Kapalı

İBAN Nedir Nasıl Hesaplanır?

Bankalarda hesap açtırıyorsunuz ve size hesap cüzdanı ile bir banka kartı verilmektedir. Kartın ön yüzünde 26 haneden oluşan rakamlar bulunmaktadır. Bu rakamlar iban numaranızı göstermektedir. Aklınızda İban nedir nasıl hesaplanır gibi bir soru varsa buna cevaben yazımızı okumaya devam edin.

            İban nedir nasıl hesaplanır sorusuna öncelikle iban numarasının ne olduğu hakkında bilgi verelim. İban Avrupa ülkelerinde para transferlerinin daha güvenli kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmesi için her ülkenin kullandığı bir numaradır. Her ülkeye göre farklılık göstermektedir. En fazla 34 haneden oluşan numara ülkemizde 26 haneden oluşmaktadır. İban numarası bankalar arası maliyeti düşürmek içinde kullanılmaya başlanmıştır. Dünyada otuz üç Avrupa ülkesinde kullanılmaktadır. İban numarası sayesinde bankalar arası para transfer işlemlerinde doğabilecek sorunların önüne geçilmesi amacıyla sisteme geçirilmiştir.

Bu numara sayesinde alıcıya aktarılacak para sorunsuz bir şekilde ve hızlı olarak iletilmektedir. İban numarası sayesinde ek bir maliyet ortadan kalkmaktadır. Bankaların işlemlerinin bu yolla kolaylaştırıldığı olarak özetlenebilir. Ülkemizdeki banka kartlarındaki iban numarasına baktığımızda; ilk iki hane ülke kodunu, sonraki iki hane kontrol basamağını, sonraki beş hane banka kodu, sonraki bir rakam rezerv alan-1 hane ve geriye kalan on altı hanede hesap numarasını ifade etmektedir. İban numarası sadece bir kişiye ait hesabı işaret etmesi ile karışıklığın önüne de geçmektedir. Düzenli bir uygulama gerçekleştiren iban numarası sayesinde artık para akışı hem hızlı bir şekilde hem de sorunsuz bir şekilde alıcının eline geçmektedir.

Avrupa ülkeleri arasından gerçekleştirilecek herhangi bir banka üzerinden ülkemizdeki bankaya sorunsuz bir şekilde hızlı olarak ve masrafsız para aktarımı gerçekleştirmek mümkündür. İban numarasının nasıl hesaplandığına bakacak olursak her bankanın hesaplama tekniği bulunmaktadır. Bankaların web siteleri aracılığı ile hesap numarası alanına hesap numaranızı yazdığınız takdirde sistem size iban numaranızı hesaplar ve bu konuda bilgi vermiş olur. İşlemleriniz bu sayede sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

            Bankalar arasında yapılan para transferlerinde alıcıların sorun yaşamaması için geliştiren sistem hakkında detaylı bilgiye sahip oldunuz. Sizlerde iban numaranız ile güvenli para yatırma ve çekme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top