Ana sayfa Çiftçi Kredileri Genç Çiftçilere 30 Bin Devlet Destek Hibe Kredisi

Genç Çiftçilere 30 Bin Devlet Destek Hibe Kredisi

0
Genç Çiftçilere 30 Bin Devlet Destek Hibe Kredisi

Hükümetin seçim vaatlerini hepimiz az çok biliyoruz. Faizsiz evlilik kredileri, çeyiz destek hibesi, asgari ücret artırımı, taşeron işçilere kadro verilmesi… Yine hükümet vaatleri arasında yer alan Genç Çiftçilere 30.000 TL’lik hibe sözü nisan ayında yürürlüğe girmiştir. Açıklanan şartlara uygun olan çiftçiler devlet babadan 30.000 TL hibe kredilerini alacaklardır.

Şartlara geçmeden projenin amaçlarından kısaca bahsedelim. Verilecek hibe kredisiyle istihdam yaratmak, kırsal alanlarda sektörleri oluşturmak, kırsal alanlardan göçü önlemek olarak sayabiliriz. 30 TL’lik hibe kredileri valilerin oluru ve vali yardımcılarının başkanlık ettiği komisyon tarafından onaylanacaktır. Gelelim 30 TL’lik hibe kredisinin şartlarına:

1- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

2- Nüfusu 20.000 altında olan yerleşim birimlerinde en az 3 yıldır ikamet etmek ( İkametgâh belgesi isteniyor )

3- Başvuru yapacakların 18 yaşından gün alması ve 41 yaşından gün almaması gerekir.

4- Okuma yazma bilmesi

5- Başvuru tarihinden itibaren ücretli hiç bir yerde çalışmıyor olması

6- Örgün eğitime devam etmemesi ( Yani okula gidip gelmesi zorunlu olan )

7- Daha önceki devlet desteklerinden faydalanmamış olmaması.

8- Hiç bir şekilde vergiye tabi olmaması ( Aktif olanlar krediden faydalanamayacak. Ama önceden esnaflık yapmış ama başvuru tarihinden itibaren esnaflıkla ilişkisi kesilmiş, vergi dairesinden afifliğini durdurmuş kişiler faydalanabilir )

Genç çiftçilere 30.000 TL’lik destek hibesi 31 Aralık 2018 yılına kadar devam edecek. Her çiftçi bu hibe kredisinden sadece bir kez faydalanabilecektir. Kimlerin hibe kredisi alacağını yukarıda belirttik. Gelelim hibe kredisi kimlere ve nasıl verileceğine.

.Hayvansal üretim yapan büyükbaş, küçükbaş, arıcılık, ipekböcekçiliği, kanatlı hayvanlar, bıldırcın, keklik, deve kuşu, sülün, balık yetiştiricileri hibe kredisinden faydalanabilirler.

.Tarımsal üretim yapan tahıl yetiştiricileri, meyve ve sebze yetiştiricileri, sera yetiştiricileri, fide, tohum yetiştiricileri, aromatik bitki yetiştiricileri, kültür mantar yetiştiricileri hibe kredisinden faydalanabilmektedir.

Hibe kredileri Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının il ve ilçe müdürlükleri, veya bakanlığın resmi sitesinden başvuru yapılabilir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin