Ana sayfa Banka Haber Günümüzün Belası Kredi Kartları

Günümüzün Belası Kredi Kartları

2
Günümüzün Belası Kredi Kartları

Bildiğimiz üzere son yıllarda ülkemizde ve dünyada kredi kartı kullanımları aşırı derece çoğalmış bulunmaktadır. Nakitte sıkıntı çeken vatandaşlar alışverişlerinden geri kalmamak için kredi kartlarına bir hayli yüklenmiş durumdalar. Fakat bu işin sonunda da bir çok sıkıntı bizleri beklemektedir. Kullanan vatandaşlar kullanırken pek düşünmeseler de iş ödemelere gelince büyük bir soygunla karşılaştıklarını anlamaktadırlar.

Kredi kartı alması şuan en basit işlerden bir tanesi haline gelmiştir. Sokakta bile kurulan standlarda bankalar insanlara kart vermekteler. Böyle şeylere zaafı olan insanlarımız da ilk fırsatta kartlara hücum etmekteler.

Sözleşmeleri de okumadığımız için ilk fırsatta başımıza gelebilecek sıkıntıların farkına malesef ki varamıyoruz.
İnsanlarımızı kredi kartı konusunda kendilerini çok kaptırmadan bilinçlendirmemiz gerekmektedir. Kredi kartı borçları yüzünden insanların psikolojisi bozulmakta, sonunda intihara kadar gitmektedir. Ayağını yorganına göre uzat kelimesini bu gibi durumlarda hatırlamalıyız. Eğer ödeme gücünüz olmamasına rağmen kredi kartlarına çok yüklenirseniz yasal işlemlerle yüzleşebilir, evinize haciz gelmesine neden olabilirsiniz. Bu yüzden kartları kullanmadan önce alacak vereceklerimizi hesabımızı düzgün yapmalıyız.

Ayrıca kredi kartımızı kullandığımız yerlere de dikkat etmeliyiz. Pos cihazını göremediğiniz yerlerde kartınızdan alışveriş yapmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü kötü niyetli dolandırıcıların ağına düşebilirsiniz. Günümüzde 2 pos cihazından çekim yapıp tek çekim yapmış gibi gösteren dolandırıcılar türemiştir. Kısacası kartınızı kullanırken dikkatli olmanız gerekmektedir.

Tüm bunların yanı sıra, borçlarımız olmasa da düzgün ödeme yapsak da kartların haksız yere kestiği yıllık ücretleri ekstrelerimizde görebiliyoruz. Avukatlar bu ücretin haksız yere alındığı söylese de bankalar bu ücretleri almaktan ısrarla çekinmiyorlar. Bu ücreti geri almanın belli başlı yolları bulunmakta. Üstüne düştüğünüz takdirde ücreti geri alabilirsiniz. Bunlara göz atalım;

• Müşteri hizmetlerini arayıp ben bu ücreti ödemek istemiyorum kartı kapattırmak istiyorum dediğinizde sizleri ellerinde tutabilmek için kart ücretini bazen iade edebiliyorlar.

• Eğer bu yolla çözüme ulaşamadıysanız yakınınızdaki en yakın şubeye ya da genel müdürlüğe giderek dilekçe yazıp başvuruda bulunabilirsiniz.

• Tüm uğraşlarınıza rağmen ücretin iadesi yapılmamışsa yaşadığınız ilçenin kaymakamlığının hakem heyetine şikayette bulunabilirsiniz.

Kesilen bu ücret haksız olduğundan dolayı bu işin peşini bırakmamanız gerekmektedir. Çünkü bu milyonlarca insana yapılmaktadır.

2 Yorum

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin