Kapalı

Hangi Kredilerde Erken Kapama Cezası Alınmayacak?

Bazı düşünceleriniz için kredi çekmeye karar verdiniz. Bu krediyi yeni bir otomobil için çekmek isteyebilirsiniz, düğün hazırlıklarınızı tamamlamak için çekmek istemiş olabilisiniz, yatırım amaçlı, eğiminizde kullanma amaçlı ya da hızlı ihtiyaçlarınızı tamamlamak için kredi imkanlarından yaralanmak isteyebilirsiniz. Seçtiğiniz bu kredi için ödeme koşullarından vazgeçip kredinin tüm borcunu kapatmak isterseniz düşük faizli olarak kredi borcu kapama yaptırımına tabi tutulacaksınız. Bu uygulanan faiz oranı eski sistemde yüzde 2 oranındaydı şu an ise belirlenecek olan çok düşük miktarda uygulanacak.

Kredi alırken tüm koşulları bilmeniz sizin yararınıza olacaktır. Kaldı ki, kredi borcunuzu tamamen kapatmak için ek olarak faiz oranı ödemeye tabi tutulmanız sizin için pek de hoş olmayacaktır. Peki bu krediyi geri ödemek istediğinizde hangi miktarda bu faiz oranı yaptırımını karşılayacaksınız? Belli vade veya belli miktarda kredi için değişen koşullar mevcut mu? Şimdi size bu durumların nasıl değiştiğini gösterelim.

Yeni tasarıya göre bir yılı geçmeden yapılan erken ödemeler için, eğer miktar 20.000 TL’nin altındaysa bu kredinin erken kapatılması için ceza yaptırımı uygulanmayacak. Bu tasarıda tabi ki faiz alınması kaldırılmadı fakat bazı böyle durumlar karşısında ceza alınmaması durumları söz konusu. Yani sizin krediyi kapatmak için ödeyeceğiniz miktar 20 bin TL’nin altında olmalı. Böylece aynı yıl içinde geri ödemeli kredi borcunuzdan faiz ödemeyerek kurtulabilirsiniz.

Kredi borcunuzu erken kapamak isterken faiz ödeyeceğiniz aklınıza bile gelmemiş olabilir. Bu yüzden kredi çekerken bankanın koşullarını iyi sorglamalısınız. Sorgulamak da bu konuda pek yeterli olmayabilir, dilerseniz siz şartlarıokuyun. Ancak bu şekilde tam bir bilgiye ulaşabilirsiniz. Faiz yaptırımı her an değişebileceği gibi, sözleşmeler içinde yer alan koşulların değişmesi de olası. Bütün bunlar için duyuruları taki edin. Ve hangi miktarda çektiğiniz tutar için ne kadar kredi ödeyeceğinizi ona göre öğrenin. Yeni tasarıya göre faiz oranları %2’den daha aza indirildi. Yani azami bir oran olarak ödeyeceksiniz. Bu da ortalama %1 gibi bir faiz oranına karşılık gelecektir. Fakat bahsettiğimiz gibi bu ödeme yirmi bin TL altı kredi çekimlerinde ve bir yıl içinde bulunan kredi alımlarnda geçerli değil.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top