Ana sayfa Banka Haber Hesap İşletim Ücreti Yasal Mı 2018

Hesap İşletim Ücreti Yasal Mı 2018

0
Hesap İşletim Ücreti Yasal Mı 2018
hesap işletim ücreti

Banka müşterileri, bankalardan hesap açıp bankacılık işlemlerini yaptıklarında belirli süre sonrasında hesaplarından hesap işletim ücreti adı altında kesintiler ile karşılaşabilir. Bireyler acaba hesap işletim ücreti yasal mı, kesintiler zorunlu mu veya bunu ödemek zorunda mıyım, gibi soruları sorabilir. Haksız da değildir tüketici, zira yapılan kesintiler sanıldığı kadar az olmamakla beraber bazı bankalarda 80 lira bazılarında 120 liraya kadar çıkabiliyor. Genelde bankalara baktığımızda iş bank, ziraat bankası ve akbank hesap işletim ücreti alanlar arasında. Bu nedenle bireyler hesap işletim ücreti almayan bankalar, hesap işletim ücreti iadesi, ziraat bankası hesap işletim ücreti, akbank hesap işletim ücreti, iş bankası hesap işletim ücreti, sorularını bizlere sormakta.

Hesap İşletim Ücreti Zorunlu Mu?

Bankalar müşterilerine vadeli veya vadesiz hesap adı altında bankacılık ürünlerini sunarken, bir takım masraflara girmektedir. Hesap açma ücreti dahilinde kağıtların basılması, kartların gönderilmesi, personel giderleri vb. bir çok kalemden alınan masraflardan dolayı, bankalar bu ücretleri kendisi karşılamak yerine direk tüketicilerden karşılama yoluna gitmiştir. Bu ücretlerden biri de hesap işletim ücreti yani bankanın sizlere verdiği hesap için yıllık veya 6 aylık bazda aldığı ücrettir. Hemen herkes her yıl binlerce şikayet oluşturuyor hesap işletim ücreti adı altında. Ya sikayetvar.com a ya da tüketici hakem heyetine giderek sorunun çözülmesi karşılığında kesilen masrafların iadesini almak istemektedir. İşte bu yüzden bireyler, bankanın bu ücret kesintisinin yasal olup olmadığını sorgulamakta.

Hesap işletim ücretini banka kesmek zorunda. Ancak bu tamamı ile yasal değildir. Yasalar emsal kararlara imza atarken, sonraki gelecek olan davalarda da delil niteliği taşır. Bu nedenle bankaların sizlerden hesap işletim ücreti veya bakım masrafı adı altında keseceği tüm tutarları geri alabileceğinizi belirtelim.

Hesap İşletim Ücreti Yasal Mı?

2018 yılı dahilinde hesap işletim ücreti olarak kesilecek olan tutarları geri almak mümkün. Hem yasal hem de idari yönünden kısa ve hızlı olarak nasıl geri alabileceğinizi de buradan öğrenebilirsiniz. Tüm bankalar hemen neredeyse müşterilerden her yıl hesap işletim ücreti kesmektedir. Bu nedenle nereden başlayacağınızı öğrenmek için yazıyı okumaya devam edelim;

Öncelikle banka iletişim kanallardan bir tanesini gerek şube içi gerekse de telefon bankacılığından arayarak bu kesintinin haksız olduğunu ve yasal olmadığını aksi takdirde hem tüketici hakem heyetine hem de savcılığa suç duyurusunda bulunacağınızı belirtin. Genelde bu sözler karşısında çoğu banka, sizlerden kesmiş olduğu hesap işletim ücretini iade eder. Ancak ya kabul etmezler ise…

Diğer yöntem ise yasal dayanaklar! Bunlardan ilki, tüketici hakem heyetine gidiyorsunuz. Giderken bankanın sizden kesmiş olduğu hesap işletim ücretinin dekontunu kesinlikle götürmeniz gerekiyor. Ayrıca kimlik fotokopisi arkalı ve önlü olacak şekilde 1 adet teslim edeceksiniz. Görevli personel sizlere bir a4 kağıdına hazır bir şekilde boşlukları doldurmanızı talep eder. Boşlukları doldururken TC kimlik numaranız ve banka şube adı şube kodu ve hesap numarasını da yazmanız gerekiyor. (Oraya gitmeden önce bunları bir yere not etmenizde fayda var.) Tüketici hakem heyetine hesap işletim ücreti dilekçesini teslim etmeniz kafidir. Ortalama minimum 1 ay maksimum 3 ay içinde işlemler olumlu olarak sonuçlanıyor ve hesabınıza kesilen ücretin iadesi gerçekleşiyor.

Sonraki yasal dayanak ise kesilen tutara ait dekont ile beraber en yakın il ilçe tüketici mahkemesine banka adına dava açmanız. Burada işlemler biraz daha ağır olup, sonuç bankaya karşı olumlu yansır ise avukat masrafları ve diğer tüm masrafları banka ödemek zorundadır. Sonuç olarak bakıldığında banka hesap işletim ücretinin yasal olmadığını belirtebiliriz. Sizlerden kesilen bir masraf var ise konuyu hızlı bir şekilde tüketici hakem heyetine bildirmekten korkmayınız. Masraf alınmadan yapılan başvuruların neredeyse tamamı olumlu sonuçlandığını belirtebiliriz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin