Kapalı

İcra Borcu Olana Kredi Veren Bankalar

Bankalar, kredi değerlendirmesi yaparken kişinin geçmiş bankacılık hizmetlerinde yaşanan aksaklıklarına yani finansman karnesine bakarak kredi konusunda son kararlarını vermiş olurlar. Bu karar verilirken de, kişinin icra borcu da bir dezavantaj olacaktır. Buna rağmen, icra borcu olana kredi veren bankalar Var mıdır, varsa da nasıl kredi çekilebilir? Gibi önemli sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Konumuza başlarken bir konuya değinmekte fayda var. İcra denilince aklımıza hemen bankaların, borcunu ödemeyen müşterilerine başlatmış olduğu yasal işlem gelir. Oysa bankalar dışında, elektrik, cep telefon operatörleri, Telekom, doğal gaz şirketleri, internet dağıtıcı firmaları gibi insanlara hizmet veren kurumlara ait borçların ödenmemesi de bir icra sebebidir. Bu yüzden, bankalardan kredi çekilirken hangi kurumdan icralık olduğumuz da önemlidir.

Bankalar dışında icralık olmuş isek, kredi çekmemiz bize avantaj sağlarken, bankalardan icralık olmuşsak, o zaman da kredi çekme şansı daha da düşmektedir. Bankalar dışında ki kuramlar tarafından icralık olunmuş ama bankalara olan borçlarımızı düzenli ödüyorsak ve bunu da bankaya izah edip, ikna edersek kredi kullanma konusunda çok fazla sıkıntı yaşanmayacaktır. Ama iş banka icrasına dayanırsa o zaman da bankaları ikna etmek için epey bir terleyeceğimizin işaretidir. İcralık olmuş kişilere kredi veren bankalar da var. Var ama o bankalarda kendilerini sağlama almak için, müşterisinden bazı yaptırımlar isteyebilir. Neler olabilir bunlar? Kredi notu yüksek birkaç tane kefil isteyebilir.

Bankalar bu göstereceğiniz kefilleri yetersiz görüp, İpotek adını verdiğimiz ve talep edilen kredi miktarından daha fazla ederi olan ev, araba, tarla, arsa, dükkân gibi değerli taşınır veya taşınmaz gayrimenkulleri, bankalarına ipotek olarak göstermelerini de isteyebilir. Kefil, ipotek gösterilmesine rağmen, bankaların kredi vereceğine dair bir kesin ifade yoktur. Sadece bankaları, kredi konusunda ikna edici etkenlerden bahsetmek istiyoruz. Yoksa bankaya ne yaparsanız yapın size kredi vermeye bilir.

Tamamen banka yönelimlerinin almış olduğu kararla alakalıdır. İcra borcu olan bir kişinin devlet bankalarından kredi almaları ise daha zordur. Ama bazı özel bankalar, isim duyurmak, reklam yapmak veya belli konularda ( icra, takip, kırmızı renk ) öncülük yapmak için icra borcu olanlara kredi konusunda yardımcı olabilirler.

İcra borcu olana kredi veren bankalar, kredi taleplerinde kırk dereden su getirdiklerini, bazı prosedürleri yerine getirseniz bile yine de kredi vermediklerini, tüketici kredisi dışında kredi kart veya kredili mevduat hesaplar gibi banka ürünlerinden faydalanamayacağınız bilmenizi isteriz .

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Yorum

  1. Hsbc bankasında kredi borcum var yapılandırdığım için takibe alındım takibi kaldırmak için kredi çekmem lazım yardımcı olurmusunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum
scroll to top