Ana sayfa Altın Gram Altın Bankadan mı? Kuyumcudan mı? Alınmalı

Gram Altın Bankadan mı? Kuyumcudan mı? Alınmalı

0
Gram Altın Bankadan mı? Kuyumcudan mı? Alınmalı

Eskilerden altın alımı için kuyumculara gidilir ve yatırım için altın alınır ve uzun süre yastık altında saklanırdı. Ancak günümüzde bankalarda altın satmaya başlayınca altın yatırımcıları altın alımının bankadan mı kuyumcudan mı alınmalı sorusunu sormaya başladılar. Bu yazımızda her iki altın satıcılarının dezavantajları ve avantajları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Kuyumcular, altın satışı yaparken her ne kadar kuyumcular odasının belirlediği fiyatları esas alsa da o fiyattan satma zorunlulukları yoktur. Bu yüzden yeri geldiği zaman altın alış ve satışlarda gramda 1 TL ile 1,5 TL arasında indirim yapabilmektedir. Bankalarda ise alış ve satış arasında ki fiyat farkı kuyumcular kadar çok değildir. Ancak piyasanın açık olduğu saatler ile kapalı olduğu saatlerde altın fiyatları farklılıkları göze çarpmaktadır. Şöyle ki piyasaların aktif olduğu saat ve günlerde gram altın da alış ve satış arasındaki fark 1 TL, Cumhuriyet altınında ise 6 Lira kadar çıkmaktadır. Bu rakamlarda ortalama esas alınmış olup, bankadan bankaya farklılıklar gösterebilir.

Piyasaların kapalı olduğu zamanlarda ise gram fiyatındaki fark 2,5 TL, Cumhuriyet altınındaki fark ise 17 – 18 lirayı bulduğunu da hatırlatalım. Kuyumculardan alınan altınların sahte olma ihtimali de bulunmaktadır. Ancak bankalardan alınana altınlarda kesinlikle böyle bir durum yoktur. Kuyumcudan alınan altınların saklama ve güvenlik sorunları bulunur. Kuyumcudan alınan fiziki altınlar, yatırımcılar tarafından şeytanın bile aklına gelmeyen yerlerde muhafaza edilir.

Yine kayıp ve çalınma riskini göze alamayan altın yatırımcıları kiralık kasaları tercih etmektedir. Ancak kiralık kasaların da yıllık kasa kira ücretleri olduğunu da hatırlatalım. Bankalardan alınan altınlar sanal altın olduğu için kayıp, çalıntı riski yoktur. Üstelik bankalardan açılacak atın hesaplarında ki altınların 100.000 TL’ye kadar olan kısmı Mevduat Sigorta Fonu tarafından sigortalanmaktadır.

Üzerinde elmas, zümrüt, pırlanta, inci gibi kıymetli taşların bulunduğu altınlar kuyumculara satılmak istendiğinde kuyumcular o değerli taşları söküp sahibine vermektedir. Ancak bankalar altınların üzerinde ki bu değerli taşları saf altın olarak kabul edilmeyip saf altın miktarı olarak değerlendirmemektedir. O yüzdendir ki fazla işçiliği olan ve değeri fazla olan taşlı altınların bankaya verilmesi çok mantıklı değildir. Yine kısa vadeli altın alım satım yapmak isteyenler için bankalar daha mantıklıdır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin