Ana sayfa Ekonomi Gümrük Vergisi Nedir?

Gümrük Vergisi Nedir?

0
Gümrük Vergisi Nedir?

Dış ticaret yapan ülkeler arasında malın girdiği ülkenin aldığı vergiye gümrük vergisi adı verilir. O ülke ekonomisinin uluslar arası ticaretten aldığı pay olarak da bilinmektedir. Gümrük idareleri tarafından alınan vergidir. Devlet gümrük vergisi aracılığı ile dış ticarete müdahale edebilme avantajını elde eder. Eski dönemlerden beri alınan vergiler arasında yer alır.

Gümrük vergisi devlet tarafından elde edilen önemli gelir kaynaklarından biridir. Toplum içerisinde gümrük tarifeleri olarak da bilinmektedir. Ancak bu pek doğru olmayan bir kelimedir. Çünkü gümrük tarifesi vergi oranlarının bulunduğu tabloya verilen isimdir. Gümrük vergisi oranları ithal edilen malın çeşidine göre değişkenlik göstermektedir.

Gümrük Vergisinin Faydaları Nelerdir?

Devlet hazinesine ciddi miktarda gelir sağlar. Bunun yanı sıra iç piyasanın ve yerli endüstrinin korunmasına yardımcı olur. Uygulanan gümrük tarifeleri ile ithal edilen mallar daha pahalı hale gelir Bu da insanların ithal mallar yerine yerli üretim sonucu olan malları daha çok tercih etmesine neden olur. Böylelikle dışarıdan ithal edilen mallar devlet kontrolü altında tutulabilmektedir.

Eğer devlet bir malın ülkeye girişini artırmak istiyorsa o mal için uygulanan vergi oranını düşük tutmaktadır. Bunun aksi durum olan istemediği malın vergi oranını yükseltme yoluna da gidebilmektedir. İç piyasanın daha canlı olmasını sağlar ve yerli ekonomiye can verir. Ülke bütçesine destek sağlamaktadır ve ek bir gelir kaynağıdır.

Gümrük Vergisinin Zararı Var Mıdır?

Uygulanan gümrük vergisi ülke endüstrisini korumaya yardımcı olur. Ancak aşırı korumacı politika izlenirse bu durum sanayi üzerinde tembelliğe neden olabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına koruma politikasının sınırlarını iyi belirlemek gerekmektedir. Ayrıca yüksek vergi uygulamak ticaret yapılan ülke ile ilişkilerin bozulmasına yol açacağından vergi oranları dikkatli belirlenmelidir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin