Ana sayfa Banka Haber Gelirim Yok Kredi Çekebilir miyim?

Gelirim Yok Kredi Çekebilir miyim?

0
Gelirim Yok Kredi Çekebilir miyim?

Bankaların en büyük gelir kaynakları ve en fazla kar elde ettiği hizmetlerden biri de kredilerdir.  Durum böyle olunca da bankalar müşterilerine kredi kullandırmak için adeta yarış içine girmişlerdir. Bankalar her ne kadar kredi kullandırma yarışına girseler de yaş tahtaya basmamak için bazı şartları esas koymuş ve o şartlara uygun olmayan müşterilerine kredi kullandırtmazlar.  Bu şartların en başında kredi kullanacak kişinin geliri olması ve bu geliri belgeleyebilmesidir. Peki, geliri olmayana bankalar kredi verir mi?

Sabit bir maaşı olan ve bu maaşını belgeleyebilen kişilerin kredi talepleri genellikle bankalar tarafından kabul dilmektedir. Bankalar kredi kullandırırken, kredi kullanacak kişilerde en az 6 ay süreli SGK başlangıcı isterler. Asıl istedikleri şart ise kredi kullanacak kişinin mutlaka bir geliri olmasını isterler. Eğer ki kişiler, gelirlerini belgeleyemezlerse kredi kullanamazlar.

Kişilerin gelir durumu farklılık gösterebilir. Mesela kişinin aylık bir maaşı ve SGK kaydı yoktur. Ama o kişinin kira, faiz getirisi gibi bir geliri var ve bu gelirini belgeleyebilirse kredi kullanma şansı artacaktır. Yine bir kredi kullanacak kişinin sabit bir maaşı veya başka yollardan gelen bir geliri, SGK kaydı yok ama kişinin üzerinde taşınır ve taşınmaz mal varsa o zamanda o malları bankaya ipotek göstermek şartıyla kredi kullanma şansı artacaktır.

Bir başka örnek daha verelim. Diyelim ki kredi kullanacak kişinin maaşı, başka yerlerden gelen geliri ve üzerinde kayıtlı değerli malı yok. Ama sağlam, önceki banka ödemelerini sorunsuz ödemiş, kredi notu yüksek, geliri olan ve bu gelirini ispatlayabilecek kefil veya kefiller sayesinde yine kredi çekme şansı olacaktır.

Bankalarda vermiş olduğu kredileri geri alabilmek için işlerini şansa bırakmayıp, bankalarını riske atmamak ve verdiği krediyi garanti altına almak istemesi kadar normal bir davranış yok sanırım. Yazımızı özetlersek hiçbir geliri veya üzerinde kayıtlı malı olmayan kişilerin tek başına kredi almaları imkânsızdır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin