Kapalı

İban Numarası Nedir?

Avrupa Birliği ülkeleri tarafınca kullanımı yaygınlaşmış olan IBAN kavramı “International Bank Account Number’ın baş harflerinden meydana gelmekte olan bir kısaltmadır. Dilimizce inceleyecek olursak; “Uluslararası Banka Hesap Numarası” olarak tercüme edebiliriz. Gerçekleştirilen para transferlerinin eksik veya yanlış girilerek ilgili olmayan hesaplara aktarımının önüne geçilebilmesi adına düzenlenmiş olan bir sistemdir.

Geliştirilimindeki temel etken ülkeler arasında sağlanan transfer işlemlerini çok daha hızlı ve kusursuz hale getirmektir. Düzenlenmiş olan bu sistem ile gönderimi gerçekleştirilen para transferlerinde karşılanmakta olan maliyet de oldukça aşağıya indirgenmiştir.

Hesap numarası baz alınarak sağlanan transferlerde; gönderimin yanlış hesap üzerine aktarılmış olması beraberinde; ek olarak çıkan masrafları ve ödemelerde meydana gelen gecikmeleri de getirmekteydi. Bu doğrultuda IBAN doğru transfer hatlarını bularak; kullanıcıları gecikme ve çeşitli masraflardan korumaktadır.

IBAN Numarası Nasıl Oluşturulmaktadır?

Evrensel bir transfer yöntemi olan IBAN; kodlandırılmış rakamları ile tüm dünya üzerinde mevcut olan hesap numaraları içerisinde sadece tek bir hesaba aittir ve yalnızca o hesabı temsil eder.

IBAN numarası maksimum 34 haneden oluşturabilinmektedir. İlk iki hane ülke kodunu temsil ederken, hemen ardındaki diğer iki hane ise kontrol rakamını meydana getirmektedir. IBAN numarasının kalan kısmını banka kodu ve hesap numarası meydana getirir. IBAN numarasının maksimal değeri 34 karakterdir. Fakat ülkeler bu sınırlamayı aşmayan ölçütlerde kendi IBAN kodlandırmalarını seçebilmektedirler. Örneğin ülkemizin IBAN hane sayısı 26’dır.

Enternasyonel IBAN Kullanımı

IBAN kullanımı; hızlı ve etkin işlevselliği sebebiyle Avrupa Birliği ülkelerinin dışında pek çok ülke tarafından da kabul görmüş ve kullanıma sunulmuştur.

1 Ocak 2010 tarihli karar ile; çoğunlukla yurtdışı transferlerde kullanılmakta olan IBAN; yurtiçi olarak gerçekleştirilen tüm para transferlerinde de kullanımı zorunlu hale getirilmiştir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top