Ana sayfa Banka Haber Gayri Nakdi Kredi Nedir

Gayri Nakdi Kredi Nedir

0
Gayri Nakdi Kredi Nedir

Krediler acil nakit ihtiyaçlarında etkili bir çözüm olarak kullanılmaktadır. Bireysel krediler ve şirketlerin nakit ihtiyaçları için kullandıkları krediler birbirlerinden farklıdır. Bankalar müşteri tipine göre kredileri çeşitlendirmiş ve ihtiyaçları karşılayacak şekilde kredi sunmuştur. Sunulan kredi çeşitlerinden birisi de ‘Gayri Nakdi’ kredidir.

Bireysel müşteriler için pek önemi olmasa da Gayri Nakdi Kredi hakkında bilgi sahibi olan işletmeciler mevcuttur. Direkt nakit kredinin aksine Gayri Nakdi Kredi biraz daha farklı bir hizmet olarak ön plana çıkmaktadır.

Gayri Nakdi Kredi hizmeti hemen hemen tüm bankalar tarafından sunulmaktadır. Ancak bu kredi hizmeti bireysel müşteriler için uygun değildir. Normal bir çalışan bireysel kredi kullanmak istiyorsa bankaya giderek ihtiyaç, konut veya araç kredisi için başvuruda bulunabilir. Gayri Nakdi Kredi başvurusu için ise bir şirket sahibi olmak gerekir.

Gayri Nakdi Kredi Nasıl Alınır?

Gayri Nakdi Kredi hizmetine başvuru yapabilmek için işletme sahibi olmak gerekiyor. İşletmeler projeleri ve diğer şirketlerle olan ticaretleri için acil nakit ihtiyaçlarını bu kredi hizmeti ile çözmektedir. Gayri Nakdi Krediler, şirketlerin gerçekleştirecekleri ticaret esnasında zor durumda kalmamalarına ve nakit ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olur.

Gayri Nakdi Kredi kullanan bir şirket, ticari faaliyetlerini garanti altına almış olur. Peşin ödeme yapamayan veya yapmak istemeyen bir şirket, kendisine bankanın sunmuş olduğu Gayri Nakdi Kredi limitini kullanarak ticaret gerçekleştirebilir. Kendi içinde ayrılan Gayri Nakdi Kredi, 3 kredi türünü bünyesinde barındırmaktadır. Bunlar; Akreditif ve Teminat Mektubu’dur.

Dilerseniz Gayri Nakdi Kredi Veren Bankaları Tıklayarak inceleyebilirsiniz

Akreditif Kredi, Gayri Nakdi Kredi bünyesinde yer alan ve genel olarak dış ticaret aşamasında kullanılan bir kredidir. Şirketler içerisinde satıcı kısmın güvende olmasına zemin hazırlayan Akreditif Kredi, iki farklı ülkedeki bankanın birbirleriyle temas kurarak ithalatçı şirketin ödeme yapmayı taahhüt etmesinden oluşmaktadır. Böylece ithalat yapan şirket ihracat yapan firmaya ödeme konusunda güven vermiş olur.

Teminat Mektubu ise kişinin yazılı bir şekilde alacaklı olduğunu beyan etmektedir. Teminat Mektubu verilen kişi mektupta yazan tutar kadar alacaklıdır. Mektupta kişinin alacaklı olduğu tarih de yer almakta ve kişi bu tarihten itibaren mektupta yer alan para tutarını alacaklı kabul edilir. Teminat mektubunda yer alan tutar belli bir tarihe kadar ödenmezse banka bu tutarı alacaklı kişiye tahsil etmek durumundadır. Böylece alacaklı kişi kendisini Teminat Mektubu ile güvence altına almış olur.

Şirketler kendilerini garanti altına almak ve ticari faaliyetlerdeki riskleri azaltmak adına sıkça Gayri Nakdi Kredileri kullanmaktadır. Ticari sicilleri olumlu olan yani kredi notları yüksek olan Limited Şirketler Teminat Mektubu’nu sıkça tercih etmektedirler.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin