Ana sayfa Banka Haber Gayri Nakdi Kredi Veren Bankalar

Gayri Nakdi Kredi Veren Bankalar

0
Gayri Nakdi Kredi Veren Bankalar

Gayri Nakdi Kredi Veren Bankalar

Kredi denilince genellikle pek çok insanın aklına nakdi krediler gelir. Ancak bunun haricinde bir de gayri nakdi krediler vardır. Bu tarz krediler bireysel müşterilerin dışında kalanlar yani şirketler tarafından kullanılır. Kredinin temel amacı ticaret dünyasında mal ve hizmet alışverişlerinin daha hızlı ve kolay şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktır.

Gayri nakdi kredi ile yapılan işlemler alacak riskinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Peşin ödeme yerine vadeli alışveriş imkanı sağlayan bu kredi için gayri nakdi kredi limitleri kullanılır. Sunulan bu hizmetten bankalar da kar elde ederler ve komisyon, masraf, faiz gibi özellikler bu karı meydana getirir.  Her bankanın bu krediye yönelik sunduğu özellikler birbirinden farklılık gösterir.

Akbank Gayri Nakdi Krediler

Akbank gayri nakdi krediler çatısı altında akreditif, kabul / aval kredisi, referans mektubu, TL/YP teminat mektubu gibi çeşitlere ayrılır. Bunların her birinin en önemli avantajı firmaların Akbank’ın saygınlığından ve güvenilirliğinden faydalanabilmesidir. Güven olarak ifade edilen bu durumun haricinde bir de iş kolaylığı, maliyet ve garanti gibi avantajlar da meydana gelir. İş kolaylığı ve maliyet yönü sayesinde firmalar sermayeye bağlamadan iş yapabilirler.

Banka tarafından sunulan Akreditif kredisini yurtdışından ithalat yapmakta olan tüm firmalar kullanabilir. Referans mektubunda ise Akbank bünyesinde olan şirket bilgileri istek doğrultusunda ilgili kişilerle paylaşılır. Bu uygulama tesis ve onarım ihalelerine yönelik nakit gereksinimlerini çözüme kavuşturur. Teminat mektubunda da ilgili işin zamanında ve herhangi bir eksik olmadan yapılacağı taahhüt edilir. Bir nevi garanti mektubu olarak da isimlendirilebilir.

Denizbank Gayri Nakdi Krediler

Gayri nakdi krediler adı altında Denizbank’ta sunulan hizmetler biraz daha çeşitlilik gösterir. Buna göre ülke kredileri, kabul/aval kredileri, akreditif, harici garantiler, referans ve teminat mektubu bunlar arasında yer alır.

Harici garantiler muhatabı yurtdışında yerleşik kişi ya da kurum olan ve yabancı para cinsinden verilen gayri nakit krediler olarak ifade edilir. Buna ek olarak banka Türk girişimciler tarafından yurtdışında kurulan adi ortaklıklar için de garanti verir.

Ülke kredileri ise aracı banka kullanılarak verilen kredidir. Yani ihracatçı olan firma parasını aracı bankadan peşin alır, ithalatçı olan ise ödemesini vadeli olacak şekilde yapar. Bu tarz verilen krediler genel olarak ihracatçısının bulunduğu ülkeye göre farklı isimler alabilir.

Gayri Nakdi Krediler Aktifbank

Kurumsal ve ticari krediler altında verilen Aktifbank gayri nakdi kredi TL/YP teminat mektubu, ihracata hazırlık kredileri teminat mektubu ve referans mektubu başlıklarından meydana gelir.

İhracata hazırlık kredileri teminat mektubu için temel amaç ihracatçıya daha ucuz finansman sağlamak ve ihracatın gelişmesidir. Buna yönelik kredi Eximbank tarafından düzenlenmekte olup Aktifbank tarafından ihracatçı firma lehine ve Eximbank’a hitap eden teminat mektubu düzenlenir. Yurt içi teminat mektubu talep formu için bankanın internet sitesi ziyaret edilebilir.

 

Dilerseniz Gayri Nakdi Kredi Nedir Başlıklı Makalemizi Okuyabilirsiniz

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin