Ana sayfa Banka Haber Geçmişte Kartel Faizi Uygulayan Bankalar Hangileri?

Geçmişte Kartel Faizi Uygulayan Bankalar Hangileri?

0
Geçmişte Kartel Faizi Uygulayan Bankalar Hangileri?
kartel faizi

Kartel faizi konusu bugünlerde sıklıkla gündemde . Zira 12 bankanın kendi aralarında kartel (faiz) oluşturması ile tüketicilerden haksız tutarlarda kesinti yapmalarının anlaşılması sonrasında, Rekabet kurulu tarafından cezaya çarptırılmıştır. Bu da ilgili tarihler arasında bu 12 bankadan kredi veya kredi kartı ödemelerini fazla yapanlar açısından yeniden bu tutarları faizler dahilinde bankalardan geri alabilir konusunu gündeme çıkarmıştır.

1. Akbank T.A.Ş. (AKBANK),
2. Denizbank A.Ş. (DENİZBANK),
3. Finans Bank A.Ş. (FİNANSBANK),
4. HSBC Bank A.Ş. (HSBC),
5. ING Bank A.Ş.(ING),
6. Türk Ekonomi Bankası A.Ş. (TEB),
7. Türkiye Garanti Bankası A.Ş. (GARANTİ), (Garanti Ödeme Sistemleri A.Ş.(GÖSAŞ) ve Garanti Konut Finansmanı Danışmanlık A.Ş. (GKFD) )
8. Türkiye Halk Bankası A.Ş. (HALKBANK),
9. Türkiye İş Bankası A.Ş. (İŞ BANKASI),
10. Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. (VAKIFBANK),
11. Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. (YKB)
12. T.C. Ziraat Bankası A.Ş.(ZİRAAT)

Bu 12 banka 21.08.2007 ve 22.09.2011 yılları arasında kartel oluşturarak faiz oranları suni olarak arttırmışlar. Eğer, 21.08.2007 ile 22.09.2011 tarihleri arasında bu 12 bankadan herhangi birisinden mevduat, kredi ve kredi kartı hizmeti almış iseniz, 3 kat tazminat davasını açma hakkını kazanmış olacaksınız. Bu davaların zaman aşımı süresi ise 10 yıl olup 2007 yılında çekilen krediler için son başvuru tarihi 2017 yılında dolacaktır.

Bankalar, kullandırdıkları bankacılık ürünlerinden ( kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı) doğan borçlara uyguladıkları faiz oranları ile gelir sağlarlar. Temel prensipleri müşteriye bankacılık ürünlerini kullandırarak, gelir elde edebilmedir. Bu kapsamda para yatıran müşterilere belli bir faiz oranı vererek mevduat sağlar ve bu toplanan paralar ile de ihtiyacı olan kişilere para vermektedirler. Bu döngü içerisinde zaman zaman yapılan uygulamalar ile kredilere faiz uygulanmaktadır. Fakat belirli bir zaman dilimi içinde yapılan haksız uygulamalar ile müşteriler mağdur olmuştur. Ve aldıkları krediler için fazladan faiz ödemesi yapmışlardır. Yıllar sonra fark edilen bu durum için hukuk yolu açıktır.

Kartel Faizi Nedir, Başvuru Şartları Neler?

Kartel faizi, finans kuruluşlarının (genelde bankalar) birlikte hareket ederek bankacılık ürünlerine, piyasadaki faiz oranından daha fazla bir oranda uyguladıkları faiz türüdür. Bankaların uyguladıkları faizler, Rekabet Kurulu tarafından denetlenir. Müşterilerine kartel faiz uyguladığı tespit edilen bankalar Rekabet Kurulu tarafından cezalandırılır. Devlet bankaları ve özel bankalar ayırt edilmeksizin bu uygulama kapsamındadır.

Yukarıdaki tarihe dikkat etmelisiniz zira ilgili tarihler arasında işlemler yapılıyor.

Kartel Faiz Uygulandığı Tespit Edilen Tutar Geri Alınabilir mi?

Rekabet Kurulu tarafından denetleme geçiren bankaların, denetim sonucunda kartel faiz uyguladıkları tespit edilirse; müşterinin talebi halinde kullandırdığı bankacılık ürünlerine uyguladığı kartel faizinin banka müşterisine iade edilmesi işlemi gerçekleşebilir. Piyasaları takip eden müşteri böyle bir uygulama ile karşılaştığında yazılı dilekçe ile müracaat ederek tutarın kendisine ödenmesini talep edebilir. Bankanın müşterisinin talebini olumsuz karşılaması durumunda müşteri için yasal yollara başvurma hakkı vardır. Kartel faiz de zaman aşımı süresi 10 yıldır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin