Ana sayfa Banka Haber Gelirim Yok Kredi Alabilir miyim?

Gelirim Yok Kredi Alabilir miyim?

0
Gelirim Yok Kredi Alabilir miyim?

Bankaların en büyük gelir kaynakları ve en fazla kar elde ettiği hizmetlerden biri de kredilerdir. Durum böyle olunca da bankalar müşterilerine kredi kullandırmak için adeta yarış içine girmişleridir. Bankalar her ne kadar kredi kullandırma yarışına girseler de yaş tahtaya basmamak için bazı şartları esas koymuş ve o şartlara uygun olmayan müşterilerine kredi kullandırtmamaktadır. Bu şartların başında, kredi kullanacak müşterinin geliri olması ve bu gelirini belgeleyebilmesidir. Peki, geliri olmayana banka kredi verir mi?

Maaşı olan ve bu maaşını belgeleyen kişilerin kredi talepleri genellikle bankalar tarafından kabul edilmektedir. Bankalar, kredi kullandırırken kredi talebinde bulunan kişinin en az 6 aylık sigorta primini yatıp yatmadığına bakar. İkinci olmazsa olmazı ise geliridir. Eğer ki bu gelirini belgeleyemezse bankalardan kredi kullanamaz. Kredi kullanan kişilerin gelir durumu farklılık gösterebilir.

Mesela sabit bir maaşlı ve SGK kayıtlı değildir; ancak kira, faiz getirisi gibi gelirleri varsa o zaman kredi kullanabilme şansı artmaktadır. Yine kredi kullanacak kişinin sabit maaşı ve SGK kaydı yok diyelim; ancak şahsın üzerinde kayıtlı taşınır ve taşınmaz malları varsa ve bu malları banka üzerine ipotek olarak gösterirse yine kredi kullanama şansı artacaktır. Bir başka örnek daha verelim.

Diyelim ki kredi talebinde bulunacak kişinin maaşı, maaş dışında bir geliri ve üzerinde kayıtlı taşınır ve taşınmaz bir malı yok. Ama sağlam, önceki ödemelerinde sıkıntı yaşanmamış, geliri olduğunu belgeleyecek, kredi notu yüksek kefil veya kefiller sayesinde kredi kullanabilir. Bankalarda verdiği parayı geri alabilmek için kendisini riske atmaması veya garanti altına almak istemesinin de daha normal bir davranış olduğunu düşünürsek, hiç bir geliri veya üzerinde kayıtlı malı olmayan kişinin tek başına kredi kullanması mümkün değildir.

Gelir belgesiz kredi verdiğini iddia eden bankalarda dâhil olmak üzere tüm bankalarda kural budur. Zaten Bankalar Birliğinin yayınlamış olduğu kredi kullanabilme kriterleri incelendiğinde de bize hak vereceksiniz .

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin