Kapalı

Hisse Senetlerinin Değerlerini Etkileyen Faktörler

Borsalarda en fazla işlem sahibine sahip yatırım araçlarından biride hisse senetleridir. Bilindiği gibi hisse senetleri, şirketlerin sermaye ortaklık paylarını gösteren kıymetli evraklardır. Değişken bir yapıya sahip olduğu için kısa süreli kazanç ve zarar fonksiyonu olan hisse senetlerinin değerlerini etkileyen faktörler bulunmaktadır. Bu yazımızda da hisse senetlerinin değerlerinin yükselmesini ve düşmesinin etkileyen faktörleri inceleyeceğiz.

Hisse senetleri, Sermaye Piyasa Kurulundan izin alınarak yetkilendirilmiş şirketler tarafından çıkarılan kıymeti evraklardır. Hisse senetlerinin değerlerini etkileyen faktörlerin başında arz ve talep dengesi gelmektedir. Hisse senedini arz miktarı artıkça fiyatı da artış gösterir. Şirketin popüler olması, yapmış olduğu hizmetlerin büyük kesimlerce kullanılması, o şirketin hisse senetlerine olan alımı artırır. Buna karşılık şirketlerin hisse senetlerin, yatırımcılar tarafından alımına rağbet olmaması o hisse senedinin yatırımcılar tarafından talep edilmeyecek veya elinde ki o hisse sentlerini satacaktır.

Bu durum da o hisse senedinin değerinin düşürecektir. Hisse Senetlerinin değerlerini etkileyen diğer bir sebep ise mikro değerlerdir. Şirketlerin yapmış olduğu hizmetler, cirolarında ki değişmeler, yönetim kurullarının almış olduğu kararlar, ileriye dönük yatırım projeleri, yeni iş haberleri, ekonomi alanında ki başarıları hisse senetlerinin değerlerini etkiler. Yine şirketler hakkında ki manipülasyon ve spekülasyonlarda hisse senetlerinin değerlerini etkileyen faktörlerdendir.

Hisse senetlerini etkileyen diğer bir sebep ise ülke ekonomisidir. Şirketin faaliyet gösteren ülkede ki ekonominin büyümesi, enflasyon, faiz oranlarında ki artış ve azalışlarda hisse senetlerinin değerlerinde oynamaya sebep olacaktır. Yine ülkenin siyasi gelişmeleri de hisse senetlerinin değerlerini etkileyecektir. Bunun en güzel örneğini ülkemizde, cumhurbaşkanının başbakana anayasa kitabının fırlatılması olayında yaşamış ve borsa ve hisse senetlerinde ciddi düşüşler yaşanmıştır.

Hisse senetlerine yatırım yapacak yatırımcıların, şirketlerin geçmiş döneme ait en az 1 yıllık borsa değerlerini incelemeli, şirketin şu an ki mali durumu, yapmış olduğu hizmetler, hisse senet sayısı gibi değerleri göz ardı etmeyip incelemelidir. Yine kısa süreli hisse senedi yatırımları risk taşıyacağı için özellikle borsaya yeni başlamış yatırımcıların uzun vadeli hisse senetleri yatırımına özem göstermelidir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top