Ana sayfa Banka Haber HGS Ödemesi Nasıl Yapılır? (Hgs Bakiye Sorgula)

HGS Ödemesi Nasıl Yapılır? (Hgs Bakiye Sorgula)

0
HGS Ödemesi Nasıl Yapılır? (Hgs Bakiye Sorgula)
hgs bakiye

HGS (hızlı geçiş sistemi) olarak cezaya maruz kalanlar, hgs ödemesi nasıl yapılır veya hgs bakiye sorgula kısmına takılı kalabilir. Zira ödemelerin nereye yapılacağını ve hangi tarihler arasında indirimli hgs ödemesinden yararlanacağını bilemez. Bu yüzden aşağıdaki bilgiler sizlere hgs ödemesi hakkında bilgiler sunacaktır.

HGS Bakiye Sorgula

Hgs sistemine yüklediğiniz bakiyelerin durumunu sorgulamak isteyenler 4 farklı şekilde buna ulaşabilirler. Bunlara baktığımızda

  • Edevlet sistemi üzerinden
  • İnternet bankacılığı üzerinden
  • PTT şubeleri üzerinden
  • Telefon üzerinden

Son şıkta bahsettiğimiz telefon üzerinden bakiyenizi sorgulamak isteyenler 0580 460 60 60 numaralı telefonu ya da 444 1 778 hatları arayarak (ücretlidir sorgulama) bilgi alabilir. İlk şıkta bahsedilen edevlet üzerinden ise sisteme TC kimlik no ve şifreniz ile giriş yaparak ” PTT Genel Müdürlüğü ” kısmından girmeniz gerekiyor. Oraya girdikten sonra da ” Hızlı Geçiş Sistemi Hesap Bilgileri Sorgulama ” kısmından hgs bakiye sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Bankalar üzerinden ise internet bankacılığı dahil, bankamatik şubeleri ve şube içinden de bakiye sorgulama işlemleri hızlıca yapılabilir. PTT’den ise ptt resmi sitesi bizlere yol göstermekte. Bu yüzden ptt resmi sitesine giriyoruz sonrasında hgs bakiye sorgulama kısmından TC kimlik numarası dahilinde bilgilere ulaşmak mümkün. PTT ile hgs sorgulama konusunda TC kimlik numaranız, vergi numarası, aracın plakası, pasaport numarası dahilinde her hangi bir numaranız ile sorgulama yapabilirsiniz.

HGS Ödemesi Nasıl Yapılır?

Hgs cezalarının nasıl ödeneceği konusunda Edevlet sitesi fazlası ile yardımcı olmaktadır. Özellikle son yıllarda edevlet sitesi olan turkiye.gov.tr aracılığı ile devlet kurumları tek çatı altında toplandı. Bu yüzden artık hgs ödemeleri de edevlet sitesi üzerinden yapılabilir.

Sürücüler cezalı geçişe girdiklerinde hgs bakiyesi olmadığında veya unutulduğunda hem faiz ödeyecek hem de cezai yaptırımlar fazla olacak. Sistemin kestiği cezaları edevlet veya PTT şubelerinden sorgulamak mümkün. Burada bilmeniz gereken en önemli nokta araç satışı yapıldığında aracın hgs borcu yoktur yazısını almanızdır. Aksi takdirde o borcu da siz ödemek zorunda kalacaksınız.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin