Ana sayfa Banka Haber Hibe Kredi Geri Veriliyor Mu? Hibe Nasıl Alınır?

Hibe Kredi Geri Veriliyor Mu? Hibe Nasıl Alınır?

0
Hibe Kredi Geri Veriliyor Mu? Hibe Nasıl Alınır?
hibe kredi

Hibe kredi nedir nasıl alınır, hibe kredi geri veriliyor mu bu gibi soruların yanıtlarını buradan öğrenebilir ve sizlerde hibe kredisi başvurusu yapabilir bu sayede var olan ihtiyaçlarınızı hızlıca giderebilirsiniz. Hibe demek geri ödemesiz para veya kredi demektir. Devlet bunu sizlere karşılıksız olarak vermektedir. Halk arasında bedava para veya karşılıksız kredi olarak da adlandırılabilir. Genelde hibe kredileri esnafa veya çiftçilere verilmektedir. Devlet destekli teşvik olarak değerlendirilir.

Hibe Kredi Kimlere Veriliyor?

Hibe programları teşvik olarak değerlendirildiği için, nadir olan bireylere veriliyor. Yani hemen herkese verildiği söylenemez bu kredinin. Özellikle esnaflar ve çiftçiler bu gruba girmektedir. Söz konusu esnafın borcu var ise bu gibi teşvikler sayesinde esnafın var olan borcu ya yapılandırılır, ya da var olan borcu bu teşvikler sayesinde ödeyecektir.

Türkiye şartlarında yeni bir iş yeri kurmak isteyen veya arayış içinde olan bireyler hızlıca para kazanmak veya paranın gerektiği iş türlerini açarken, hibe kredi veya geri ödemesiz kredi talep etmektedir. Devlet yeni iş kuranlara bir takım destekler veriyor tabi projeler karşılığında. Buna da ülkemizde ön ayak olan KOSGEB olmaktadır. 2017 mart ayında kosgeb çoğu esnafa 20 bin ile 50 bin TL arasında faizsiz kredi verdiğini hatırlatalım.

Esnafım Bana Ne Kadar Kredi Çıkabilir?

Bankalar her meslek grubuna farklı olarak farklı pek çok kredi vermektedir.  Bu meslek dallarından kredi imkanı en geniş olan mesleklerden biri de esnaflıktır. Esnaflar esnafım bana ne kadar kredi çıkabilir? Sorusu sorduklarında cevap olarak onlarca farklı kredi türü ile karşılaşmaktadır. Genelde esnafların doğru mesleklere oranla çok daha fazla nakit ihtiyacı olduğu bilindiğinden bu mesleğe özel olarak ödeme koşulları çeşitlilik gösteren krediler bulunmaktadır. Genel olarak esnafların kredi kullanmasına bankalar olumlu yaklaşımlarda bulunmaktadır.  Bunun en büyük sebebi ise esnaflarınbelirli bir gelir düzeyinde bulunmasıdır.  Bu gelir esnaflara kredi  konusunda pek çok avantaj sağlamaktadır. Ayrıca esnafların al varlığı da bu durumu olumlu olarak etkilemektedir.

Küçüklük ve orta ölçekli esnaflar için verilen KOBİ kredileri esnaflara verilen kredilerdir. Bu krediler esnaflara pek çok farklı ödeme seçenekleri ile verilmektedir.  Ayrıca esnafım bana kredi ne kadar çıkar? Sorusunda bu krediler meblağı yüksek tutmaktadır. KOBİ kredileri her banka tarafından farklı şekilde hazırlanmaktadır. Esnafların sahip oldukları mekanları büyütmek ve daha farklı mekanlar açmak için kullandıkları krediler bankalar tarafından yüksek meblağlarda verilmektedir.  Her banka için farklılık gösteren esnaf kredileri, bankaların kendi içinde de farklı türlerde bulunmaktadır. Esnaf kredileri için istenen belgeler arasında genelde vergi levhaları gibi farklı belgeler bulunmaktadır.

Esnaflar için verilen kredi miktarı 150 bin liraya kadar çıkmaktadır. Bu miktar bankadan bankaya değişebileceği gibi işletmenin büyüklüğüne göre de değişiklik göstermektedir. Esnafım bana kredi ne kadar çıkar?  Sorusunun cevabı için işletme büyüklüğü be işletmenin aylık gelir miktarı da son derece önemlidir. Ayrıca bazı bankalar özellikle KOBİ’ ler için kredi desteği vermektedir.  Bu bankalar aracılığı ile çekilen kredilerin geri ödemesi 60 ay vadeye kadar çıkmaktadır. Ayrıca bazı durumlarda esnaf kredileri faizsiz olarak da verilmektedir. Bu durum devlet desteği ile iş kurmak isteyenler için ya fa işletme sahibi olmak isteyenler için geçerlidir.  50 bin liraya kadar faizsiz şekilde verilen esnaf kredileri yüz bin liraya kadar da düşük faizler ile verilmektedir.

Türkiye’de Hibe Kredi Verenler

Aşağıdaki kurumlar ilgili birimlere veya kişilere karşılıksız kredi vermektedir. Sizlerde bu gruplardan birine ait iseniz başvuruda bulunabilirsiniz.

  1. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları (Proje dahilinde)
  2. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Destekleme İdaresi Başkanlığı (Destek paketleriyle)
  3. Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurulu (4 farklı programıyla)
  4. Ticari ve Sanayi Odaları ve Bağlı Kuruluşları (dönem dönem)
  5. Kooperatifler (Sektörler dahilinde)
  6. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu,
  7. Kalkınma Ajansları, (Tüm Türkiye Geneline Bölge Bölge)
  8. Diğer kurum ve özel kuruluşlar (Bakanlıklar özel finans kuruluşları ve özel bankalar)

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin