Ana sayfa Banka Haber Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar 2018

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar 2018

0
Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar 2018
masrafsız bankacılık

Hangi banka kesinti yapmıyor veya hesap işletim ücreti almayan bankalar 2018 yılında hangileri diye merak ediyorsanız bu bilgiler tam da sizlere göre. Zira bankadan hesap açıp, paranız bazen durduğu miktarlarda durmuyor. Banka kesintileri olarak hesap işletim ücreti adı altında yapılan kesintiler sonucunda vadesiz hesaplarda duran para miktarında düşme söz konusu olabilir.

Bankalar Ne Kadar Kesinti Yapabilir?

Bu tutar bankadan bankaya göre değişken olabiliyor. Yani X bankası 6 aylık bazda kesinti yaparken ilgili tutar 60 TL ise Y bankası yıllık bazda 80 TL kesebilir. Genelde çoğu bankalar arasındaki fark 10/20 TL arasında değişir. Bu kesintiler ne yazık ki tüketicilerin canını sıkabilir. Hali ile bu ücretlerin neden alındığını düşünmeden bankalardan yeniden geri alma yoluna başvurup talep etmektedir. Geneli itibari ile bu kesintilere itiraz edenler, hızlıca bankanın iletişim kanallarından bilgi almak için şubelere kadar gidebilir. Ancak şubeler bu kesintiler konusunda yardımcı olmamakla beraber tek çözümün bankanın iletişim hatlarından destek alınmasına yönlendirir. Sizler de iletişim üzerinden gerekli bilgiler dahilinde veya fatura ödeme talimatı vererek bu ücretleri kolaylıkla geri alabilirsiniz.

Bankaların tamamı hesap işletim ücreti kesintileri otomatik olarak yapılmaktadır. Bu nedenle hesabınızda yeterli bakiye yok ise, bakiye gelinceye kadar beklemede kalır. Ne zamanki hesabınıza para gelirse banka hızlıca o kesintiyi tahsil edecektir. Bankaların bu kesintileri uygulamasında bankanın masraflarının fazla olması ve bu masrafları karşı tarafa sunması ile ortaya çıkar.

Hangi Hesaplar Hesap İşletim Ücreti Alınmaz?

Bankadan bankaya değişkenlik olsa da bankalar müşterilerin bazılarından bu ücreti talep etmez. Bunlar yatırım hesabı kullananlar ve maaş müşterisi olanlardır. Ayrıca fazla para giriş çıkışı olanlardan da bu ücret talep edilemez. Fatura talimatı veren kişilerden de genelde bu kesinti yapılmaz. Ancak fatura talimatlarında fatura sayısı değişkendir. Bazı bankalar 2 adet fatura talep ederken, diğer bankalar tek fatura isteyebilir. Bunlar elektrik, su veya cep telefonu faturaları da olabilir.

Yatırım hesabınız var ise borsa, dolar veya euro hatta altın gibi araçlara yatırım yapıyorsanız, bankalardan yatırım hesabı adı altında hesap açtırmanı öneriyoruz. Bu sayede banka hesap işletim ücreti ödemekten kurtulursunuz. Çoğu müşteriler bu nedenle kesinti yapmayan bankaları araştırmakta. Zira bazı bankalar eft havale ücreti dahi almadıkları gibi hesap işletim masrafı da almayacak müşteri çekmektedir.

Masrafsız Bankacılık Hizmeti Veren Bankalar

Hesabınızdan kesilen bu ücretlerin iade için tüketici hakem heyetleri devrede olsa da bu çözüm yolu uzun süre almaktadır. Bu yüzden çözümü kısa olarak telefon bankacılığı ile çözebilirsiniz. Bankanın iletişim kanallarından arayarak, durumu izah edin sakin bir dil ile çözüm yolları aramak istediğinizi belirtin. Genelde fatura talimatları çözüm sunarken, bankadan tüm hesaplarınızı kapatmak istediğinizi de belirtirseniz bu da bir çözüm yolu olarak karşımıza çıkar.

Bunlara ek olarak hesap işletim ücreti döviz hesaplarında da kesilebilir. Bu miktar 6 aylık bazda değişken olup 30/40 dolar arasında bir miktara denk gelebilir. Masrafsız bankacılık hizmeti veren bankaların hangileri olduklarına bakarsak;

  • Enpara.com
  • Yapıkredi nuvo
  • Onegaranti
  • Cepteteb
  • Kuveyt türk
  • Senin bankan
  • Denizbank fast pay
  • Akbank direkt bankacılık

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin