Ana sayfa Hibe krediler Garanti Bankası Hibe Programlara Yönelik Kredileri

Garanti Bankası Hibe Programlara Yönelik Kredileri

3
Garanti Bankası Hibe Programlara Yönelik Kredileri

Üreticilere ve yatırımcılara yönelik gerek hibe yani geri ödemesiz, faizsiz veya uzun vadeli kredi seçenekleri ve kullanımına ilişkin Garanti Bankasının sağlamış olduğu hizmetler ve desteklere ilişkin kredilere ve Garanti Bankası Hibe Programlarına bakacak olursak, özetle.

Ülkemizde son yıllarda gerek yurt içi kaynaklardan gerekse yurt dışı kaynaklardan bir çok hibe program uygulanmaya başlanmış olup, bu programlarda tarım işletmelerin, hibeye konu yatırımın belli bir bölümüne (genellikle %50 oranında) destek olması beklenmektedir. Değişik kurumlar tarafından  uygulanmakta olan hibe programlarının, uygulama esaslarını dikkate alarak değişen ödemesiz dönem ve vadelerde krediler tesis etmektedir.

IPARD Kredisi

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Programı çerçevesinde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından (TKDK) yürütülen IPARD programı kapsamındaki hibeler için konuyla ilgili uygulama esasları ve kurumla yapılan protokol çerçevesinde tarımsal işletmelere yatırım döneminde ana para ödemesiz, 5 yıla varan vadelerle kredi desteği sağlamaktadır.

KKYDP Kredisi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı (KKYDP) kapsamındaki ekonomik yatırımlar ve makine ekipman hibeleri için yine konuyla ilgili uygulama tebliğindeki esaslar  ve yatırımın konusu dikkate alınarak değişen vadelerde kredi desteği sağlanmaktadır.

Eş Finansman Kredisi

Kalkınma Ajanslarının yürüttüğü tarım ve kırsal kalkınmaya yönelik mali destek programları çerçevesinde, tarımsal işletmelerin bölge kalkınma planlarına uyumlu olarak belirleyeceği yatırım konularında, konuyla ilgili mevzuat ve hibe çağrılarının esasları dikkate alınarak 60 aya varan vadelerle kredi desteği sağlanmaktadır.

Yine Garanti Bankası tarafından sağlanan diğer finansman seçeneklerine bakacak olursak;

TMO Makbuz Senedi Kredisi

2005 yılından bu yana her yıl TMO ile yenilediği sözleşmeler çerçevesinde, üreticilerin TMO depolarına bırakacakları ürünler için düzenlenen makbuz senetleri karşılığında TMO Makbuz Senedi Kredisi kullandırılmaktadır.

Lisanslı Depoculuk Kredisi

Üreticilerin, tüccarların fiyat dalgalanmalarından etkilenmemeleri, riskleri azaltabilmeleri için ürünlerini lisanslı depolara koymaları ile aldıkları ürün senetleri karşılığında kredi kullanabilme imkanı sunulmaktadır.  Uygulama TMO-TOBB ortaklığından kurulan LİDAŞ A.Ş ile gerçekleşmektedir.

Tedarikçi Finansmanı

Ülkemiz değişik iklim ve bölgesel koşullarını, tarımın alt sektörlerine göre farklılık gösteren finansman ve nakit akışlarını dikkate alarak tarımsal değer zinciri içerisinde yer alan firmaların kefaleti/garantisi ile tedarikçi finansmanına yönelik özel modeller geliştirmekte ve firmaların finansman yükünü üstlenmekteyiz.

3 Yorum

    • İlinizde bulunan KOSGEB’ başvurmanız ve eğitim den geçmeniz gerekir. Aklınızda bulunsun size telefon vb yollar ile ulaşıp veya internet gibi ortamlarda size hibe kredi çıkartırız şu kadar para yollayın onaylatalım gibi vaadlere sakın inanmayın.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin