Ana sayfa Hisse Senedi Hisse Senedi Nasıl Satın Alınır?

Hisse Senedi Nasıl Satın Alınır?

0
Hisse Senedi Nasıl Satın Alınır?

Hisse Senedi, sermaye şirketlerinin ortaklarına sermaye paylarının belgelendirmek amacıyla vermiş oldukları kıymetli evraklara verilen isimdir. Hisse Senetleri, borsada en çok işlem gören borsa aracıdır. Bu yazımızda, borsada nasıl hisse senedi alınabileceği hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Hisse senedi alabilmek için öncelikle o hisse senedinin borsa piyasasında işlem görmesi gerekmektedir. Hisse senedini çıkaran şirketin Sermaye Piyasa Kuruluna uygun olması gerekmektedir. Hisse senetleri yine Sermaye Piyasa Kurulu tarafından izin belgesi, yetki belgesi verilmiş aracı kurumlar ve bankalar tarafından alınıp satılmaktadır.

Kişilerin borsada tek başına hisse senedi alabilme imkânı olmadığı için hisse senedi alabilmesi için aracı kurum veya bankalar aracılığıyla hisse senedi alabilmektedir. Aracı kurumunuzla anlaştıktan sonra, vadesiz yatırım hesabına ihtiyacınız var. Aracı kurumunuzun sizden istemiş olduğu evrakları teslim ettikten sonra yatırım hesabınız açılmış olur. Bütün yatırımcılarına özel hesap numarası tanımlar, işlemlerinizi güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

Size tanımlanmış olan özel hesap numarasının başka bir yatırımcıya verilebilmesi için, aracı kurumunuzla yapmış olduğunuz Çerçeve Sözleşmesi’nin sona ermesi, üzerinden 10 yıl geçmesi gerekir. Hesabınıza yatırım yapacağınız tutarı yatırarak işlem yapmaya başlayabilirsiniz. Aracı kurum veya bankalara vereceği emir ile istenilen hisse senedi satın alınmaktadır. İstanbul Borsa’da işlem gören 300’den fazla hisse senedi bulunmaktadır. Bu da demek oluyor ki İstanbul Borsasında 300 şirket bulunmaktadır.

Seçenek çok olunca yatırımcı öncelikle hangi şirketin hisse senedini alması gerektiğini belirlemesi gerekmektedir. Eğer ki almak istediği hisse senedi belli ise ne ala. Ama faaliyet türü hisse senedi alması konusunda tereddüt yaşıyorsa mutlaka aracı kurum ve banka ile görüşmesi gerekmektedir.

Çünkü satın alacağı hisse senedine sahip şirketin nasıl bir şirket olduğu, geçmiş hisse senet değerlerinin durumu, şirketin ileriye dönük çalışma ve hamleleri gibi birçok soruya cevap alınmalı ki alınacak hisse senedinin ileri dönemlerde karışılacağı durumları önceden tahmin edebilmemizi sağlamaktadır.

İşte bu sebepten dolayı sizin adınıza hisse senedi alacak kurumunuzu çok iyi seçmelisiniz. Aracı kurumunun ve bankanın borsa tecrübesi, daha önce ki yaptığı işlemler incelenmelidir. Varsa müşteri referansları okunmalıdır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin