaten olmaz ise olmayacak başka çare var mı?

   1. Evet başka çare var bunu gündem yapmak cimere yazmak yada tweterde ama bakıyorum kimsenin unrunda degilmiş gibi haber bile yapılmıyor. Ben bddk bilgi edinmeden yazdım cimer ve birede yazdım dağ fare dogurdu diye herkesim yapması gerekir bence en azından sabit geliri olupta icraya girenler için yapıllandırma olması lazım

 13. Admin bu konu hakkında başbakan yada cumhurbaşkanı’na mail atsak yada bir kamuoyu oluştursak hani daha BDDK yönetmeliği çıkarmadan belki bir şeyleri değistirebilirmiyizki? Tabiî bu bir fikir ne dersiniz.

  1. Şimdi beklemek gerekiyor daha yapılandırma işlemleri tam hatları ile ortaya çıkmadı nen halen iddia ediyorum kapsayacak icrada olanlarıda, hatta bu varlık fonuna devredilen ler dahi olabilir.

   1. Tek temennimiz admin inşallah hepsini kapsar da kurtuluruz bu sıkıntıdan Allah’in izni ile…

 14. Admin bir kredi kartım açık takipte diğer kredilerim gecikmede,72 ay yapılandırma bu durumda mümkün mü acaba?

  1. Bankanız ile görüşün aslında gecikme de olan tüm krediler yapılandırmaya tabi. gecikmede olanları bankanız sorunsuz yapılandıracaktır.

   1. inşallah,teşekkürler,benim çekincem daha önce de 2 ay gecikmede olan kredimi taksit atlatmak veya yeniden taksitlendirmek için iş bankasına gittiğimde kredi kartının açık takibinden dolayı diğer kredinin yeniden yapılandırılmasının olamayacağını söylediler bu durumda da aynısı olabilir diye insan düşünüyor,iyi akşamlar

 15. Haklısınız böyle haberler baya çok hatta tüm forumlar da kapsamadığı söyleniyor… ancak bu yapılandırma o zaman yapılandırma değildir. bi mantığı anlamı olmaz.. zaten hali hazırda, kredisi veya kredi kartı borcunu 2-3 ay aksatanlara daha doğrusu icraya düşmeyen tüm kredi ürünlerinde yapılandırma imkanı vardı zaten 36 aya kadar daha geçen haftaya kadar yeniden kredilendirme refinansman yapılmakta idi.

  o zaman bu kanun niye çıktı gerek yoktu ki kredi vadeleri 48 ay olsun deselerdi yetecek, Bankalar bu icrada vs bulunan kredi borçlarının yapılandırmaya tabi olmasını istemiyorlar, neden mi? banka hukuk büroları yani avukatlar buradan besleniyor, artı %30 ları bulan tasfiye edildiği için faizler vekalet gibi bir çok ücret..
  ama emin olun hükümet buna mudahale edecek

 16. Bu kart yapilandirmasinda limit 20bin borc 20bin yapilandirirsak kart kapatiliyor mu? Acik kaliyorsa eger limit ne oluyor? Tesekkurler.

 17. Sayın admin bankaya gittim açık takipimin olduğu için yapılandırmadan faydalanamıyormuşum.yani kred kartım avukata düşmüş ama düzenli ödediğimde tüketici kredim var. Kredi kartım avukata düştüğü için yapılandırmayı düzenli ödediğim krediyede yapmıyolar avukata olan borcum 12 bin lira onu ödeyemiywcwğim için mevcut üketici kredimide yapılandırmıyorlar.yakında düzenli ödediğim kredise avukata düşer.yani asıl yapılandırma isteyenler için hiç bir fayda olmadı.acaba ilerleyen günlerde takipteki borçlarıda kapsayacak bir ek madde çıkarmı

 18. Benimde is bankasında icralik olan borcumu taksite bağladılar avukatı aradım seni kapsamaz dedi bankayı aradım bilgimiz yok dedi genel mudurlukten bilgi alıp donecem dedi sonrasında olumsuz dedi bankada

 19. yapılandırma yapmıyorlarsa en sonunda varlık şirketlerine cüzi bi miktara satıyorlar.paranın tamamını almak varken %15 veya %20 sine nasıl razı oluyorlar anlamadım? demekki bankaların paraya ihtiyacı yok.yapılandırmanın amacı batık krediler olmalı zaten normal krediler yapılandırılıyordu.icrayı kaldır avukatlık masrafınıda koy yapılandır bankanın yapacağı aslında bu kadar basit.

 20. zaten bi sayfalık çizgileri belli olmayan bir metinden ne beklenirki sözde kanun.işi bankaya bırakırsan vatandaş zaten her zaman mağdur olur.çıkardığın sözde kanunda bir işe yaramaz

 21. bu yasa cooook güzel. ..iyi de ödeyen zaten ödüyor…önemli olan takibe düşmüş kredilerdir…mağdurları rahatlatmak degil mi yasanın çıkış nedeni…mağdur yine eli boş. .. Sayın Hükümet yetkilileri ve bankacılar binlerce vatandaşı rahatlatin v ne olur…..şimdiden tşkler. ..

 22. Sayın admin bddk başkanı bankaların kucagına atıyo insanları normal taksitteki krediyi neden yapılandırsın insan bari takibe düşmüş avukatlık olan kredileri yapılandırın zaten bildiğim kadarıyla bu tür cıkan yapılandırma kanunhbda avukatın bankayla yapmıs oldugu sözleşmede vardır eğer yapılandırma cıkarsa para alamayacagını bilir ve bilerek bankayla sözleşme imzalar burda acukatlık bir durum yok tamamen bankaların işgüzarlığı hükümetin bir an önce el atması lazım …

 23. Bugün iş bankasına gittim icrada avukatta olanlar için yapılandırma yokmuş, sacede canlı kredi yani ödenen krediler olacakmış. Birde geçikmeye düşenler işin banka insiyatifi var ve 72 ay vade yine bankaya kalmış

 24. Sahın admin halaa net birşey duyamadık bu neyin kanunudur bu nasıl yasadır kimse doğru birşey söylemiyor borcumuzu ödemek istiyoruz başka birşey değil bu yalnızca insanları suça teşvik etmektir neymiş efdndim borcunu ödeyenlere imiş yapılandırma onlar zaten ödüyor

  1. Yönetmelik aslında bunlarıda kapsayacak bir genişliği var ancak bankalar buna yanaşmamaktadırlar. ancak kamuoyu bu konu hakkında uyandırılırsa ve gündem olursa bir çözüm gelecek gibi.

 25. 1-iş bankasından 29000 tl 36 vadeli 1160 taksit ödemeli kredim var iki taksit gecikmede 90 günü tamamlamadan taksitin birini yatırıyorum yani kanuni takibe düşmesini engellemiş oluyorum
  2- aynı bankadan kredi kartım var yapılandırma kanunu çıkmadan önce üç sefer taksitlendirdim işlerimin bozulması nedeni ile taksit kuralına uyamadım taksitlerimi yatıramadım protokol bozuldu kanuni takibe düştü kredi kartım .

  şimdi bu yapılandırma kapsamından yararlanmak için bankaya gittim kredim için yapılandırmaya onay vermediler gerekçe ise kredi kartım kanuni takibe düşmüş elim boş geri döndüm.

  kredi kartım için ise genel merkezle görüştüm 8000 tl ana para için 500 tl yatırıp kalanını bir ay sonra kapatmamı söylediler
  ben emekli birisi olarak 2000 tl maaşla bu yapılandırmayı bir umut olarak görürken elimiz boş kaldık nasıl bir çözüm bulacağım bu yapılandırmadan nasıl yararlanacağım yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Takipte olan lar için şimdilik bir durum yok ancak kredinizi yapılandırmaları gerekir, bddk ya bir şikayet oluşturun en azından sizin gibi biçok kişide şikayt ediyor

 26. Geçen kış dolandırıldım,battım.Ticari kredimin yapılandırılmış halinide ödeyemez durumdayım.Bu yasalar ne zaman bizler için çıkacak.Hep ağa babalar için çıkıyor.Araştırın kesin büyük holding sahipleri faydalanıyordur.Ne Kayserili ne Konyalı iş adamları milyonlarca lira krediler kullandı,vergileri af oldu.Düzen böyle işte gerisi hikaye.

 27. Sizler 2016 yılında fıkırlerınızı paylaşmışsınız ancak yıl olmuş 2019 halen bu bankalar aynı benimde icram var devlet daıresınde calısmaktayım ve kredı alamıyorum gecen sene arkadasım eskıden bankada stajyer’di inanırmısınız 4 tane icram olduğu halde 2000 tl kredı cıkartabıldı tabı bızım gırdıgımız bankanın sitesınden degıl puan söz konusu oldu azdı daha fazla alamadım bunu neden anlattım ıllakı farklı bı sekıldemı alacaz suan uğraşmaktayım cimer yada herhangı bır kurum yardımcı olurmu bilen varmı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top