Ana sayfa Banka Haber Genç Çiftçi 30.000 TL Hibe 2017 Başvuru Sayfası

Genç Çiftçi 30.000 TL Hibe 2017 Başvuru Sayfası

0
Genç Çiftçi 30.000 TL Hibe 2017 Başvuru Sayfası
genç çiftçilere 30 bin tl karşılıksız hibe kredisi

Genç çiftçilere 30 bin lira hibe desteği sayesinde genç çiftçi projesi ses getirmeye başladı. Çiftçi hibe şartları ve başvuru sayfası 2017 yılı dahilinde bilmeniz gereken tüm detayları buradan öğrenebilirsiniz. Genç çiftçi projesi 2017 işlemleri resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesi ile başvurular ülke genelinde başladı. Resmi gazetede yayımlanan bildiri ise buradan temin edilebilir. http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/03/20170331-14.htm

30.000 TL Hibe 2017 Başvuruları

Başvuru tarihleri 7 nisan ile 5 mayıs 2017 tarihleri arasında olup, ülkenin kırsal alanların yaşayan çiftçiler özellikle gençler yararlanacak. Yaş aralığına bakıldığında 18 ile 40 yaşlarının baz alındığını belirtelim. Proje ilk etapta 30 bin liraya kadar çıkacak olup, sonraki süreçlerde bu tutarın artırılması gerekiyor. Burada dikkat edilen tek nokta ise verilecek olan hibe tutarının geri alınmamasıdır.

Ülkemizde kırsal alanlarda yaşayan nüfusu 20 bin kişinin altında kalan köy, kasaba veya ilçelerdeki bireyler yararlanacak. Bu krediyi veren bakanlık ise Gıda, Tarım ve hayvancılık bakanlığıdır. Bakanlığın istediği ise çitçilerin kendi yerlerinde uygulamasını istediği ; bitkisel ve hayvansal tarım ürünleri, işletilmesi veya paketlenmesi için verilecektir. Başvurular ise gencciftci.tarim.gov.tr adresinden yapılacaktır !!!

Köye dönen çiftçilere 30 bin lira geri ödemesiz destek!

Geri ödemesi olmayan hibe kredilerinde devletin amacı köyden göç eden bireyleri veya aileleri yeniden köylerine dönme aşamasına sokarak, onların köylerinde yeniden üretime destek olmalarını sağlamak. Köye dönüş projesinde genç çiftçilere ödenecek olan 30,000 TL tutarındaki hibe kredilerinden yararlanmak için aranan şartların neler olduğuna bakmak istersek;

  • Nüfus cüzdanı
  • Başvuru dilekçesi,
  • Genç çiftçi sitesinden alınacak proje formu,
  • Taahhütname evrakı (buradan indirebilirsiniz.)
  • SGK’dan alınacak eşinin ve kendisinin sigortalı çalışmadığına ilişkin belgeler,
  • Okur yazar olduğuna dair belge veya varsa diploma,

Öncelikle bu evrakları hazırlamadan önce online ortamda ön başvuru yapmanız gerekiyor. Başvurular ise gencciftci.tarim.gov.tr adresinden yapılacaktır !!! Sonrasında ise yukarıdaki evrakları alarak il veya ilçelerde bulunan tarım ve hayvancılık müdürlüklerine götürmeniz ve kayıt altına alınması gerekiyor.

18 yaşını dolduran ve 41 yaşından gün almayan bireyler için sunulan bu hibe desteği için, 15 büyükbaş veya 50 küçükbaş hayvanı bulunmaması da gerekiyor. Ayrıca bakanlığın sunduğu önceki hibe programlarından destek almamakta gerekiyor. Eğer ki çiftçinin durumuna onay gelirse aslı belgeler talep edilir. Bu belgeler de şu şekildedir:

  • Projenin gerçekleştirileceği yerde oturduğuna dair ikamet belgesi
  • Projenin uygulanacağı yerin kira sözleşmesi veya varsa tapusu,
  • Proje uygulama rehberinde belirtilen diğer evraklar

Yukarıdaki belgeleri de hazırladıktan sonra, işlemler bitmiş olacaktır. 30000 TL hibe ödemelerinizi Ziraat bankasından çekiyorsunuz.Eğer ki haksız bir hibe kazanmış olursanız devlet yasal faizi dahilinde sizlerden geri talep edebilir. Bu yüzden ilgili şartları kesin sağlayanların başvurması önerilir. Bu hibe desteğini kazananlar bu hibe tarihinden itibaren 5 yıl boyunca yeni bir destek paketi alamayacak.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin