Ana sayfa Banka Haber Hisse Senedi Nedir?

Hisse Senedi Nedir?

0
Hisse Senedi Nedir?
Hisse senetleri nedir?

Hisse senedini, anonim ve sermaye şirketleri tarafından çıkarılan ve ortaklarına sermaye paylarını belgelendirmek amacı ile verdikleri kıymetli kağıtlar olarak tanımlayabiliriz. Hisse senedi nedir sorusunu bu ufa açıklama ile açıklayıp detaylara inmiş olalım.

Her şirket hisse senedi çıkaramaz. Hisse senedi çıkarmak için Sermaye Piyasası Kurumundan izin almak gereklidir.

Hisse Senetleri O Şirkete Ortak Olmamızı Nasıl Sağlar?

Aslında hisse senetleri şirketin anaparasıyla eşdeğer nitelik taşır. Şirketin hissesini borsada satın aldığınızda şirkete direk ortak olursunuz. Çünkü hisse senedini satın alırken hissenin bedelini ödemeniz gerekir. Buda başlı başına bir ortaklıktır. Bu ortaklık satın aldığınız hissenin değeri kadardır ve bu miktar kadar şirkette hak sahibi olursunuz. Şirkete ortak olduğunuz içi belli haklara da sahip olursunuz. Bu haklar yönetime katılma, rüçhan, bedelsiz pay alma, kar payı, tasfiyeden pay alma, bilgi edinme, ortaklık, gibi haklardır. Hisse senetleri şirketin faaliyetini devam ettirdiği sürece var olur.

Peki, Hisse Senedi Türleri Nelerdir?

Hisse senedi nedir sorusundan sonra aklımızda belirecek olan diğer soruya geçelim, Türk Ticaret Kanunu’nun 409. maddesinde de belirtildiği gibi hisse senetleri, nama yazılı ve hamiline olmak üzere ikiye ayrılır. Nama yazılı hisse senetleri, üzerinde o kişinin adı yazılı olan senetlerdir ve bu yüzden daha güvenlidir. Hamiline yazılı hisse senetlerinin üzerinde isim bulunmaz ve elinde bulunan kişiye alacak hakkı tanır.

Hisse Senedinin Şekli Nasıl Olmalı?

Türk Ticaret Kanununun 413. Maddesine bakıldığında da anlaşılacağı gibi hisse senetlerinde şekil bakımından; esas sermaye miktarı, senedin türü, senedin değeri, şirket unvanı ve yetkili imzaları ve şirketin tescil tarihinin bulunması zorunludur.

Hisse Senedi Fiyatlarını Kim Belirliyor?

Aslından hisse senetleri fiyatlarını yatırımcı belirler. İlgili şirketin hisselerinin borsada yer alması ve fiyatlarının yukarı doğru tırmanması, söz konusu şirketin değerinin de büyümesi anlamına gelir. Fakat Şirketin bulunduğu ülkede de ekonomik verilerin sağlam olması gerekir. Şirketler de ekonomik verilerin iyi yönde ilerlediğini ve yeni atılımlar ve yatırımlar yapacağını duyurması gerekir. İşte bu sebeplerin hepsi hisse senedinin değer kazanmasına ve hisse sahiplerinin de kazanmasına sebep verir. Buradan da anlaşılıyor ki hissesini alacağınız şirketin faaliyet gösterdiği ülkedeki yatırımlarını ve kar-zarar durumlarını, piyasa verilerini, geleceğe yönelik planlarını araştırarak mantıklı kararlar vermek gerekir.

Bir diğer yazımı olan 2018 Hisse Temettü Ödeme Tarihleri (Temettü Açıklayan Şirketler) konusuna göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin