Ana sayfa Konut kredileri Garanti Bankası Konut Hesabı

Garanti Bankası Konut Hesabı

0
Garanti Bankası Konut Hesabı

Konut sektörünün son yıllarda hız kazanmasına rağmen, 1-2 yıldır yaşanan ekonomik kriz, kredi faizlerinde artışa neden olmuş, ev almak isteyen vatandaşları çaresiz bırakmıştır. Hükümetin ev almak isteyenler için başlattığı yeni hamle ise halen bir ev sahibi olamayan vatandaşlar için devlet katkılı konut hesabıdır. Bu hesap sayesinde minimum 3 yıl para biriktiren vatandaşlara, devlet desteği verilmektedir. Hem birikim yapmayı alışkanlık haline getirmek için, hem ev edinmek için teşvik eden yeni bir uygulamadır. Birçok vatandaşı kira derdinden kurtaracak yeni bir teşvik paketidir. Konut hesabı açan bankalardan biri de Garanti Bankasıdır.

Garanti konut hesabından faydalanmak için, üzerinize kayıtlı bir evin bulunmaması gerekir. Aylık ve 3 aylık ödeme planına göre hazırlanan konut hesabında, biriken paraya %20 oranında devlet katkısı yapılmaktadır.  Her hangi bir yaş sınırlaması bulunmayan konut hesabının, çocuklar içinde açılma olanağı bulunur. Garanti Bankası konut hesabının diğer şartları, aşağıdaki gibidir;

  • Garanti konut hesabı, bir nevi vadeli mevduat hesabı niteliğindedir. Minimum 3 yıl vade ile açtırılabilir. Fakat daha uzun vadeli açtırmak ta mümkündür.
  • Konut hesabının ödemeleri; aylık ve 3 aylık olarak hazırlanır. Aylık ödemelerde minimum 250 TL, Maksimum 2500 TL yatırmak gerekir. Üç aylık ödemelerde ise minimum 750 TL, maksimum 7500 TL yatırmak gerekir.
  • Garanti Bankası konut hesabında, bir defaya mahsus olmak üzere toplu para yatırmak mümkündür. Toplu paranın, hesap açılma aşamasında yatırılması gerekir.
  • Konut hesabına para yatırmak için, her seferinde banka şubesine gitmek gerekmez. Otomatik ödeme talimatı verilerek, mevcut hesaptan aktarılabilir.
  • Konut hesabı açtıran ve aylık olarak ödeme yapan kişilerin, sıkıntı anında en fazla üç defa parayı çekme hakkı vardır. Üç aylık dönemlerde para yatıran hesap sahipleri ise en fazla bir defa parayı geri çekebilir.
  • Konut hesabına verilen devlet desteğinin limiti bellidir. Konut hesabı açtıran şahsa, en fazla 15 000 TL devlet katkısı yapılabilir.
  • Konut hesabı açan ve birikim yapan bireylerin, sürecin sonunda ev edinmesi halinde en fazla 6 ay içinde devlet katkısı için başvuru yapması zorunludur.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin