Kapalı

Halkbank Çeyiz Hesabı

Devlet, evlenecek gençlere yardım etmek adına Çeyiz yardım sistemini hizmete sokmuştur. Buna göre banka hesaplara açılacak Çeyiz Hesaplarına 3 yıl boyunca düzenli ödeme yapan gençlere 5.000 TL çeyiz yardımı altında yardım parası vermektedir.  Türkiye sınırları içersinde faaliyet gösteren tüm bankalarca açılabilecek çeyiz hesaplarını açıldığı bankalardan biri de Halkbank’tır.

Halkbank, çeyiz hesabı açtıranlara devlet desteğinin yanında faiz getirisi de vermektedir. Halk Bank Çeyiz hesabında en az 3 yıl süreyle düzenli hesap açtıran hesap sahipleri ödemeleri isterlerse aylık isterlerse 3 aylık olarak ödeme yapabilirler. Halk Bank çeyiz hesabı açtırabilmek için T.C vatandaşı ve Mavi Kart sahibi kişilerce açtırılabilir. Devlet destekli çeyiz yardımından faydalanabilmek için sadece Halk Bank’ın Türkiye sınırlarında ki şubelerden hesap açılması gerekir.

Yurt dışında faaliyet gösteren Halk Bank şubelerinde çeyiz hesabı açılamaz.  Halk Bank’tan açılacak çeyiz hesapları kesinlikle başka bankalara taşınamaz. Yine Halk Bank çeyiz hesabına kişi adına sadece bir hesap açılabilmektedir. 18 yaşından küçük olanların Halk Bank çeyiz hesabı açtırabilmesi için velisinin onayı ile hesap açtırabilirler. Devlet destekli Halk Bank çeyiz hesabına yıllık en fazla 3, üç aylık ödemelerde ise en fazla 1 kez ödeme aksatılabilir. Asgari ödeme tutarlarını aksatan kişiler devlet destekli çeyiz hesabından faydalanamaz.

Halkbank’a açılacak çeyiz hesapları için kesinlikle hesap işletim ücreti alınmamaktadır. Hesap açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarların hesapta kalması koşulu ile her yıl için en fazla 2 defa hesaptan para çekim hakkı kullanılabilir. Halkbank, çeyiz hesabı açtıran müşterilerinin talimat vermesi üzerine her ay otomatik olarak müşteri hesabından çeyiz hesabına para transferi gerçekleştirmektedir. Halkbank’a çeyiz hesabı açmış ve 36 ay sonra parasını çekecek kişilere devlet destek parası verilmez.

Sadece hesabında biriken paralar verilir. Vade süresi 36 – 47 ay olanlar ise birikim tutarının %10’ini devlet desteği olarak alır. %15’lik oran ile en fazla alınacak devlet desteği ise 4.200 TL’dir. 48-59 ay vadeli çeyiz hesap sahipleri ise devlet desteğinin %15’lik oran ile en fazla alacağı devlet desteği 4.700 TL’dir. Son olarak vade süresi 60 ay ve üstü olan çeyiz hesap sahipleri birikimlerinin %20’sini ve en fazla 5.000 TL devlet desteği alabilmektedir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top