Kapalı

Halkbank Dolar Hesabı

Bankalar, müşterilerinin elindeki TL, altın, dolar, euro veya başka ülkelere ait para birimlerini bankalarında değerlendirmek için açmış oldukları hesaplar sayesinde müşterilerine hizmet vermekte ve dileyen müşterilerinin yatırımlarına faiz uygulaması yapmaktadır.

Halkbank dolar hesaplarını incelediğimizde vadesiz ve vadeli hesaplarda değerlendirdiklerini görmekteyiz. Vadesiz dolar hesapları klasik banka hesapları olup, banka tarafından herhangi bir faiz verilmemektedir. Vadesiz dolar hesapları sayesinde, dolarınıza her an müdahale edilebilir, istenilen zaman dolarınızı çekebilir veya üzerine dolar ekleyebilirsiniz.

Vadesiz dolar hesaplarını genellikle dolar piyasasını takip eden, yükseldiği ve düştüğü zaman müdahale eden ve anlık alım satım yapan yatırımcılar tarafından kullanılmaktadır. Bu yatırımcılar, internet bankacılık üzerinden günün her saatinde alım satım yapabilmektedir. Yine dolarlarının başına bir iş gelecek korkusuyla ( çalınma, kaybetme ) endişeli olan kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Diğer bir hesap türü ise vadeli dolar hesaplarıdır. Vadeli dolar hesaplarında, Halkbank tarafından 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 1 yıllık vade süreleri belirlenmiştir. Bu vade sürelerine göre dolar hesabı açan müşterilere %1 oranında faiz verilmektedir. Elde edilen faiz oranından da %15 stopaj vergisi kesilmektedir. Bu yüzden vadeli dolar açtırmak isteyen yatırımcılara tavsiyemiz, banka şubelerinden değil internet bankacılık şubelerinden vadeli dolar dövizi açtırmalarıdır.

Çünkü internet bankacılık sistemleri üzerinden açılacak vadeli dolar hesaplarında herhangi bir vergi dilimi kesilmemektedir. Halkbank vadeli dolar hesaplarında, vade günü gelmeden çekilecek dolar hesaplarına faiz verilmemektedir. Yine vadeli dolar hesapları daha çok dolar piyasalarından bi haber, yatırım yapmak amacı ile uzun süreli yatırımları seven kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Tasarruf Mevduat Fonu tarafından, bankaların vadeli hesaplarına yatırılan yatırımların 100 milyar TL denk gelen tutarlar devlet garantisi altındadır. Bu yüzden dolar vadeli hesaplarında ki dolarların 100 milyar TL’ye karşılayan dolarlar mevduat sigorta fonu kapsamamsında yer almaktadır.

Vadeli dolar olarak açtığınız hesabınızda, vade süresi bitmesine rağmen yatırımcının her hangi bir işlemi olmadığı zaman, vadeli dolar hesabı aynı vade üzerinden tekrar değerlendirilmeye alınmaktadır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top