Kapalı

Gelen İcraya Mal Beyanında Bulunmama ve Hapis Durumu

Ödenmeyen borçlar, krediler, kredi kartları gibi durumlarda alacağın tahsili için yasal yollara başvurmak suretiyle sonuca ulaşmak isterler. İcra Müdürlükleri kanalı ile borçluya gelen İcra kararında borç tebliği ile birlikte borcun 7 gün içerisinde ödenmesi  ve mal beyanında bulunmazı ister.

İcraya mal beyanında bulunmayan hapse girer mi süreç nasıl işler gibi bir çok kişinin aklına takılan hatta icra müdürlüğünden gelen yazıda belirtilen hapis ile cezalandırılacağı söylense de hapse girmek o kadar da kolay değildir.

Aslında geçmiş yıllar da borçluların daha doğrusu icraya düşen kişilerin mal varlıklarına ulaşmak oldukça zordu ancak günümüzde hemen hemen tüm mal varlıklarının online kayıt altına alınması nedeniyle Alacaklı vekilleri borçlunun tüm ev, arsa, taşıt hatta banka mevduatlarına dahi ulaşabilmekte ve tedbir koyabilmektedirler.

Kısaca icra müdürlüğünde gelen yazıya mal beyanında bulunmadığınız durumda alacaklı avukatları alacağın tahsiline ilişkin yeterli teminat bulduklarında yani maaş, ev, araba gibi direk onların üstüne haciz koydurur ve alacağını tahsil eder. Siz mal beyanında bulunmasanız dahi sorun olmaz.

Peki mal beyanında bulunmayan nasıl hapse girer derseniz, örneğin yanlış beyanda bulunursanız, tapuda kayıtlı bir eviniz veya arabanız var ancak bulunduğunuz beyanda yok dediniz, bu durum alacaklı avukatlarının inisiyatifine kalmış olur ve isterlerse sizi hapse sokacak girişimlerde bulunabilirler.

Yine Mal beyanında bulunmayan ve geliri olmayan daha doğrusu alacaklı avukatları sizden bir şey alamayınca, üstüne birde mal beyanında bulunmadıysanız hakkınızda İcra Müdürlüğü aracılığı ile karar çıkartmak suretiyle kolluk kuvveti marifeti ile mal beyanında bulunmanız için İcra Müdürlüğünüze zorla getirilmenizi sağlarlar. Bu işi de sadece sizi süründürmek için yaparlar çünkü bir açık vermiş oluyorsunuz.

Olaki böyle bir durum ile karşılaştınız özetle mal beyanında bulunmadınız, alacaklı avukatı ile papaz oldunuz, böyle bir durumda Polis veya Jandarma sizi İcra Müdürlüğüne götürür ve mal beyanında bulunursunuz, beyanda bulunurken neyiniz varsa söylersiniz, yoksa zaten yok dersiniz. Hapse girme olasılığı yoktur kolluk kuvvetinin zorla sizi götürmesinden korkmayın.

Ancak oraya gidip yok arkadaş ben mal beyanında bulunmam derseniz ilgili kanunun 74. Maddesi gereği hapsi boylarsınız. Ancak hiçbir akıl bunu önermez.

İcraya düşen borçlarda hapse girme riski olan bir diğer durum ise Ödeme Taahhüdü vermek, işte bu taahhüdü verir ve ödemez iseniz alacaklı vekilleri sizi hapse gidecek bir yola sokabilirler. Ödeme Taahhüdü nedir derseniz kısaca açıklayım ve konumuzu kapatalım.

İcraya düşen borcunuz var ve geliriniz maaşınız yok malınız mülkünüz de yok veya maaşınızda 2-3 tane icra var o zaman alacaklı vekilleri alacağını bir an önce almak için İcra Memurları ile birlikte sizden Ödeme taahhüdü isterler ve imza altına almak isterler bunu sakın imzalamayın daha doğrusu anı kurtarmak için imzalamayın ödeyecekseniz verin taahhüt ama ödemez iseniz sizi hapse gönderecek bir koz vermiş olursunuz.

 Son olarak kimse sizi İcraya Ödeme Taahhüdünde bulunmaya zorlayamaz. Maaşınız da icra var ise sırasını beklesin, yada evinize gelip eşyanızı almak ile tehdit ediyorlarsa gelsinler iki üç eşyayı kurtarmak için taahhüt verim ve sonucunda ödememe durumu oluşacaksa gelsinler. zaten eşya haczi çokta yapılan bir işlem değildir. Mali karşılıkları çok düşük olmasından dolayı.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top