Kapalı

Hisse Senedi İnternet Bankacılığından Alınır mı?

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası üzerinden işlem gören hisse senetleri, birçok yatırımcıya para kazandırmaktadır. Fakat hisse senetleri üzerinden doğru işlem yapmak için, piyasayı yakından takip etmek gerekir. Anlık olarak tüm verilerden etkilenen hisse senetleri, bazen kısa süre içinde büyük kar bırakmasına rağmen, bazen aniden gelişen ekonomik veya siyasal gelişmeler neticesinde büyük kayıplar yaşanmasına neden olur.

Fakat genellikle uzun dönemde oranı çok fazla değişmeyen hisse senetlerinin, stopaj oranı 0 olduğu için, kayıp oranı diğer yatırım araçlarına göre oldukça düşüktür. Günümüzde hemen her banka aracılığı ile hisse senedi almak mümkündür. Fakat kesilen komisyon tutarını takip etmek ve banka konusunda seçici davranmak, daha fazla kar yapmanızı sağlar.

Banka aracılığı ile hisse senedi işlemleri yapmak için, ilk olarak ücretsiz bir hisse senedi emanet hesabı açtırmak gerekir. Bu hesap sayesinde hisse senedi alım-satımı, sorgulaması yapabilirsiniz. Gerekli durumlarda ise hesap dökümü isteyerek, yapılan işlemler hakkında detay almanız mümkündür.

Banka üzerinden yapılan hisse senedi işlemleri, şubeden yapılacak işlemlerde mesai saatleri içinde, internet bankacılığı veya ATM’lerden ise 24 saat yapılabilmektedir. Üstelik bazı bankaların hisse senedi için açılan hesaplar neticesinde bazı avantajlar yaratması da mümkündür. Bankaların yatırımcıya özel hazırladığı risk bildirim formu ise yapabileceğiniz işlemler hakkında fikir sahibi olmanızı sağlar.

Hisse senetlerinin internet bankacılığından alınması yatırımcı için daha hızlı işlem yapma olanağı yaratır. Anlık değerlenen kâğıtların, kolayca takip edilmesi ve anlık verilen emirler, karlılık oranının artmasına neden olacaktır.

İnternet bankacılığından hisse senedi almak için, ilk olarak ücretsiz bir yatırım hesabı açtırmak gerekir. Her bankanın değişik bir isimde açtığı hesap, internet üzerinden rahatça işlem yapmanızı sağlar. Ev ortamından hisse senetlerinin işleyişini takip ederek, bankaya al sat komutu vermek için kullanılan bu hesapta yer alan para, kişinin tercihine göre az veya çok olabilir. Takip ettiğiniz hisse senedinin değerinin yükseleceğini öngördüğünüz anda, alım emri verebilir, kar oranını yeterli gördüğünüz anda sat emri verebilirsiniz. İnternet bankacılığı sayesinde borsanın açılmasını beklemeniz de gerekmez.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top