Ana sayfa Banka Haber Gelir Belgesiz Kredi Verenler

Gelir Belgesiz Kredi Verenler

0
Gelir Belgesiz Kredi Verenler

Bankalardan kredi talep edilirken bankalar bizlerden istediği en önemli belgelerin başında hiç şüphesiz gelir belgenizdir veya mali durumunuz gösteren belge ister yani sizin kullanacağınız krediyi ödeyebileceğinize ilişkin delil ister. Sonuçta size para veriyor ve bunu sizden geri alması gerekir.

Genelde maaş bordosu bunun en iyi örneğidir, sabit bir geliriniz yok ise maaş vb, banka sizin yasal olarak gelirlerinizi ister ve bunu resmi bir belge niteliğinde ister.

örneğin pazarda işportacılık yapan bir esnaf düşünün ama günlük bin tane çorap satıyor ama seyyar satıcı vergi levhası yok veya Bağkuru yok ise, isterse aylık 10.000 TL kazansa dahi resmi olarak kanıtlanamadığı için hükmü yoktur.

Maaş Bordronuz yok ama örnek, kira geliriniz var, ve bankaya kira bedeli olarak yatıyorsa geçerlidir, faiz geliriniz vardır, veya kooperatif hisseniz vardır, şirket ortaklığınız vardır bunlardan da yılık bilanço ister yani bir şekilde gelirinizi kanıtlamanız gerekir.

Gelir belgesiz kredi ye gelirsek genelde 15.000 tl sınırı ile gelir belgesiz kredi kullandırılmaktadır, ancak 2015 yılı başlarından itibaren bankalar sigortası olmayanlara yönelik kredi taleplerini geri çevirmeye başladılar tabi krediye vereceği başka teminatı yok ise.

Ancak, kredi notunuz 1700 ve üstü ise 15.000 TL ye kadar bir çok banka gelir belgesi istemeden size 36 ay vadeye kadar kredi vermesi mümkündür hatta bir çok banka Kredi Notu iyi durumda olanlara krediyi 15 dakikada vermektedir. Tek yapmanız gereken şubeye gidip paranızı almak.

Yani buradaki temel mantık bankaya yeterli teminatı vermeniz bu kredi notunuz olur ki geçmiş tüm kredilerinizi düzenli ödediğiniz ve iyi bir müşteri olduğunuzu göstermiş olursunuz, yada maaşınızı veya geliriniz ne ise onlardan birini teminat olarak vermiş olursunuz.

Sonuçta 1700 ve üzeri kredi notu en güçlü teminatınız olacaktır.

Peki kredi Almak İçin Nasıl Yol İzlemeliyim?

Kredi notunuz düşük, maaşınız yok, sigortanız yok ise kredi almak çok zordur, Bankalar genelde bu tür düşük güvenilirlik kıstasında olan müşterilerin 2-3 Bin TL krediyi 12 ay gibi düşük vadelerde verebilirler.

Eğer kredi ödeme performansınız düşükse ve geliriniz zayıf ise yüksek meblağ kredilere başvurmayın çıkması zor olur ve sürekli reddedilen krediler de kredi notunuza olumsuz yansımaktadır.

2-3 bin TL lik kredileri başvurmak daha gerçekçi olur.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin